28 березень 2024, Четвер, 23:58

До ВККСУ поскаржилися на бездіяльність Громадської ради доброчесності

22 Серпня 2018г.
17634497 724916527689207 8657476108771881897 N

Восени добігає кінця термін повноважень нинішньої Громадської ради доброчесності, яка була утворена для допомоги Вищій кваліфікаційній комісії суддів в оцінюванні кандидатів на суддівські посади. Проте вже кілька місяців поспіль обрані до складу ГРД громадські активісти фактично не виконують покладених на них законом обов’язків.

Про це ЗіБ розповів голова ВККС Сергій Козьяков, розповідаючи про досвід співпраці ВККС і представників громадянського суспільства, - передає Резонанс.

По словам голови ВККС, розбіжності, зумовлені функціональною природою державних та громадських структур, неминуче призводять до конфліктних ситуацій. Робота у ВККС — проводити кваліфоцінювання всього суддівського корпусу або створювати новий Верховний суд шляхом проведення відкритого конкурсу. У представників ГРД завдання інше — контроль, моніторинг і критика.

У процесі роботи виникла дискусія з Громадською радою доброчесності. На думку членів Комісії, ГРД виходила за межі свого мандату і межі закону, і починала критикувати членів ВККС, не маючи на це повноважень.

Вихід за межі мандату – це також спроби окремих членів ГРД оцінювати саме судові рішення, що є винятковою прерогативою судових інстанцій. Або відвертий конфлікт інтересів, коли член ГРД, залишаючись діючим адвокатом, може скористатися своїм впливом на призначення суддів. Або відсутність чіткої процедури ухвалення рішень ГРД – вони часто приходили із великим запізненням, без належного оформлення, що призводило до затримок у роботі ВККС. При чому ГРД користалася такими випадками для обвинувачень кваліфкомісії у навмисному затягуванні рішень, щоб, нібито, допомогти якимсь «потрібним» кандидатам.

Протистояння, зрештою, призвело до одностороннього виходу ГРД з процесу оцінювання і фактичного конфлікту представників громадськості з законом. Як зазначив С. Козьяков, закон не передбачає такого виходу з кваліфоцінювання, це обов’язок ГРД допомагати оцінювати кандидатів в судді.

Наразі, ГРД не надсилає до Комісії висновків щодо доброчесності кандидатів, а лише публікує їх на офіційному сайті, що є порушення процедури. Проте ВККС все ж таки враховує ці висновки під час кваліфоцінювання.

Попри дуже неоднозначний перший досвід співпраці з громадськістю, голова ВККС не вважає його провальним.

Нинішня Громадська рада доброчесності працюватиме до листопада 2018 року, після чого громадські організації мають визначитися, чи потребує вона кадрового оновлення, і обрати новий склад ГРД.

ГРД ВИХОДИТЬ З ПРОЦЕСУ КВАЛІФІКАЦІЙНОГО ОЦІНЮВАННЯ СУДДІВ