24 березень 2024, Неділя, 19:59

ДБР: Перезавантаження

17 Листопада 2019г.
 Gazetu 154 462x232

17 листопада 2019 року, у п‘ятницю після обіду і перед "різним", народні обранці відшукали і проект Закону про внесення змін до Закону України "Про Державне бюро розслідувань" щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань.

Законопроект із реєстраційним номером 2116 представив особисто голова Комітету з питань правоохоронної діяльності, а раніше - член комісії ДБР від уряду Денис Монастирський.

Він повідомив, що до президентського документу надійшло 328 поправок, з яких 123 враховано частково або редакційно, 205 поправок відхилено.

- В результаті доопрацювання комітетом маємо наступні положення.

Перше. Державне бюро розслідувань змінює свій статус з центрального органу виконавчої влади, що здійснює правоохоронну діяльність, на державний правоохоронний орган.

Друге. Державне бюро розслідувань… Директору ДБР надаються повноваження одноосібно приймати рішення та нести всю повноту відповідальності за результати діяльності ДБР.

Третє. Посилюється контрольна функція парламенту. Зокрема Верховна Рада за результатами розгляду звіту Директора ДБР про результати діяльності його органу за календарний рік може визнати роботу ДБР незадовільною, що в свою чергу може стати підставою для звільнення з цієї посади.

Четверте. З метою забезпечення безперервності розслідувань справ Майдану передбачається можливість переведення слідчих органів прокуратури та прокурорів, які розслідували справи Майдану, до ДБР без обов'язкового проведення конкурсу, - сказав нардеп з фракції політичної партії "Слуга народу".

Монастирський також наголосив, що "у зв'язку з суттєвою зміною обсягу повноважень Директора ДБР та зміною статусу цього органу з дня набрання чинності цього закону, повноваження Директора ДБР та його заступників припиняються достроково та розпочинається процес перезавантаження Державного бюро розслідувань. Комітет з питань правоохоронної діяльності на своєму засіданні ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект 2116 у другому читанні та в цілому як закон з подальшим техніко-юридичним доопрацюванням".

ТРУБА ЗАПЕРЕЧИВ, ЩО ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ДБР РОБИТЬ ЙОГО «ВСЕМОГУТНІМ»

Проти такої версії ДБР виступили представники "Батьківщини".

- Коли голова комітету каже, що це востаннє, коли ми будемо створювати центральний орган виконавчої влади, а потім перетворювати у правоохоронні, то ми маємо аналогічний документ про створення Державного бюро фінансових розслідувань, який пропонується як центральний орган виконавчої влади, - зауважив з парламентської трибуни доктор юридичних наук Михайло Цимбалюк. На його думку, парламент "викидають чи виключають  з процесу контролю за діяльністю Державного бюро розслідувань".

- Через те ми вважаємо, і генерал Кожем'якін, який в попередньому скликанні був головою Комітету з правоохоронної діяльності, що це неприпустимо. Тим більше, ми знаємо позицію європейських структур і Венеційської комісії з прав людини, що вони попередню редакцію схвалили, - заявив генерал Цимбалюк.

Сергій Соболєв: "Всі чудово розуміють, чому це відбувається. Є рішення Європейської комісії, завдяки якій нам надавали відповідний статус безвізової країни, завдяки чому ми підписували Угоду про асоціацію, де чітко було визначено, що призначення голови ДБР відбувається на конкурсних засадах.

Те, що ви робите цим законом, ви змінюєте редакцію першої частини, де ви пропонуєте Президенту одноосібно призначати таку особу. Ви думаєте, що ви робите? Читайте 320 поправку. У вас совість є це робити? Є чіткі зобов'язання, які взяла держава. Викиньте цю 320 статтю. Проводьте конкурс, якщо вам хтось не подобається. Президент не має права. Читайте Конституцію. В Конституції записано…".

У відповідь "Слуга народу" Монастирський пояснив, що "згідно тої пропозиції, яку подав комітет, Директора ДБР обирає конкурсна комісія у складі дев'яти осіб: три представника Президента, три представника Верховної Ради України і три представника Кабінету Міністрів України. І вже після цього рішення його на посаду призначає Президент".

ПОГОВОРИЛИ І ЗАБУЛИ

Варто відмітити, що тимчасовим союзником партії Юлії Тимошенко у питанні ДБР стала фракція Віктора Медведчука.

Представник "Опозиційної платформи - за життя", заступник голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності Григорій Мамка ще 13 листопада 2019 року так анонсував правку 320 до законопроекту 2116 до другого читання: "Від членів Комітету планується закинути на голосування правку,яка фактично звільняє з посади чинного Директора ДБР Романа Трубу. Законом! Це все, що треба знати про рівень нинішнього гвалтування законотворчості та Закону та повзучу монополізацію влади".

Попри політичні баталії і п‘ятничну втому депутати встигли проголосувати за вищезгадану 320 правку - щодо обрання конкурсною комісією нового директора ДБР (259 голосів "за").

Суть змін, у викладі депутата Мамки: "Правка 320 від Комітету доповнюєтеся пункт 3 новим підпунктом про перезапуск

5) повноваження Директора Державного бюро розслідувань, першого заступника Директора Державного бюро розслідувань і заступник Директора Державного бюро розслідувань, припиняються достроково.

Президент України упродовж п’яти робочих днів з дня набрання чинності цим Законом призначає тимчасово виконуючого обов’язки Директора Державного бюро розслідувань, який має повноваження Директора Державного бюро розслідувань, передбачені Законом України «Про Державне бюро розслідувань».

Особі, яка тимчасово виконує обов’язки Директора Державного бюро розслідувань, забороняється розголошувати інформацію з обмеженим доступом, отриману у зв’язку з виконанням його обов’язків, крім випадків, встановлених законом.

Особі, яка тимчасово виконує обов’язки Директора Державного бюро розслідувань, на час виконання таких обов’язків за рахунок коштів Державного бюджету України виплачується грошова компенсація в розмірі посадового окладу Директора Державного бюро розслідувань, передбаченого Законом України "Про Державне бюро розслідувань".

Повноваження особи, яка тимчасово здійснює повноваження Директора Державного бюро розслідувань, припиняються у день призначення на посаду Директора Державного бюро розслідувань у порядку, визначеному Законом України "Про Державне бюро розслідувань".

Верховній Раді України та Кабінету Міністрів України у 30 денний строк з дня набрання чинності цим Законом визначити (замінити) своїх представників до комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань.

Конкурсна комісія з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань формується органом, що здійснює забезпечення діяльності Президента України, протягом 14 днів з дня визначення представників Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України у складі цієї конкурсної комісії, але не пізніше 60 днів з дня дострокового припинення повноважень (звільнення) Директора Державного бюро розслідувань у порядку, встановленому законом.

Інформацію про початок роботи, час та місце проведення засідань Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро оприлюднюється на Офіційному інтернет-представництві Президента України.

Роботу та організаційно-технічне забезпечення Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро та її членів забезпечує орган, що здійснює забезпечення діяльності Президента України.

Конкурсній комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань у 60 денний строк із дня формування складу Конкурсної комісії з проведення конкурсу на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань провести конкурс на зайняття посади Директора Державного бюро розслідувань у порядку, визначеному Законом України "Про Державне бюро розслідувань".

ІЛЮЗІЇ КОНКУРСУ. ДЕБЕРЕ

Примітно, що серед тих небагатьох "Слуг народу", які  утримались, є не лише епатажний член Комітету з питань правоохоронної діяльності Максим Бужанський, а й голова підкомітету з державної безпеки та оборони Ірина Верещук.

Серед проголосованого була і правка 302. Попри її важливість на відміну від 320 - вона не особливо зацікавила ЗМІ. А дарма. Професійний управлінець та громадсько-політичний діяч з фракції "Голос" Андрій Осадчук вважає, що через цю норму "деградуємо всю логіку моделі створення і існування ДБР. Замість спеціалістів в області права, ми хочемо набирати бувших військових, бувших поліцейських, звільнених поліцейських, кого завгодно".

За словами Осадчука, "коли ми приймали закон, ми домовилися, і ця Верховна Рада проголосувала за пропорцію 40 на 60. 40 працівників можна було брати в ДБР, вони мали право брати участь в конкурсі, ті, хто мали досвід роботи в правоохоронних органах. 60 відсотків людей мали б набиратися серед тих, які мають досвід в галузі права, що було написано в законі. До першого читання добавили "або в правоохоронних органах". Тобто, щоб можна було брати відставних і бувших поліцейських, прокурорів, кого завгодно. Зараз затверджено вже до другого читання "в правоохоронних органах або в інших військових формуваннях".

Утім, колеги із парламенту не дослухались до цього "Голосу", відхиливши пропоновану ним правку 303. Натомість знайшли 256 голосів за зміни, що відкривають шлях до ДБР фахівцям із досвідом, у тому числі військової юстиції.

ХТО РОЗСЛІДУВАТИМЕ ЗЛОЧИНИ У ВІЙСЬКАХ

Але сказавши "а",  Верховна Рада перенесла "б" на наступне пленарне засідання - аж у грудні.

- Хочу нагадати, що саме ви, "слуги", поставили без порядку денного, цього ж не було, ТСК по футболу, хоча за цей час можна було розглянути Закон про ДБР. Ваш турборежим, ви знаєте, він уже і вас ввів в якийсь просто хаос і маячню, - відмітила у Раді співголова "Європейської солідарності" Ірина Геращенко.

Не дійшли руки у парламентарів, зокрема, до поправки №318.

- Насправді потрібно було просто зробити прості кроки, які вимагали постраждалі у справах Майдану їх адвокати і правозахисники. Але звернення, направлене місяць тому - керівникам фракцій, голові ВР, Президенту, Генпрокурору, Директору ДБР, лишилося без відповіді, без реакціі, без виконання, - написала у Facebook адвокатка родин загиблих Героїв Небесної Сотні Євгенія Закревська.

Адвокатська дорадча група звернулась публічно до Президента України Володимира Зеленського із вимогою "скликати позачергову сесію Верховної Ради і проголосувати норму, яка дозволить зберегти слідство у Справах Майдану... не передавати провадження у Справах Майдану до ДБР до принйнятття поправки, створення управління по Майдану в ДБР і переведення туди слідчих з ГПУ".

ЧИ «ЗІЛЬЄ» Р. РЯБОШАПКА СПРАВИ ПО МАЙДАНУ?

Наразі питання Держбюро зависло у повітрі. Із сесійної зали воно переповзло до владних коридорів. І в Інтернет вихлюпнулася підкилимна боротьба.

Свідченням цього стала поява інформації про можливе призначення на місце скандального Романа Труби ексзаступника голови СБУ, а нині заступника Генпрокурора Віктора Трепака.

Видання "Страна" із посиланням на "джерела близькі до Офісу президента" повідомило, що у Зеленського є намір поміняти Трубу.

"Головний ідеолог зміни керівництва ДБР це генпрокурор Рябошака. У нього з Трубою затяжний конфлікт. Також як і з Портновим, за заявами якого Держбюро порушує справи проти Порошенка. Тому Рябошапка лобіює на цю посаду свого заступника Трепака", - твердить джерело "Страни".

Натомість джерело Резонансу, наближене до ОПУ, ці відомості назвало "плітками", які поширюють "нинішній директор ДБР та Андрій Портнов, під дудку якого співає і танцює Труба".

- У призначеного у День юриста 8 жовтня 2019 року заступника Руслана Рябошапки роботи вистачає й у ГПУ, а про свій "імовірний перехід до ДБР" Віктор Трепак дізнався від журналістів, - твердить поінформаваний співрозмовник Резонансу.

Водночас він визнав, до очільника Бюро розслідувань є чимало аргументованих питань і в Офісі Президента України, і в Генеральній прокуратурі. Відтак, на часі перезавантаження керівництва цього органу.

- Не має суттєвого значення особа тимчасового керівника ДБР, яка забезпечить проведення конкурсу. ТВО директора очолюватиме Бюро лише 2-3 місяці. Важливіше, хто переможе у чесній і прозорій боротьбі, - переконує наш співбесідник.

Варто нагадати, що в інтерв‘ю Ірині Ромалійській для "Настоящего времени" керівник ГПУ Рябошапка заявив про "чудові стосунки з Бюро розслідувань. Ми кожен день на зв'язку з його керівником... У ДБР і прокуратури немає конфлікту".

ОЛЕКСІЙ ШЕВЧУК: ДОКИ КЕРУВАТИ ДБР БУДЕ ПОРОЖНІЙ БАРАБАН, А НЕ ТРУБА — СПРАВИ НЕ БУДЕ

Але крісло під Трубою таки захиталось. Це підтверджує і медійний сплеск "професійних громадських активістів".

Так, Центр протидії корупції на чолі із Віталієм Шабуніним минулого тижня заявив: "Сценарій з очищення ДБР лежить на поверхні – додати у законопроєкт президента правку щодо звільнення директора (Труби) та його заступників. Нових натомість треба набрати на чесному конкурсі за участю міжнародних експертів, за якими й буде вирішальний голос – як це було під час конкурсу до Вищого антикорупційного суду, і як зараз відбувається під час конкурсу на нового голову НАЗК (Національного агентства з питань запобігання корупції).

За відомостями головного експерта StateWatch Олександра Лємєнова, які він оприлюднив у Дзеркалі тижня, "більше місяця ходять чутки, що "слуги" шукають директору ДБР заміну. І чутки залишались би чутками, якби не одне але — після ухвалення законопроекту № 2116 в першому читанні, відбулось доопрацювання драфту нормативно-правового акту і внесено правку #320. Це розгойдало стілець під Романом Трубою не на жарт. Вочевидь, в ЗеКоманді зрозуміли, що нинішній директор ДБР не може послідовно "служити" одним людям. Спочатку його кандидатуру Пашинський (!) запропонував Турчинову; потім НФ пролобіював Трубу за своєю квотою на посаду говови ДБР; потім Порошенко його призначив і "перевербував", щоб нині голова Бюро став зброєю Портнова".

До погоміну у соціальних мережах долучилась і легендарна ексслідча Генпрокуратури Галина Климович. Правниця навіть назвала прізвище можливого наступника Трепака у ГПУ - Давида Сакварелідзе.

У свою чергу поінформований співрозмовник Резонансу висловив сумнів у ймовірності призначення одного з лідерів Руху нових сил у високий кабінет на Різницькій. Принаймні доти, доки прізвище Сакварелідзе фігурує у матеріалах кримінального провадження.

Кадрові прогнози - справа невдячна. Ще й на тлі закритих політичних торгів...

Подейкують, Труба до 3 грудня обіцяє нові резонансні справи та арешти, намагаючись довести у такий спосіб свою незмінність.

Грудень все покаже. Чи таки відбудеться і в який саме спосіб перезавантаження стрижня слідства кримінальної юстиції - ДБР? Як дарунок під ялиночку для гурманів Права.

ЧЛЕН ЗЕКОМАНДИ ДЕНИС МОНАСТИРСЬКИЙ: «ЧОМУ Б НЕ ПРОВЕСТИ ВІДКРИТИЙ КОНКУРС НА ПОСАДУ ГЕНПРОКУРОРА?»

АПД: Ще одним "адвокатом" ДБР прогнозовано став "спеціальний кореспондент" 112 телеканалу, ексзаступник глави адміністрації президента-втікача Віктора Януковича - Андрій Портнов.

Далі буде...