23 березень 2024, Субота, 04:37

19399700 1733995956899339 5733803081417035778 N
Валерій Карпунцов

Член Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України VIII скликання, доктор юридичних наук, заслужений юрист України


15 октября 2019

Під виглядом реформ продовжується курс на знищення органів прокуратури як дієвого захисного механізму прав громадян, інтересів держави та йде викорінювання чесних та професійних фахівців. При чому, пішли ще далі чим недолугі люстратори. Змінами до законодавства щодо діяльності прокуратури не те що звузили, а повністю заперечили конституційні права громадян. Відсутність персональної відповідальності всіх політичних горе-реформаторів, вже тривалий час, надихає на нові експерименти над людьми та руйнує Державу.

0
19 июля 2019

Гарна ідея була банально знівельована, тому що використали цей закон для звільнення посад і призначення своїх людей. Деякі одіозні персонажі, які до останнього сиділи в адміністрації Януковича, згодом посіли досить високі посади, в тому числі, і в правоохоронних органах. То чому ж їх не люстрували одразу тоді, а люстрували людей, які здобували освіту, професійно та кар’єрно зростали, нічим не порушували Закон, не сприяли узурпації влади Януковичем, не фальшували. І виходить, що метою люстрації було не звільнення осіб, які дійсно узурповували владу разом з Януковичем, а звільнення посад. Звільнили посади під зручних собі людей. І ми бачимо, що прийшли на посади люди, які, в своїй більшості, не поділяли бачення вимог Революції Гідності. А були навіть такі, які, можливо, не перебували на посадах, але морально були на зовсім іншому боці – Януковича. Вони прийшли і, природньо, вони почали своїми можливостями підтягувати людей тої команди і, в тому числі, людей, які були на посадах. Вони йшли різними шляхами: де судовим рішенням, де іншим чином отримали висновок, що ця посада нелюстраційна.

0
10 июля 2019

Подав на розгляд до Верховної Ради проект постанови № 10432 про внесення змін до положення про класні чини працівників органів прокуратури України. Оскільки, до Ради прокурорів України постійно надходять звернення працівників органів прокуратури України з приводу не присвоєння їм класних чинів, що суттєво впливає на стимулювання праці, професійного росту і розвитку, розмір винагороди за виконану роботу і загальний дохід, а також порушує один із основоположних принципів прокуратури – принцип єдності статусу прокурорів (п. 2 ч. 5 ст. 7 Закону України «Про прокуратуру»), що є складовою засади єдності системи прокуратури в цілому. Прийняття даного проекту постанови Верховної Ради України вирішить зазначенні питання.

0
06 июня 2019

6 червня Верховна Рада не внесла до порядку денного законопроект Президента Володимира Зеленського щодо покарання чиновників за незаконне збагачення. Для мене, як голови робочої групи з напрацювання законопроекту, принципово важливо, що саме напрацьований робочою групою законопроект №10110-д «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне збагачення» набрав 226 голосів.

0
29 мая 2019

Ще давно в науковому середовищі існує думка про те, що в Україні спостерігається «занепад оперативно-розшукової діяльності, яка ще і дотепер будується на застарілих правових та організаційних і тактичних засадах, які дозволяють більш-менш успішно боротися лише із загально кримінальною та економічною злочинністю». Насправді такий занепад викликаний небажанням реально боротися із злочинністю, впроваджувати нові технології, здійснювати якісну підготовку майбутніх правоохоронців, матеріально заохочувати та давати повноцінний соціальний пакет звичайним співробітникам. Але і законодавець особливо не намагається створити сприятливого правового поля, які б надав правоохоронним органам ефективні правові механізми боротьби із злочинністю.

0
24 апреля 2019

Моральні якості очільника ГВП Анатолія Матіоса та його професійна придатність викликають чимало запитань і у військових, і безпосередньо у суспільства. 

Розібратися із своїм підлеглим мав би Генеральний прокурор, проте він цього не робить.

0
08 апреля 2019

Хто ж залишається в підсумку? Лише справедливий та неупереджений суд, зокрема Шевченківський районний суд, слідчі судді якого мають здійснювати судовий контроль за дотримання прав, свобод та охоронюваних законом інтересів осіб, які беруть участь в кримінальному провадженні. Справа Сергія Скрипки рясніє численним фальсифікаціями, одіозними порушеннями на кшталт оформлення затримання та обшуку особи протоколом огляду місця події, хибною кримінально-правовою кваліфікацією тощо. У моїх численних публікаціях я докладно описував недоліки та порушення, що допускали слідчі, прокурори, які фактично намагають приховати сліди свого злочину – неправомірного притягнення особи до кримінальної відповідальності і службового підроблення. Здавалося б, критична маса порушень у сукупності з аховими, м’яко кажучи, професійними якостями зграї прокурорів із ГВП спростовували як мінімум доцільність подальшого тримання під вартою батька чотирьох дітей. Але внутрішній дракон міцно осідлав душі тремтячої феміди, яка сахається абревіатури ГВП, і сором’язливо, ховаючи очі, ґвалтує закон та мораль.

0
20 марта 2019

Чому я перейнявся історією родини Сергія Скрипки? Чому я вирішив допомогти і став на захист цієї сім’ї?
Скоріш за все, тому що мені дуже  хочеться вірити у перемогу справедливості та добра, адже в моєму житті це далеко не перша справа боротьби проти очевидної несправедливості. Яскравим подібним прикладом є історія часів Майдану. Батька чотирьох дітей, професійного адвоката, активного захисника активістів Віктора Смалія ув’язнили звинувативши в тому, що він нібито зазіхнув на життя судді Бугіль, який оголошував вирок його ж підзахисному. Таким чином, через публічну наругу над адвокатом В.Смалієм і публічне притягування до відповідальності очевидно невиновного, влада Януковича намагалась залякати інших адвокатів від захисту активістів та учасників Майдану.

0
15 марта 2019

Дякуючи величезній підтримці друзів, колег, засобів масової інформації, ветеранів війни та учасників АТО і небайдужих людей до історії цієї родини, Сергій Скрипка, на диво, тримається мужньо, і разом зі своєю багатодітною родиною досі не втрачають віру в українське правосуддя.

0
07 марта 2019

У мене питання не до цих покидьків, а до Генерального прокурора, як найвищої процесуальної особи у системі ГПУ. Невже вже ж так розвалилась субординація і відчуття безкарності так п’янить? Усі винні будуть притягнені до відповідальності і не врятують політичні зради, маніпуляції з матеріалами на різних корупціонерів, якими ви там торгуєте.

0
27 февраля 2019

Складається враження, що відбувається колективна мімікрія правосвідомості в осіб, які підлаштовуються під суто прагматичні інтереси того, чи іншого персонажу з мандатом, погонами і, відповідно, манією величі. Діагноз такому соціальному явищу, як беззахисність особи у державі, свавілля воєнізованих ескадронів на кшталт нашої ГВП було надано вже давно. Якщо звертатися до класиків, то доречною видається згадка про американського письменника – гумориста О. Генрі, який у своїх творах описує устрій бананових республік, у тому числі іронізує над методами діяльності так званих правоохоронців. На щастя, Україна, на мою думку, ніколи не скотиться до рівня бананової республіки, адже український народ – народ із характером, але викорінення бананових прокурорів є актуальним завданням сьогодення.

0
13 февраля 2019

На жаль, вимушений констатувати, що створений Київським апеляційним судом прецедент у справі №11-сс/824/147/2019 звільняє слідчих суддів від обов’язку забезпечувати гласність судового провадження та повне фіксування технічними засобами судового засідання! Якщо така «якість» правосуддя збережеться й надалі, то на наступному етапі реформування правосуддя постане питання про відновлення практики середньовічних ордалій.

0
05 февраля 2019

Прикро, але враховуючи історію кримінальних проваджень, якими так пишалася ГВП, і які згодом перетворилася в делікатний «пшик» у формі сотень угод про визнання вини: газова справа, викрадення журналіста Аркадія Бабченка, справа «податкових Карлсонів», яких зустрічав на летовищі відомий борець за правду Анатолій Матіос та багато іншого, викликає лише негативні очікування від очікуваного процесу. Адже, очевидно, що слідчий суддя не наважиться йти проти оскаженілої репресивної зграї та ухвалювати законне судове рішення. На жаль, такі наші непевні часи.

0
31 января 2019

Використовуючи штучні приводи для переведення перспективних, з точки зору матеріальних статків, осіб у категорію підозрюваних у вчиненні терористичних актів, силовики фактично отримують заручника, який позбавляється громадянських прав, та утримується в місцях попереднього ув’язнення в силу дії частини 5 ст.176 КК України.

0
04 декабря 2018

Дії «євробляхерів» – яскрава демонстрація правового нігілізму, який є абсолютно неприйнятним у країнах з усталеною демократією. Люди свідомо порушили закон, бо завезли в Україну нерозмитнені автомобілі, ухилившись від сплати податків і протипоставивши себе більшій частині суспільства – тим автовласникам, котрі при купівлі іномарок чесно розрахувалися з державою. Найбільше обурює той факт, що навіть після того як Верховна Рада пішла на певні поступки і прийняла закон, який дозволяє легалізувати незаконно ввезені авта, сплативши адекватні суми в бюджет, ця порівняно нечисельна група автомобілістів продовжує шантажувати владу, вимагаючи преференцій.

0
20 ноября 2018

Саме для того аби стати на заваді втягненню захисників України у кримінальні оборудки, ми і підготували законопроект № 8093. Він налаштований на те, щоби всі ті знання і досвід, який ці люди набули під час перебування у зоні бойових дій, направити у потрібне русло і не дати їм можливості поповнювати ряди злочинних груп, приватних військових компаній (ПВК) та інших парамілітарних організацій, що діють поза межами закону України. Вважаю за потрібне ще раз звернутися до основних положень нашого законопроекту, аби читачам стала гранично зрозумілою його суть. Отже, у ньому пропонується наділити офіційним статусом і взяти під державний контроль організації, які можуть надавати “державам, юридичним чи фізичним особам за межами України послуги військового або охоронного характеру”.

0
12 ноября 2018

Давайте не будемо задаватися сакральним запитанням, хто винен, а спробуємо зрозуміти, що і як робити, аби подолати всі перепони і зробити перші кроки для вибудови дієздатної системи охорони здоров’я. І якщо вони будуть успішними, люди нарешті повірять в ефективність медичної реформи, започаткованої в Україні. Саме цими ідеями ми, як автори законопроекту № 9163, і послуговувалися, розпочинаючи свою роботу над його підготовкою. Наразі документ перебуває на розгляді у комітетах Верховної Ради, і ми дуже сподіваємося, що він буде прийнятий вже до кінця поточного року. Законопроект насправді дуже важливий, тому відкладати його у довгу шухляду не слід, бо саме страхова медицина дасть усім громадянам України доступ до нормальних медичних послуг. Про що йдеться у зазначеному документі. Насамперед там чітко виписані правила гри. Так, базова програма передбачає перелік тих медичних послуг, які отримують усі громадяни України, а також іноземні громадяни та особи без громадянства за рахунок бюджетних коштів. Першочергово це медична допомога на рівні збереження життя і тільки частково на рівні збереження здоров’я.

0
14 сентября 2018

Останнім часом в засобах масової інформації активно просувається ідея дострокового припинення повноважень всього складу Центральної виборчої комісії. Основним натхненником та лобістом такого сценарію виступає Голова Верховної Ради України –  Парубій Андрій Володимирович. Звичайно, питання оновлення складу Центральної виборчої комісії вже давно перезріле. Проте дуже дивно чути заклики вирішити це питання шляхом порушення Конституції та законів України. І дуже сумно, що такі заклики продукує Голова парламенту –  єдиного законодавчого органу в Україні–, а також окремі народні депутати України.

0
14 сентября 2018

16 вересня виповнюється рівно 4 роки відтоді, коли Верховна Рада України 231 голосом ухвалила закон «Про очищення влади»

0
31 августа 2018

Мені як науковцю дивитись, що у нас третій рік немає фахового закону «Про прокуратуру», при тому що змінився функціонал у Конституції України, – це дико. Не приводиться у відповідність сам основний базовий закон. Завдяки цьому і ведеться подвійна гра: з однієї сторони, це дає можливість зловживати цими повноваженнями, застосовуючи старий закон, а з іншої сторони, як би банально це не звучало, нікому це не потрібно. Більш того, у нас зараз політика формує право, а не навпаки. У владі дуже багато некомпетентних людей.

0
25 июля 2018

Грубе та тривале порушення визначених Законом України «Про прокуратуру» гарантій незалежності прокурорів, спонукала Раду прокурорів України звернутися до мене як народного депутата України, члена Комітету Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Прокурори вірять у справедливість і чекають чесного і неупередженого аналізу ситуації, що склалася, та якнайшвидшого її врегулювання. Зважаючи на ознаки невідповідності Конституції України згаданого положення Бюджетного кодексу, порушене питання є винятковою прерогативою Конституційного Суду України. Наразі підготовлено і подано конституційне подання до цієї поважної інстанції, підписи під яким поставили 50 народних депутатів України. У свою чергу, ухвалою колегії суддів від 04.07.2018 відкрито конституційне провадження у справі, здійснюється підготовка справи до розгляду на пленарному засіданні великої палати Суду. Переконаний, що високий суд дасть кваліфіковану оцінку неконституційному рішенню Верховної Ради, бо ніхто в цій країні не має права порушувати закон.

0