26 березень 2024, Вівторок, 00:52

Хто готує новий проект Трудового кодексу?

2 Жовтня 2019г.
Трудовий кодекс

Президент дав доручення Кабінету Міністрів в стислі строки підготувати проект нового Трудового кодексу з тим, щоби до 1 січня 2020 року його прийняти як закон.

Історія проекту Трудового кодексу тягнеться від 2002 року, коли була створена робоча група з представників роботодавців, профспілок, уряду та науковців з метою підготовки нового Трудового кодексу. Проект був підготовлений робочою групою і декілька разів переглядався, аж коли був поданий на розгляд Верховної ради України.

Остаточно проект був прийнятий у першому читанні і підготовлений для другого читання. Нова редакція датувалася 24.07.2017р.

Влітку 2019 року з проектом Трудового кодексу почалися маніпуляції. 29.08.2019 був зареєстрований новий проект Трудового кодексу. 10.09.2019 р він був знятий з розгляду.

23 вересня ц. р. виступаючи перед представниками бізнесу голова комітету Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова оголосила про початок підготовки нового проекту Трудового кодексу, який за її словами буде ліберальним, створить «дуже прості і дешеві умови відкриття і закриття робочого місця». Більше того, будуть «трохи дискримінувати найманого працівника».

Проект Трудового кодексу доручили готувати не профільному міністерству (Мінсоцполітики), а Міністерству економіки. Звідси очевидно і пафосні заяви про ліберальний трудовий кодекс.

Про робочу групу, яка готує проект Трудового кодексу автор не не знайшов відомостей у відкритих джерелах.

Отже, проект готується потай від  учасників соціального діалогу. Більше того, представники профспілок були введені в оману і готували пропозиції до вже знятого з розгляду проекту Трудового кодексу. Це свідчить про поспіх і утаємниченість підготовки проекту Трудового кодексу, який повинен бути нарівні з Конституцією і Цивільним кодексом настільною книгою для працівників і роботодавців.

Більше того ігноруються права суб’єктів соціального діалогу, які також повинні бути серед учасників підготовки цього закону. Інакше як іронією не можна вважати лист голови комітету Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галини Третьякової, яка зазначила, що після внесення до парламенту нової редакції Трудового кодексу Комітет звернеться до спільного представницького органу об'єднань профспілок задля надання фахових висновків щодо внесеного проекту та визначення кандидатур від профспілок до участі в робочій групі з його опрацювання.

Галина Третьякова

Галина Третьякова

Викликає занепокоєння те, що влада навіть утаємничила концепцію проекту, яким вона його бачить. При цьому якщо зважати на заяви голови комітету Верховної ради України з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів, то Україна буде відступати від стандартів передбачених конвенціями Міжнародної організації праці, а також від зобов’язань, які вона взяла на себе підписуючи угоду про асоціацію з Євросоюзом.

Профспілки виявилися не готовими до такого розвитку подій і майже не реагують на спроби влади звузити права працівників, а також вилучити з кодексу норми, які передбачають охорону трудових прав працівників.

ПРОЕКТ ТРУДОВОГО КОДЕКСУ ПРО ЗАБОРОНУ ДИСКРИМІНАЦІЇ

12924523 848663708572976 8876469268990240680 N
Володимир Бурак Кандидат юридичних наук; доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка; експерт Українського центру соціально-правових досліджень