12 квітень 2024, П'ятниця, 18:06

ГПУ взялася за збереження українських лісів

20 Листопада 2018г.
3

Збереження українських лісів та запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів за межі держави є одним з пріоритетних завдань орагнів прокуратури. А оскільки існуючі профільні державні лісо- та екоохоронні органи не в повній мірі виконують свої функції, а деколи і сприяють порушенню національного законодавства у цій сфері, Генпрокуратура продовжує докладати зусиль для дотримання законності та протидіє чиновникам-порушникам.

Зокрема, Управлінням з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні стосовно службових осіб державних лісогосподарських підприємств, які під виглядом дров паливних реалізовують суб’єктам господарювання технологічну сировину, яка в подальшому перепродається за завищеними цінами за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 3 ст. 368 та ч. 3 ст. 369 КК України.

Встановлено, що службові особи державних лісогосподарських підприємств з метою надання протиправних переваг компаніям, які протягом 2018 року закуповували у цих підприємств необроблену деревину, під час реалізації деревини, шляхом порушення процедури її продажу, зазначали у документації неправдиві відомості щодо її виду.

Так, у договорах, товарно-транспортних та видаткових накладних зазначається, що державні лісогосподарські підприємства реалізовують вказаним компаніям «дрова», «дрова паливні» тощо, при цьому зазначаючи технологічні характеристики, які відповідають технологічній сировині, внаслідок чого було завдано значних збитків державі в особі державних лісогосподарських підприємств.

Однак, відповідно до Порядку реалізації технологічної сировини до 20.08.2018 регулювався п. 1.4. «Положення про організацію та проведення аукціонів з продажу необробленої деревини», затвердженого 19.02.2007 Наказом Державного комітету лісового господарства України № 42 «Щодо вдосконалення механізмів продажу необробленої деревини», згідно з яким, технологічна сировина, баланси та сировина для виготовлення лущеного шпону реалізується лише суб’єктам господарської діяльності, які мають власне плитне, фанерне та целюлозно-паперове виробництво на спеціалізованих торгах на біржі в одну аукціонну сесію з іншою необробленою деревиною.

При цьому встановлено, що вказані компанії у спеціалізованих торгах участі не брали, власного плитного, фанерного та целюлозно-паперового виробництва не мають, а лише закуповували технологічну сировину з порушенням відповідної процедури у державних лісгоспах за заниженою вартістю з метою подальшого її перепродажу за ринковою ціною.

14-15.11.2018 на підставі ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва від 22.10.2018 проведено обшук за місцем розташування заводу та офісних приміщень одного з ТОВ з метою виявлення документації щодо постачання лісосировини зазначеними компаніями та взаємовідносин між вказаними суб’єктами господарювання.

В ході обшуку виявлено 7 вагонів, у яких містяться дрова, дрова паливні та технологічна сировина, яка не була зазначена у документації вказаних ТОВ. Вміст вказаних вагонів оглянуто за участі спеціаліста, а саме експерта з питань технологій лісопиляння, деревообробних виробництв та лісового товарознавства, який зазначив, що вказана деревина частково не відповідає тій, що вказана в товаро-супровідних документах між зазначеними підприємствами.

16.11.2018 до Печерського районного суду м. Києва направлено клопотання про арешт вищевказаної лісосировини та вирішується питання щодо призначення товарознавчої експертизи лісопродукції.

Крім того, проведено обшуки за місцями знаходження заводських приміщень одного з ТОВ. За їх наслідками виявлено та вилучено документи відносно операцій щодо придбання деревини та договір щодо закупівель деревини.

Окрім того, управлінням з розслідування кримінальних проваджень у сфері економіки Головного слідчого управління здійснюється досудове розслідування стосовно службових осіб ДФС України та Держлісагентства України.

Під час досудового розслідування встановлюються обставини вивезення за межі держави, всупереч законодавству України, необроблених лісоматеріалів.

Так, наприкінці липня 2018 року слідчими прокуратури спільно з працівниками митниці та Держлісагентства здійснено огляд залізничних вагонів з лісопродукцією, яка призначалася для експорту до країн ЄС.

За наслідками виявлено факти заниження об’ємів деревини та спробу експортувати необроблені лісоматеріали. Зазначені лісоматеріали вилучено та судом на них накладено арешт.

Також встановлено, що низкою суб’єктів господарювання організовано схему незаконного експорту необроблених лісоматеріалів за межі митної території України. З метою надання вигляду законності своїм діям підприємці загострювали технічну деревину та реалізовували її за кордон під виглядом готової продукції.

Своєю чергою, працівники окремих підрозділів Держлісагентства видавали цим підприємцям сертифікати про походження лісоматеріалів та виготовлених з них пиломатеріалів, що надавало право експортувати їх всупереч законодавству.

За результатами проведених обшуків на окремих підприємствах вилучено митні декларації та сертифікати, що використовувалися для вчинення злочину. Наразі встановлюється розмір завданих державі збитків.

Джерело

СТРИЙСЬКИЙ ЛІС-КРУГЛЯК ВИВОЗЯТЬ ДО РОСІЇ?!

1516868352 4015 Foto Press Slujbyi Gpu
Андрій Лисенко Речник ГПУ