20 квітень 2024, Субота, 15:38

Флешка ДПСУ-2. Або що «дахують» прикордонники

5 Грудня 2016г.
Corruption 1

Олена Мельник, Резонанс

За даними ДПСУ, 5 грудня 2016 року в аеропорту «Бориспіль», напередодні Міжнародного дня боротьби із корупцією, стартує перший міжнародний Антикорупційний тиждень на кордонах України, Румунії та Молдови. Стартує помпезно. За участі іноземних послів та дипломатів, народних депутатів та артистів, представника НАЗК та навіть офісу зв’язку НАТО в Україні.

Резонанс не міг оминути цю грандіозну подію. Отже з нагоди антикорупційного тижня (дивно, раніше були місячники) обіцяне продовження ФЛЕШКИ ДПСУ. АБО НА ЧОМУ ЗАРОБЛЯЮТЬ ПРИКОРДОННИКИ.

Коротко поінформую, що поява в Інтернет-мережі «флешки» про корупцію охоронців кордону викликала якусь дивну реакцію. Замість бойових дій на антикорупційному фронті у центральному офісі Держприкордонслужби ледве обшуків не проводили - у пошуках слідів хакерського взлому на робочих комп’ютерах … Єх, скерувати б творчу енергію Віктора Назаренка у правильне русло! Тим паче, що з моменту першої публікації до прокуратури надійшло мінімум три заяви про злочини. А саме здирництво прикордонників.

Щось підсказує, що наведені нижче схеми має і підрозділ внутрішньої безпеки ДПСУ.

Напевно, вебешники володіють усіма прізвищами (із паролями та явками) і без служби  «ДОВІРА». Надаю ці контакти суто для читатів «Резонансу»: (044) 527-63-63 або [email protected].

Отже, з чого «живуть» охоронці кордону поза зоною проведення АТО.

kharkiv-1

Додам, що за місяць на ділянці відповідальності Харківського прикордонного загону переміщується від 500 до 800 т контрабандного вантажу. За оперативними даними, організаторами контрабандних каналів визначено грошовий тариф для військовослужбовців ДПСУ - 90 дол США за тону, або - 90 дол США за куб.

Отримання  коштів у відділах прикордонної служби здійснюється, в кінці поточного місяця. Хабарі розподіляються із розрахунку: Начальник прикордонного загону, начальник відділу – 20%

Заступник начальника загону – начальник оперативно-розшукового відділу, заступник начальника відділу з ОРР – 20%.

Решта – на інші витрати.

ЗАЧЕМ ДЕРКАЧ ПЫТАЕТСЯ ОТКРЫТЬ СЕВЕРНУЮ ГРАНИЦУ УКРАИНЫ С РФ

sumi-2

У зоні відповідальності Сумському загону картина виглядає так: протягом місяця незаконне переміщується від 100 до 300 т контрабандного вантажу.

Відповідна грошова ставка-поборів: ВПС ДПСУ отримують хабарі в розмірі - 80 дол США за тону або 60 дол США за куб. Отримання грошових коштів у відділах прикордонної служби здійснюється у кінці поточного місяця.

Корупційні кошти розподіляються із розрахунку: Начальник відділу прикордонної служби – 50%; Заступник начальника відділу з оперативно-розшукової роботи – 35%; решта – 15%.

АЗОВО-ЧОРНОМОРСЬКЕ РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

berdyansk-3-1

berdyansk-3-2

ВПС  “Чонгар”

- за сприяння у переміщенню товарів громадянами у пішому порядку, представниками Херсонської митниці та військовослужбовцями змін прикордонних нарядів впс “Чонгар” вимагається у громадян, що здійснюють переміщення кошти в розмірі від 100 до 500 грн (в залежності від виду та кількості товарів);

- за сприяння у переміщенню транспортних засобів на в'їзд на материкову частину України (в тому числі коштовних автомобілів) без доручення власника. у вказаному військовослужбовцями змін прикордонних нарядів та митного контролю отримується від 200 до 300 доларів США (в залежності від коштовності автомобіля);

- за сприяння у переміщенню транспортних засобів на в’їзд до материкової частини України (в тому числі коштовних автомобілів) з підробленими дорученнями власників (власники не виїздили з ТОТ України для оформлення відповідних документів, доручення були оформлені без їх фактичної присутності), посадовими особами змін прикордонних нарядів та митного контролю отримується від 100 до 150 доларів США (в залежності від коштовності автомобіля на наявної проблематики з документами на нього);

- позачерговий пропуск осіб та транспортних засобів посадовими особами змін прикордонних нарядів, за що вони отримують від проїжджаючих таким способом громадян від 200 до 500 гривень (в залежності від вигляду громадянина);

- за сприяння у здійснення пасажирських перевезень через адміністративну межу з/до АР Крим без відповідних дозволів, посадові особи змін прикордонних нарядів отримують по 50 гривень з кожного переміщеного пасажира.

- за не притягнення до адмінвідповідальності за вчинення адміністративного правопорушення передбачене ст.204-2 КУпАП, посадові особи змін прикордонних нарядів отримують по 1000 гривень;

- за можливий пропуск товарів, пропуск т/з по підробленому дорученню або без нього, можливий пропуск осіб без внесення в БД Гарт-1/П, пропуск осіб відносно яких є ДУДО посадові особи змін прикордонних нарядів отримують від 300 до 500 доларів США (залежно від індекса ДУДО).

- В середньому неправомірна вигода зміни прикордонних нарядів в КПВВ “Чонгар” становить від 10000 до 15000 грн за добу (залежно від кількості т/з та осіб, що перетинають адмінмежу).

Корупційні кошти розподіляються серед прикордонних нарядів. Частка хабарів передається керівництву ВПС та прикордонного загону.

За місяць місяця через КПВВ ВПС “Чонгар” переміщують від 1 до 2 т вантажів. Військовослужбовці ДПСУ отримують -100 - 300 грн  з одного автомобіля або сумки (в залежності від типу товару та кількості). За незаконне  переміщення транспортних засобів – 50-100 доларів США з одного автомобіля. Грошові кошти розподіляються між складом зміни прикордонних нарядів, керівництвом ВПС та прикордонного загону.

ВПС “Приазовськ”, “Приморськ”, “Бердянськ”, “Генічеськ”

За сприяння у незаконному вилову водних живих ресурсів з акваторії Азовського моря, прикордонники мають неправомірну вигода від власників плавзасобів від 500 до 2000 грн у місяць (залежнос від кількості незаконного вилову водних живих ресурсів).

Середня неправомірна вигода у місяць становить:

впс “Приазовськ” – 15000-20000грн,

впс “Приморськ” – 8000-12000грн,

впс “Бердянськ” – 10000-15000грн,

впс “Генічеськ” – 40000-60000грн.

Від іноземців також отримують хабарі під час оформлення на приліт за безперешкодний пропуск на територію України – не проведення співбесід, контролю 2-ї лінії, продовження строків перебування на території України, не притягнення до відповідальності за вчинення адмінправопорушення передбаченого ст.203 та 204-1 КУпАП. Суми - від 500 грн (за не проведення співбесід) і 1000 грн (за не притягення до адмінвідповідальності).

Розподіляють корупційні коштів у відділах прикордонної служби, як правило, в кінці місяця із розрахунку:

Начальник відділу – 40%

Начальник прикордонного загону – 60% (із них)

Заступник начальника загону – начальник ОРВ – 15%.

Решта – на інші витрати.

kherson-4

Херсонський загін "заробляє" ще на рибопромислових організаціях. Залежно від обсягу вилову водних живих ресурсів (суми від тисячі до 10 тич грн на місяць).

Кошти розподіляються із розрахунку:

Начальник прикордонного загону – 30%.

Заступник начальника загону – начальник ОРВ, заступник начальника відділу з ОРР – 35% (розподіл залежить від суми зібраних коштів).

начальник відділу – 20-25%

ДІПС – 15%.

Розподіл корупційних коштів здійснюється в кінці поточного місяця.

Тарифи за вилов водних живих ресурсів:

“Рибінспактора” – 300 - 400 грн за місяць з одного маломірного плавзасобу;

“Прикордонники” – 300 - 400 грн. за місяць з одного маломірного плавзасобу.

За прокат плавзасобів:

“Уктрансбезпека” – 500 грн в місяць за одиницю прокату;

“Прикордонники” – 500 грн в місяць за одиницю прокату

Крім цього за місяць через КПВВ ВПС “Червоний Чабан” переміщується від 1 до 2 т вантажу. Від 100 - 200 грн вимагають охоронці кордону із одного автомобіля або сумки. І 50 доларів США з одного автомобіля.

ПІВНІЧНЕ РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

luck-5

Для контрабандного переміщення тютюнових виробів серед відділів прикордонної служби для контрабандистів визначені відповідні грошові ставки:

на кордоні із Республікою Польща: 60-75 дол США за ящик;

на кордоні із Республікою Білорусь: 15-30 дол США за ящик.

Розподіляють кошти традиційно у кінці місяця із розрахунку:

відділ прикордонної служби – 30 %.

управління прикордонного загону – 30%

Регіональне управління – 30%.

Решта – на інші витрати.zhitomir-6

Чітко сформованої “тарифікації” у Житомирському загоні не існує.

З метою незаконного збагачення керівництвом прикордонного загону запроваджено механізм збору незаконно отриманих коштів з прикордонних нарядів та передачу керівництву відділу “Овруч”.

Так за одну зміну несення служби у ППр (12 годин) військовослужбовці передають начальнику ВПС 25% від загальної суми незаконно отриманих коштів (близько 700 грн), “ОТЗ” – 700 грн, “ВШ” – 300 грн.

Кошти збирає старший прикордонних нарядів, і після служби особисто, або через старшого зміни прикордонних нарядів передає начальнику відділу. Їхній розподіл здійснюється, як правило, в кінці поточного місяця із розрахунку:

Начальник регіонального управління – 40%

Начальник прикордонного загону, начальник відділу прикордонної служби – 30%

Заступник начальника загону – начальник ОРВ, заступник начальника відділу з ОРР – 10%.

Решта – на інші витрати.

chernigiv-7

На ділянці відповідальності Чернігівського загону основна частка хабарів надходить від фізичних осіб (громадян Туркменістану, Узбекистану, Азербайджану, Вірменії, Молдови), які шляхом перетину кордону на виїзд та в’їзд в ППр продовжують термін перебування на території Російської Федерації. За це українські військовослужбовці отримують хабарі - 1100 -1500 руб РФ з кожної особи.

Поза пунктами пропуску товари за сприяння в/с ДПСУ не переміщуються.

Отримання корупційних коштів та їх розподіл у відділах прикордонної служби здійснюється, як правило, в кінці поточного місяця.

Кошти (з прибутку відділу) розподіляються із розрахунку:

Начальник прикордонного загону - 70%

начальник відділу – 30%

ПІВДЕННЕ РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

odesa-8

Отримання неправомірної вигоди з агентуючих фірми в Одесі здійснюється в кінці поточного місяця, або по факту оформлення судна та носить вибірковий характер (за спільною згодою сторін).

Для водіїв вантажних автомобілів, що прямують паромом, сума неправомірна вигода складає до 15 000 грн за місяць.

У пунктах пропуску через державний кордон мають місце випадки продовження терміну перебування громадянам Республіки Молдова на території України та не притягнення їх до адміністративної відповідальності за грошову винагороду (близько 1000 грн).

Кошти розподіляються із розрахунку: начальник прикордонного загону - 30%; начальник відділу - 20%; зміна прикордонних нарядів - 30%; інші витрати - 20%.

izmail-9

Для Ізмаїльського прикордонного загону, як і Білгород-Дністровського, сталі корупційні схеми нині є "не активними".

У Ізмаїлі прикордонники продовжують "підзаробляти" на перевезенні продуктів харчування та товарів народного вжитку (в середньому за сумку п/н “ОТЗ” отримує до 100 грн). Але ці випадки носять без системний характер.

За вилов водних живих ресурсів "тариф" сягає 1000 грн в місяць з човна. Але останній рік цей різновид протиправної діяльності не активний.

На ділянці відповідальності Білгород-Дністровському прикордонного загону зафіксовані лише поодинокі неорганізовані спроби переміщення до 5 т підакцизних товарів (спирту).

mogiliv-podilsk-10

За місяць на Могилів-Подільському напрямку переміщується від 2 до 30 т підакцизних товарів (спирт). Але факти контрабанда не мають системного характеру.

В пунктах пропуску через державний кордон фіксуються випадки продовження терміну перебування громадянам Республіки Молдова на території України та не притягнення їх до адміністративної відповідальності за грошову винагороду (близько 1000 грн).

kotovsk-11

Малоактивним є і Котовський напрямок. За місяць на цій ділянці держкордону здійснюється спроби переміщення до 50 т спирту, тютюнових виробів до
 200 ящиків, ТНП - 10 т, м’ясопродуктів - 3 т.

Останній рік контрабанда здійснюється без попередніх корупційних домовленостей - з можливим ситуативним залучення військовослужбовців (ящик цигарок від 7 до 10 дол, спирт - від 150 до 200 дол за тону, м'ясо - від 100 до 120 дол за тону, ТНП - від 30 до 40 дол куб).

ЗАХІДНЕ РЕГІОНАЛЬНЕ УПРАВЛІННЯ

chop-12

Решта підрозділів (ВПС “Чоп пас”, “Новоселиця”, “Княгиня”, “Верховина Бистра”, “Паладь Комарівці”, “Гута”) на ділянці Чопського загону нині не є активними щодо контрабани товарів та вантажів.

За місяць на ділянці відповідальності Чопського загону переміщується від 100 до 200 т вантажу.  Військовослужбовці ДПСУ отримають хабарів в розмірі – 30% від загального корупційного “кошику”

Кошти розподіляються із розрахунку:

Начальник прикордонного загону, начальник відділу – 50%

Заступник начальника загону – начальник ОРВ, заступник начальника відділу з ОРР – 10%;

НВПС - 30%

Інші - 10%

chernivci-13

За місяць через Чернівецьку ділянцу незаконно переміщують біля 7000 ящиків тютюнових виробів дрібними партіями від 2 ящиків.

За сприяння цьому військовослужбовці ДПСУ отримують хабарі в розмірі - 40 дол.США за ящик, або – до 100 дол США за машину ТНС.

Кошти розподіляються із розрахунку:

Начальник прикз - 50%, начальники впс – 30%.

Заступник начальника загону – начальник ОРВ, заступник начальника відділу з ОРР –10%;

Інші –10%

lviv-14

"Розцінки" серед контрабандистів за сприяння незаконному переміщенню вантажів військовослужбовціями Львівського прикордонну загону:

“Товари 1-24 групи” – 200-300 грн за тону;

“Запчастини до с/г техніки” - 700-1000 грн за тону;

“Побутова хімія” - 200-300 грн за тону;

“Вживана побутова техніка” - 500-700 грн за тону

Кошти розподіляються із розрахунку:

Начальник прикордонного загону – 30%

Заступник начальника загону – начальник ОРВ– 30%

Підрозділ – 30%

Інші – 10%

mostisk-15

На Мостиському напрямку мають місце поодинокі випадки переміщання тютюнових виробів (2-3 пакунки) на ділянках ВПС “Краківець”, “Нижанковичі”, “Мігово”, “Смільниця” віпс “Мшанець”.

За місяць переміщується від 300 до 1500 м3 вантажу.

За сприяння контрабанді товарів військовослужбовці ДПСУ отримують хабарі в розмірі - 20 дол США за м3.mukacheve-16

Отримання грошових коштів у відділах прикордонної служби здійснюється, в кінці поточного місяця, з обов’язковим подальшою передачею до керівництва прикордонного загону, для загального акумулювання.

"Жвавіша" ситуація у Закарпатті. За місяць  у зоні відповідальності Мукачівського загону здійснюється переміщення до 10 т товарів народного споживання (виробництво Китаю) та 10000 ящиків тютюнових виробів.

Контрабандні розцінки:

“Тютюнові вироби” – 15 - 20 грн за блок (ППр), або - 50 дол США за ящик (зелений кордон);

“Товари народного споживання (текстиль китайського виробництва)” – 50 грн з 1 особи ( до 50 кг);

“Побутова хімія” – 200-300 грн. з 1 автомобіля.

Отримання грошових коштів у відділах прикордонної служби здійснюється, в кінці поточного місяця, з подальшим направленням основної суми корупційних коштів до керівництва прикордонного загону.

І узагальнення корупційних схем:

777

За коментарем "Резонанс" звернувся до колишнього керівника Головного слідчого управління СБУ Василя Вовка:

Василь Вовк

Щодо поборів на державному кордоні (не плутати з лінією розмежування в зоні АТО)

Традиції збереглися з радянських часів, хоча деякі зміни, у тому числі позитивні мають місце. Так, після скасування кримінальної відповідальності за так звану «товарну контрабанду» в рази зменшився «дохід» митників, прикордонників, а також присутніх у технологічних схемах пропуску ветеринарів-санітарів, екологів, радіологів тощо.

Практично позбулись своїх прямих «доходів» представники міліції (поліції) і спецслужби, фіскали, хоча опосередковано через оперативно-розшукову діяльність можуть мати зиск, якщо кваліфіковано й наступально працюють.

Судді й прокурори тільки в очікуванні адмінпротоколів, особливо із великими товарними партіями, що затримані за порушення митних правил. Тут уже їх поле, й нікому більше вони косити на ньому не дозволять.

Які суми неправомірної вигоди загалом отримують посадовці в пунктах пропуску залежить від місця їх розташування, пропускної спроможності та деяких інших чинників. Наприклад, тільки митники за місяць можуть «збирати» від 5 до 50 тисяч доларів для передачі «на гору», не рахуючи свого інтересу.

Яким чином з цим боротися? Младореформатори кажуть, що потрібно Марушевських поставити на чолі кожної з митниць, й побори відійдуть в минуле. Згоден частково. Такі, як молода одеська митна команда, потрібні, але не на чолі митниць, а в рядових. Хай вони одягнуть бушлати й вийдуть на митні контролі безпосередньо в пунктах пропуску – саме звідти починається рух коштів неправомірної вигоди.

На жаль, якщо не бере «хабар» начальник митниці, не означає, що зупинилась схема поборів серед його підлеглих. Це стосується й інших структур.

Щодо так званої «внутрішньої контрабанди» в зоні АТО

У контексті обставин, які ми досліджуємо, це той же державний кордон, тільки з іншими нормативним регулюванням й відомчим наповненням (фіскали, прикордонники, спецслужба, поліція, військові).

Там використовуються аналогічні сили й засоби для поборів з людей і бізнесу. Задля справедливості, маємо зазначити, що не усі структури у тих чи інших пунктах пропуску через лінію розмежування приймають участь в організації незаконного отримання матеріальної вигоди. Тут є випадки, коли в цьому напряму діють лише окремі особи, або невеличкі групи одного чи кількох відомств. Поряд війна, більше патріотичності, порядності й відповідальності. Ми маємо про це обов’язково говорити, й не стригти усіх під одну гребінку, особливо в тих надзвичайно тяжких і небезпечних умовах.

Інша справа великі київські «хабарі» від підприємств, що здійснюють комерційну діяльність, пов’язану з поставками товарів і послуг на тимчасову окуповану територію, або навпаки. Не вірте тим, хто каже, що вони працюють на території так званих ДНР і ЛНР, але переєструвалися на контрольованій владою території й платять податки виключно в український бюджет. Неправда.

Усі підприємства, які переміщують товари і послуги через лінію розмежування платять одночасно в бюджети України й самопроголошених республік офіційно встановлені податки і збори.

Окрім того, систематично за неофіційно встановленими тарифами платять хабарі київським і донецько-луганським посадовцям, які контролюють ці процеси. Що стосується енергоносіїв – відкати надзвичайно великі, мова йде про сотні мільйонів доларів щомісяця для владних еліт.

При цьому порушення умов і строків відкату може мати плачевні наслідки для підприємств і їх керівників, а саме звинувачення у фінансування терористів, що на сьогодні небезпечніше, ніж підозрюватись в організації наркотрафіку.

Усі ці розклади владі відомі, й саме нею накладено заборону на розкриття даної інформації, оскільки важко відмовитись від таких «благ війни». Відбувається системне фінансування терористичних організацій за підтримки й часто при безпосередній участі відповідальних державних органів.

На цьому фоні пропадає бажання й не вбачається за необхідне аналізувати сьогодні окремі стогривневі побори, які, звичайно, мають місце в пунктах пропуску зони АТО …

Замість офіційного коментаря:

n_2384_71414722141 машину з незаконними вантажами на суму понад 10,2 млн грн затримали у листопаді співробітники Служби безпеки України в складі зведених мобільних груп у районі проведення антитерористичної операції, - повідомила прес-служба відомства.

Водії авто намагалися нелегально доставити на тимчасово окуповані території продукти харчування, цигарки, стартові пакети стільникового зв’язку і картки поповнення рахунків мобільних операторів, обладнання для комп’ютерів, смартфони, будівельні матеріали, одяг, ремкомплекти для автомобілів та ін.

Тим часом прикордонники інформують про чотири випадки пропонування неправомірної вигоди громадянами у розмірі 100, 200 та 500 гривень. Хабарі пропонували прикордонникам Краматорського загону у контрольних пунктах  в’їзду – виїзду «Майорське» та «Мар’їнка». Громадяни України намагалася «вирішити питання» про безперешкодний пропуск через лінію розмежування за грошову винагороду. На свої пропозиції наші співвітчизники отримали від прикордонників категоричні відмови, після чого їх було  передано співробітникам Національної поліції.

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс