13 квітень 2024, Субота, 23:56

Кваліфікаційне свавілля від ВККС

31 Жовтня 2017г.

Оксана Савченко, для Резонансу

Нещодавно ВККС призначила кваліфікаційного оцінювання щодо низки суддів. І незважаючи на те, що згідно зі статтею 85 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» першим етапом кваліфікаційного оцінювання є складання іспиту, яке проводиться шляхом складення анонімного письмового тестування та виконання практичного завдання, Комісія вирішила розпочати цей процес з тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей.

І цьому є пояснення. Наші джерела у ВККС зазначають, що вказане пов’язане з тим, що компанія, яка здійснює проведення цих тестувань (ОС Україна – прим.редакції) вже отримала «грантові» кошти у поточному році за їх організацію, а тому їм конче потрібно було здійснити їх проведення саме до кінця цього року.

Слід зазначити, що тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей було апробовано під час конкурсу до Верховного Суду. Однак вказані тести були проведені майже на «фінішній прямій». Водночас, кандидати у новий Верховний Суд бачили результати своїх тестів на загальні здібності, як власне і могли бачити результати своїх конкурентів. Це обумовило те, що серед учасників щонайменше виникали питання, коли виявилось, що кандидати з низьким IQ раптом стали переможцями.

Під час конкурсу до ВС оцінювання тестування особистих морально-психологічних якостей і загальних здібностей стало люфтом для маніпулювання з результатами конкурсу з боку ВККС. Деякі «потрібні» кандидати з останніх рядків рейтингу опинились у списку переможців. За наявною інформацією, навіть серед членів ВККС вказане викликало обурення, у зв’язку з чим, кінцеве рішення Комісії про затвердження результатів рейтингу було підписано не всіма членами ВККС.

Тому вже з кваліфікаційним оцінюванням низки суддів, керівництво ВККС вирішило зробити «хитріше». З тесту на загальні здібності прибрані складі питання на логічне мислення, а учасники оцінювання вже не бачать одразу своїх результатів. Це дозволить уникнути зайвих питань та дасть можливість в подальшому сміло  малювати «потрібним» суддям необхідні високі оцінки, та навпаки – «непотрібним» ставити низькі бали. Бо хто ж там знає, як воно було насправді.

Нагадаємо, що конкурс до Верховного Суду запам’ятався низкою порушень під час його проведення. Серед іншого, Вища кваліфікаційна комісія суддів України не виконала свій обов’язок та не встановила мінімально допустимий бал тестувань при оцінюванні критеріїв особистої та соціальної компетентності. Хоча, згідно Положенню про порядок та методологію кваліфікаційного оцінювання, такий бал визначається як для анонімного письмового тестування й виконання практичного завдання, так і для тестувань при оцінюванні критеріїв особистої та соціальної компетентності.

Незрозуміло звідки таке почуття безкарності за чисельні порушення з боку керівництва ВККС? Адже жодна влада не вічна. А життєва мудрість вчить, що від тюрми та від суми зарікатися теж не варто.