26 сентябрь 2018, Среда, 03:39

взятка декларация ДТП в Харькове Мошенничество туроператоров НАБУ Нацполиция происшествия прокуратура СБУ Укрзализныця

Квартирні аферисти в Міноборони. Вибуховий звіт Рахункової палати

20 июня 2018г.
0

Павло Вуєць, Главком

Чиновники купують нікому непотрібне житло на периферії за подвійною ціною

У Міністерстві оборони під час війни процвітають корупція, шахрайство та недбалість. Це не викриття вічно невдоволених опозиціонерів та громадських активістів, а офіційні висновки, викладені в свіжому звіті Рахункової палати. Сам звіт ще не оприлюднено на офіційному сайті цього відомства, але його фінальна версія опинилася у розпорядженні «Главкома». Аудитори досліджували стан справ із забезпеченням військовослужбовців житлом за бюджетний кошт і виявила кричущі порушення та зловживання.

За 2011–2017 роки Міноборони отримало на вирішення житлових проблем військовиків 2,85 млрд грн. Зокрема, в 2016–2017 роках на будівництво та придбання житла для військовослужбовців – 1,25 млрд грн. У результаті за останні сім років за державні кошти отримано 4518 квартир. Дослівно: «було здійснено будівництво (придбано або виплачено грошову компенсацію)». Тобто держава забезпечила 10% від реальних потреб. У Рахунковій палаті вважають, що управлінські рішення щодо розпоряджання цими коштами містили ознаки корупції та таких кримінальних правопорушень як шахрайство, службова недбалість та службове підроблення.

У звіті зазначається, що через прийняття керівництвом Міноборони «непослідовних і хаотичних рішень» вартість незавершеного житлового будівництва зросла більш як на 100 млн грн до майже 650 млн. Також бюджетні кошти спрямовувалися на оплату отриманого житла за недостовірними актами, які ставали підставою для перерахування на рахунки забудовників сотень мільйонів. В результаті за відповідною бюджетною програмою за 2016–2017 роки із 2200 запланованих квартир для військовослужбовців Міноборони отримало тільки 1083, що менше половини від плану. Враховуючи, що весь цей час військовим треба десь жити, держава була вимушена витрачатись на оплату орендованого житла: на це протягом двох років було витрачено понад 670 млн грн.

Загалом аудит визначив нерезультативне та неекономне використання коштів на будівництво та придбання житла для військовослужбовців у сумі 638,4 млн, що складає більше ніж половину використаних за останні два роки асигнувань.

Квадратні метри у повітрі

Причин такої сумної ситуації, на думку аудиторів, кілька. Серед них: системне недофінансування видатків на будівництво та придбання житла, громіздка система розподілу коштів, відсутність довгострокового іпотечного кредитування, непрозора діяльність конкурсної комісії з відбору пропозицій щодо купівлі квартир. Міноборони звинувачують у відсутності стратегічного плану дій із забезпечення житлом військовослужбовців, що стоять на квартирному обліку. Причому кількість останніх тільки збільшується – якщо на початку 2010 року на квартирному обліку перебували 45 тисяч військовослужбовців, то на початок цього року їхня кількість сягнула 47 тисяч. Тобто проблема не тільки не вирішується, а й поглиблюється.

Констатуючи відсутність координації Міноборони з Міністерствами економіки та фінансів, Рахункова палата вимагає розробку нової державної програми забезпечення житлом військових із застосуванням кредитних механізмів та альтернативних джерел. Окремо в відомстві звертають увагу на корупцію та некомпетентність посадових осіб Міноборони, які займались цим питанням.

У звіті згадуються кримінальні провадження, які були відкриті за результатами минулого аудиту, але в Рахунковій палаті скаржаться, що Генпрокуратура та НАБУ не тримають їх в курсі розслідування. Як приклад корупції та безвідповідальності навколо житлового питання, в палаті наводять гучну історію з будівництвом в селищі Михайлівка-Рубежівка Київської області. У 2015 році за наявності непереданих 96 квартир в цьому селищі з боку ТОВ «Будкапіталс» директор Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил Андрій Берназ уклав ще одну угоду на придбання 13 квартир в цьому будинку вартістю 8 млн, з яких більше половини було перераховано приватній структурі на підставі фіктивного акту від Міноборони. Оплачене ще три роки тому житло (загалом 109 квартир) досі не отримано через неготовність, а в результаті цих шахрайських дій державі було завдано шкоди на 41,6 млн грн.

Щоправда, ще в 2015-му міністр оборони Степан Полторак визнав роботу Берназа незадовільною і звільнив його. А вигодонабувач від тієї оборудки директор «Будкапіталс» та екс-голова Всеукраїнської спілки безквартирних офіцерів Євген Пінчук є головою комітету з забезпечення військовослужбовців житлом Громадської ради при Міноборони. Та є ще один цікавий момент у біографії Пінчука. «Главком» писав, що його бізнес-партнер по охоронній фірмі «Боссервіс» Руслан Тростинський був призначений радником Полторака з питань… боротьби з житловою корупцією в Міноборони.

У звіті наводиться ще один промовистий приклад. У тому ж 2015-му році Міноборони в особі в.о. директора Департаменту капітального будівництва пані Шраменко «за бездіяльності керівництва міністерства» використало 15,8 млн грн на придбання 30 квартир в м. Новий Розділ Львівської області, попри депресивний статус території і відсутність охочих на це житло військовослужбовців. Встановлено, що загальні неекономні витрати держбюджету при купівлі цього житла склали понад 5 млн грн. Військовою прокуратурою Львівського гарнізону навіть було відкрите кримінальне провадження з цього приводу. Цікаво, що викривав цю оборудку свого часу той самий пан Пінчук, компанія якого засвітилась в іншому скандалі з житлом ля військових. Пінчук заявляв, що Міноборони купило квартири в реконструйованому гуртожитку в Роздолі за цінами, вищими, ніж житло під Києвом, та ще й за півсотні кілометрів від міста та найближчого гарнізону.