13 квітень 2024, Субота, 05:04

Фасадні реформи та політичний популізм захопили усі сфери, – Святослав Протас

4 Травня 2018г.
Снимок экрана 2018 05 04 в 17.17.37

Гучні закиди у тотальній корупції керівників Державної санітарно-епідеміологічної служби хоча і не знайшли юридичного підтвердження, натомість досягли політичної мети.

«Фінальним акордом подій стала ліквідація ДержСЕС. Влада спрацювала за принципом, коли болить голова, то замість лікування, ліпше її відрубати. А ще краще - змінити вивіску». Про це заявив екс-головний санітарний лікар України Святослав Протас у програмі ДокаZ з Олексієм Шевчуком. При цьому колишній чиновник акцентував, що нову структуру було утворено «в антиконституційний спосіб».

За словами С. Протаса, «фасадні реформи та політичний популізм захопили фактично усі сфери. Перемогли великі гроші та великий лобізм, і контроль за якістю продукції харчування передано до сфери управління МінАПК». Він зауважив, що 70 відсотків проблем зі здоров’ям у населення - пов’язані із вживанням неякісних продуктів. Відтак колишній головний санлікар держави вважає «невіглаством влади» те, що Міністерство аграрної політики і продовольства нині є відповідальним за «цю сферу профілактичної медицини». На його думку, у такий спосіб «влада позбавила громадян України їхнього конституційного права на безпечне середовище життєдіяльності людини».

Як нагадує Резонанс, 22 травня 2017 року КМУ ліквідував Державну санітарно-епідеміологічну службу. В уряді вирішили, що її подальше функціонування недоцільне, оскільки функції ДержСЕС забезпечують МОЗ, Держпраці та Держпродспоживслужба.

13 липня 2016 року уряд звільнив С. Протаса з посади заступника голови та т. в. о. голови Державної санітарно-епідеміологічної служби України.

У червні 2016 року оперативники Національної поліції та Національного бюро антикорупційних розслідувань затримали на той час головного санітарного лікаря України С. Протаса та начальника департаменту відомства О. Чепурного за підозрою у розкраданні державних коштів.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков тоді написав у Facebook: «Задокументовано 11 фактів вимагання та отримання Протасом від підлеглих хабарів». І повідомив, що у цій справі здійснюються обшуки та допити 19 головних санітарних лікарів областей, частина з яких "також будуть затримані».

О КОРРУПЦИИ САНИТАРНЫХ ВРАЧЕЙ

У свою чергу НАБУ повідомило, що С. Протаса підозрюють у вчиненні злочину, передбаченого ч.4 ст.368 Кримінального кодексу України ("Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою"), а О. Чепурного – за ч.5 ст.27 та ч.4 ст.368 Кримінального кодексу КУ». За словами глави НАБУ Артема Ситника, С. Протас домовився з головними санітарними лікарями регіонів про те, що він буде нараховувати їм подвійну премію, а половину цієї суми вони повертатимуть йому вже готівкою. Загальна сума, яка фігурує у справі, становить приблизно 400 тис грн.

ГРОЙСМАН ЗАЯВЛЯЕТ, ЧТО ПОСЛЕДНИЕ ГРОМКИЕ АРЕСТЫ — ЭТО ТОЛЬКО НАЧАЛО

За інформацією адвокатів, затриманим чиновникам інкримінували, як злочин, збір кошти для підготовки профільного закону, який нині перебуває на розгляді Верховної Ради.

6 березня Спеціалізована антикорупційна прокуратура закрила кримінальне провадження стосовно С. Протаса через відсутність складу злочину.

Також повідомлялось, що детективи НАБУ подали скаргу на рішення старшого прокурора групи прокурорів САП щодо закриття кримінального провадження стосовно в.о. голови ДСЕС та начальника одного з департаментів. У скарзі на ім’я керівника САП Назара Холодницького йшлося про те, що детективи Бюро начебто "зібрали вичерпну доказову базу", а тому просять скасувати постанову про закриття кримінального провадження та змінити групу прокурорів. Утім, "аргументи" НАБУ не переконали очільника САП, який відмовив детективам. Правові дії Н. Холодницького підтримав і Генеральний прокурор.

«Службу треба було реформувати. Конфлікт інтересів був закладаний тоді, коли ДержСЕС почала надавати платні послуги бізнесу, який перевіряє», - підкреслив С. Протас. Він розповів, що пропонувалося створення «сучасної європейської Служба громадського здоров’я на основі колишньої СЕС, яка б консультувала бізнес, а не контролювала», а також «оцінювала ризики і відстоювала права та інтереси громадян у судах». Широковживаний у світі механізм фінансових санкцій та компенсації матеріальних збитків за рішенням суду, за словами С. Протаса, у нас майже не задіяний. За всю історію України найбільшою виплатою, яку присудив суд, лишається штраф у 25 тис грн за отруєння у ресторані вагітної жінки.

Натомість влада обрала інший шлях, а «нову структуру із самого початку було втягнуто в корупційну схему, пов’язану із наданням Україні міжнародної технічної допомоги та грантів», - заявив екс-високопосадовець. За йогоа, аудит новоутвореної установи, проведений МОЗ показав, що «за рік там було протиправно виплачено 10 млн грн. І відмито з цих грантів на виплатах працівникам». Але НАБУ не хоче цю справу розслідувати, бо йдеться про систему грантів, через яку фінансується і наші антикорупційні організації, - підкреслив С. Протас.