24 березень 2024, Неділя, 09:19

Костянтин Кулик: Може і в Україні створити "антикорупційні" СІЗО та в’язниці?

5 Серпня 2016г.
Img 20160730 185341

Прокурора Костянтина Кулика вперше побачила ще в березні 2014-ого у приймальні першого заступника Генпрокурора, який курував розслідування "створення у 2009 році злочинної організації мільярдером Сергієм Курченком, близьким до "сім’ї" екс-президента України Віктора Януковича". Це було після затримання ГПУ та СБУ кількох ключових фігурантів. Серед них і голову наглядової ради "Брокбізнесбанку" Дениса Бугая. Пізніше Микола Голомша повідомив на брифінгу, що Бугая підозрюють у причетності до фінансування протиправних дій щодо активістів Майдану, а його затримання не мало відношення до його адвокатської діяльності. Служба безпеки у свою чергу поінформувала, що Дениса Бугая підозрють у безпосередній причетності до масштабних розкрадань з держбюджету України.

Саме з цього епізоду розпочалось моє перше інтерв’ю з одним із основних процесуальних керівників у справі одіозного "младоолігарха" Сергія Курченка Костянтином Куликом.

«Резонанс»:  А де подівся епізод щодо Дениса Бугая, його закрили?

Костянтин Кулик: Такий епізод є. На даний час його розслідування призупинено через виконання низки міжнародних доручень. Зокрема, щодо банкіра Бориса Тимонькіна.

1639968(За даними "Резонансу", затриманий рік тому у ФРН громадянин України Тимонькін нині перебуває на підписці про невиїзд. Він намагався оскаржити свою екстрадицію на Батьківщину, але програв усі суди в Німеччині. Декілька місяців тому німецькі експерти у Києві оглядали умови тримання у Лук’янівському СІЗО і визнали їх такими, що відповідають вимогам ЕС).

На даний час оцінка Тимонькіну буде даватися не просто як члену злочинної організації Сергія Курченка - «СЄПЕК» («Східно-Європейська паливно-енергетична компанія»), а як члену окремої структури злочинної організації Віктора Януковича, яку очолював Курченко.

Як відомо, у бізнес-імперії Курченка за кожен напрямок відповідали якісні і дорогі менеджери. Банківський - це згаданий Тимонькін. За нашими даними, його щомісячна платня сягала 100 тис доларів. Він дійсно першокласний спеціаліст у банківському секторі. Тому я ніколи не повірю, що він не розумів із якими грошима він працює і які схеми створює.

Юридичний захист бізнес-імперії Курченка здійснювали два види юристів: «чорні» юристи, котрі замикались на екс-керівника слідчого управління УСБУ в Харківській області Євгена Файницького і займалися супроводженням діяльності фіктивних підприємств, і «білі» - відповідно на адвоката Дениса Бугая.

fajnickij-evgenФайницький свого часу допоміг Курченку уникнути покарання ще під час перших розслідувань у Харкові 2009 року. Тоді матеріали обшуку в конторі Курченка та і сама кримінальна справа загадково «загубились»…

За даним фактом зараз проводиться окреме розслідування.

Щодо Бугая, то серед основних завдань його юридичного підрозділу було винаходження способів вирішення завдань Курченка із придбання тих чи інших активів, використовуючи колізії норм права та різного роду фальсифікації. Як приклад, супроводження угоди купівлі-продажу «Українського медіахолдингу».

«Резонанс»: Невже є окремий епізод щодо договору по UMH?

Костянтин Кулик: Був. Але напередодні передачі Генеральним прокурором матеріалів провадження з ГСУ ГПУ до Головної військової прокуратури, коли вже було прийнято рішення і оформлювались відповідні папери, цей епізод закрили. Це безглузде, але досить показове рішення. Я не хочу передчасно озвучувати прізвища осіб, які таке рішення прийняли. З цього приводу я подав рапорт Генеральному прокурору про необхідність службової перевірки. Почекаємо результатів. Поки що обставини тих подій продовжуємо розслідувати у межах іншого епізоду.

«Резонанс»: Незабаром після затримання Дениса Бугая звільнили з-під варти. Нині він поважний член робочої групи Мінюсту з правової реформи та президент Асоціації правників України

sakvarelРік тому під час спільної прес-конференції із на той час заступником Генпрокурора Давидом Сакварелідзе він навіть обіцяв допомогти реформі прокуратури ...

Костянтин Кулик: Пам’ятаю, що вони десь разом промайнули у новинах. Я тоді ще поцікавився у слідчого - епізод щодо Бугая, часом, не закрили? Відповів, що ні…

Чи була випадкова їхня зустріч, як це намагався пояснити потім грузинський "реформатор"? Думаю, що ні. Сакварелідзе через екс-заступника генпрокурора Віталія Каська і нині зав’язаний на "Transparency International Ukraine".

В Інтернеті є цікаве інтерв’ю Кріса Сандреса - речника Центрального офісу цієї компанії та члена Ради з етики. З нього слідує, що українська "Transparency International Ukraine" лише користується торговельною маркою європейської компанії, працює по франшизі. Європейці не несуть ніякої відповідальності за наших “борців з корупцією” і лише слідкують, щоб українці не нанесли шкоду їхній репутації.

Наразі я бачу, що наші українські “борці” фактично прикривають не лише Курченка, а й інших учасників злочинного угруповання Януковича та так званих "газовиків". Коли не розумієш, що коїться - треба дивитися на те, що з того виходить. “Євроінтегратори” блокують закон про спецконфіскацію. За два роки їхньої діяльності жодної копійки до бюджету України не повернуто, санкції із арештів активів скасовують одна за одною. Вбачаю тут просто роботу на екс-владних чиновників, за їхні гроші.

Є багато інших запитань, які будуть незручні цим хлопцям.

ГанжаНаприклад, коли згадують про роль Бугая, чомусь "забувають" про його тестя - Сергія Ганжу. Про нього всі скромно мовчать. А між тим Ганжа був першим заступником голови СБУ по лінії "Т" ( “політична охранка”) та курирував проведення спецоперацій проти активістів Майдану. Мав серед них свою агентуру, за допомогою якої намагався посварити протестувальників, посіяти серед них розбрат. Я можу навести багато прикладів його роботи у різних політичних партіях та рухах, наприклад в Автомайдані, але іншого разу. Гадаю і самі активісти відчували роботу управління “Т”. На даний час Ганжу розшукують за підозрою у державній зраді. Він, як і екс-голова Служби безпеки Якименко, переховується у Москві, мешкає там разом із ще однією донькою. Хіба Ви повірити в те, що на Майдані Бугай Деніс діяв проти тестя?! Я такого не чув і в це ніколи не повірю.

У цьому провадженні все взаємопов’язано і на багато питань можливо знайти відповіді, бо за гроші Курченка та “младореформаторів” фінансувалося багато подій.

Одне з цікавих питань - хто поставив своїх менеджерів на активи Сергія Курченка в Україні? Чому і яким чином вони до сіх пір працюють? Хто спільно з Курченком отримує від цього прибуток? Це ж не важко було з’ясувати за два роки!

Stavitskij«Резонанс»: Колишній міністр енергетики Едуард Ставицький, який днями феєрично з’явився в українському медіа-просторі, відмежувався від своїх зв’язків із Курченком та взагалі від компанії «БРСМ-Нафта». Слідство вірить у ці заяви?

Костянтин Кулик: Ну, це Ставицький може в інтерв’ю відхрещуватися від зв'язків із Курченком та компанією “БРСМ-Нафта”, коли журналістам немає чого протиставити. Вважаю, що на допиті у слідчого у цій справі, ознайомившись із певними доказами, він змінить свою позицію.

«Резонанс»: Коли справу Курченка-Януковича спрямують до суду?

Костянтин Кулик: На базі цієї справи Генеральний прокурор України започатковує практику угод зі слідством у тяжких корупційних злочинах вчинених у складі організованих груп, злочинних організацій. Такі угоди потрібні щоб викрити організаторів, які особисто жодних документів не підписували, їхню причетність можливо довести лише на підставі усних свідчень інших співучасників. Але це дозволить покінчити з направленням до суду “стрілочників”.

Є певні процесуальні питання через відсутність слідчої і судової практики. Наприклад, проблема застосування угоди за сукупністю злочинів, передбачених ст.255 КК України (за ч.2 особа повністю звільняється від кримінальної відповідальності) і ст.191 КК України (особа має право на отримання більш м’якого покарання, але не звільняється від покарання). Але, це технічні моменти.

Основна проблема - це визначення розміру збитків, які необхідно погасити підозрюваному або обвинуваченому, якщо збитки заподіяні внаслідок спільних дій групи осіб. Наприклад, за епізодом привласнення скрапленого газу збитки сягають понад 2 млрд гривень. Зрозуміло, що весь обсяг збитків жоден із фігурантів погасити не зможе.

На даний час цю проблему вирішуємо. Зокрема запросили позицію провідних юридичних академій України, суддів.

«Резонанс»: Як Ви юридично оцінюєте факт прослуховування і оприлюдення НАБУ компеляцій записів Ваших телефонних розмов у ЗМІ, зокрема щодо справи Курченка. Як реагуватимете?

Костянтин Кулик: Це окрема історія. Однозначно, що такі дії НАБУ і САП є абсолютно протиправними і аморальними. Разом із цим вони допустили помилку, оприлюднивши факт мого прослуховування протягом півроку. Це дає розуміння діям детективів НАБУ, які знайшли мене в Апеляційному суді Києва перед засіданням у справі екс-заступника голови НАК " Нафтогаз України " Александра Кацуби. Тупо “по-ментовські” вручили при Кацубах клопотання про моє відсторонення від посади та обрання домашнього арешту. Один з адвокатів у коридорі відразу ж запропонував клопотати про мій відвід у справі.

А перед цим, коли відправляли повістки, прослуховуючи телефон, хіба не знали, що я у відрядженні у Харкові? Не чули, що я доповідаю по телефону? Не бачили листів Матіоса і Луценка щодо мого відрядження? Чи навмисно використали “незнання” в суді, намагаючись добитися домашнього арешту?! Демонстративно і тупо з їхнього боку у такий спосіб "відпрацьовувати" замовлення.

Чому вони не скажуть, що Ірину Німець три або чотири рази допитували в НАБУ і вона чітко пояснила походження майна, грошей? Не покажуть її свідчення? Особисто я з моральних аспектів не буду озвучувати нюанси її життя. Вона самостійна жінка, захоче - розкаже.

Про це невигідно говорити ні детективам, ні антикорупційним прокурорам, бо справа розвалюється. Тому публічно брешуть, намагаючись створити з мене корупціонера.

А в суді виявляється, що в них не вистачає доказів. Звідки їм узятися, якщо керівники - некомпетентні.

Приміром, перший заступник голови САП Максим Грищук - абсолютно «стерильний» щодо норм Кримінального процесуального кодексу. Під час допитів я спочатку думав, що він така собі мовчазна людина. Але в суді він ледь видавлював з себе «підтримую сказане своїм товаришем», маючи на увазі іншого прокурора - Козачину. Що це за прокурор у судовому процесі?! Це той грізний САП, що мусить класти корупціонерів на обидві лопатки? Чи він і далі працює у ювенальній юстиції - здійснює прокурорський захист діток? Суцільна профанація. Можливо, це такий таємний хід Назара Холодницького (заступник Генпрокурора-очільник САП - «Резонанс») - відправив Грищука до суду, щоб всім показати дурість прокурора, який підписав мені підозру?!

А коли навіть суддя побачив, що представники САПу "поплили", ось тоді і знадобилась група підтримки Кості Грішіна (він же відомий як Семен Семенченко).

Снимок экрана 2016-08-05 в 04.12.32Шість членів його банди вже опинились на лаві підсудних у Донецькому гарнізоні. Сьогодні-завтра до суду передадуть справу і власне про "подвиги" цього "героя".

Ще раз підкреслю, НАБУ і САП виконують “замовлення” певних осіб у справі Януковича-Курченка. Вже є докази на підтвердження цього. Ви ж самі бачити - іншим шляхом на слідчу групу ніхто жодним чином не впливає.

Протидіяти цьому можливо тільки публічно показуючи результати розслідування та інформуючи про наявні проблеми.

«Резонанс»: Затримання двох кримських прокурорів відбулось за Вашим рапортом на ім’я Генерального прокурора Юрія Луценка?

Костянтин Кулик: Так, але я цим провадженням особливо не цікавлюсь, щоб не казали, що я зводжу рахунки. З цих підстав я не вніс рапорт за витівки Ситника. Вони будуть "похлеще" Холодницького.

Ви вірити в те, що Ситник сам пішов з “хлібної” посади начальника слідчого відділу прокуратури Київської області, щоб насолити режиму Януковича? І працюючи адвокатом не “порешав” зі слідчими прокуратури жодної справи? Проблема в тому, що ні Ситник, ні Холодницький, ні Грищук перед призначенням не проходили поліграф. Вони його просто не змогли б пройти з питань отримання хабарів на попередніх посадах. Але до цього ще дійде.

«Резонанс»: Чи потрібен Україні Антикорупційний суд: є НАБУ, САП - буде антикорупційна «трійки»?

Костянтин Кулик: Можливо, у країнах із розвинутою системою правосуддя Антикорупційний суд і потрібен - як допоміжний. Але в Україні щойно утворено НАБУ, САП. Ще формуються кадри. Для прикладу, у Латвії у антикорупційному відомстві кадровий склад змінювався шість разів. Бо їхні працівники не змогли встояти перед корупційними спокусами.

Наразі суспільство бачить усі ті порушення, що свідомо або несвідомо допускають українські антикорупціонери. Яким чином вони тиснуть на процес, приводячи “псевдопатріотів”, “бабушек-кричалок” і “громадських активістів”. Створювати зараз ще й профільний суд, означає - породити залежного від волі інших осіб “супер-монстра”.

Ця методика тиску “вулиці” на правосуддя колись була випробувана у Грузії. Без слідства і суду натовп в окремо взятому аулі встановлював провину тієї чи іншої людини. Іноді "призначених" винними. А потім, коли вже була сформована суспільна думка, зізнання вибивались навіть катуваннями у спеціальних тюрмах. Всі бачили ці кадри в мережі Інтернет. Саме такий спосіб обирали для того, що зламати “злодіїв в законі”, “опустивши” їх. Але це також злочин - злочин проти особи. І чим закінчили грузинські “борці зі злодіями”? І де вони зараз переховуються?

Може і в Україні створити "антикорупційні" СІЗО та в’язниці? Призначити директором Семенченка або Шабуніна, а персонал набрати з батальйону “Торнадо”? Вони готові.

Зараз треба дуже виважено підходити як до створення нових корупційних органів, так і до осіб, які намагаються ними керувати шляхом “громадського нагляду”, бо такі органи можуть використовуватися шахраями для особистого збагачення, політичних переслідувань опонентів. І все це під модними гаслами “боротьби з корупцією”.

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс