21 квітень 2024, Неділя, 18:18

Міжнародні експерти порадили НАБУ утримуватися від коментарів щодо рішень суду

26 Квітня 2018г.
40966036551 1b4a7899d0 Z

Одним із суперечливих питань є стадія, на якій розкриття відомостей про незавершені розслідування було б доцільно оприлюднювати, - йдеться в оприлюдненому на сайті НАБУ експертному аналізі, проведеному у рамках міжнародної технічної допомоги з боку ЄС та США. До групи експертів зокрема увійшли Керол Таражка, менеджер з аудиту Генеральної інспекції Міністерства юстиції США; Ерік Джонсон, заступник Генерального інспектора – керівник слідчого управління Генінспекції Мінюсту США; Флеммінг Денкер, екс-заступник державного прокурора, спеціальний радник держпрокурора з питань тяжких економічних злочинів та транскордонної злочинності Данії, експерт Ради Європи з питань протидії корупції.

У звіті експерти навели приклад США, де " існує практика не підтверджувати та не коментувати жодним іншим чином поточні розслідування аж до публічного висунення обвинувачень. Винятки стосуються ситуацій, коли громадськість потребує запевнень в тому, що конкретна справа розслідується належним правоохоронним органом, або коли оприлюднення інформації є необхідним для захисту безпеки громадян". "Потрібний розумний баланс, і практика розкриття будь-яких відомостей до вручення особам повідомлень про підозру має бути обмеженою та винятковою", - наголосили міжнародні фахівці.

Вони акцентували: "З огляду на міркування презумпції невинуватості не менш важливим є мати чіткі загальні правила щодо поширення закритих для загалу матеріалів на етапі досудового розслідування, включаючи відомості про результати зовнішнього спостереження, розшифровки перехоплених розмов або будь-якої іншої інформації, отриманої як результат проведення негласних дій, так само, як і інформації про результати обшуків. Така інформація (особливо аудіо- та відеозаписи), як правило, не повинні поширюватися і можуть розголошуватися лише в мінімально необхідному обсязі тільки у виняткових випадках і лише з дозволу САП".

Крім того, НАБУ порадили "утримуватися від коментарів щодо рішень суду/слідчого судді, зокрема, щодо визначеної суми застави та інших запобіжних заходів, які були підтримані або відхилені судом".

Також експертна група "вітає домовленість між НАБУ та САП про те, що після складення обвинувального акта будь-яка комунікація з громадськістю здійснюватиметься виключно САП. Саме до САП мають подаватися всі запити ЗМІ стосовно таких справ".

У звіті вказано, що торік у за запрошенням відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні, Управління зв’язків з громадськістю ФБР провело аналіз діяльності Управління зовнішніх комунікацій НАБУ, на результати якого спирається і це дослідження.

Загалом експертна група не виявила у роботі Бюро серйозних процесуальних помилок, порушень прав людини або поширеної практики зловживань.