12 квітень 2024, П'ятниця, 18:24

“Неприбутковий” бізнес: як фірми банкрутують через ремонти

3 Травня 2017г.
E11c276acce6613857d6bec04e6dafce

Ремонти доріг у Святопетрівському на Київщині на мільйони бюджетних гривень роблять бізнесмени, попередні фірми яких збанкрутували. Для нових підрядів чотири року тому підприємці створили нову фірму, розмір статутного фонду якої лише ... 100 гривень. «Ні корупції!» простежив за її історією успіху і виявив, що вона була передбачуваною.

Картина маслом

Ось приклади останніх закупівель, на основі яких можна показати загальну картину.

Як повідомляється у системі «Прозорро», 25 квітня 2017 року Святопетрівська сільська рада Києво-Святошинського району Київської області без проведення тендерних процедур уклала договір на суму 189 466,81 грн. з ТОВ «Євродор2». Предмет закупівлі - поточний ремонт доріжок на території сільського кладовища. Роботи мають бути виконані до кінця місяця. При цьому, які саме роботи мають бути проведені, які матеріали закуплені, скільки коштів становить фонд заробітної плати тощо, у договорі не зазначається. А відповідних додатків до договору у системі «Прозорро» немає. По факту виходить, закупили та й все, а перед системою «Прозорро» про покупку можна просто прозвітувати як про доконаний факт, без подробиць.

Ну, але закон є закон. Якщо очікувана вартість закупівлі для послуг менша, ніж 1,5 мільйони гривень, торги можна не проводити. Та водночас це зовсім не означає, що не треба оприлюднювати подробиці закупівель.

До слова, зауважимо, як показує система «Прозорро» стосовно всіх закупівель, проведених Святопетрівською сільською радою - навіть якщо тендер на ремонтні роботи і оголошувався, то все одно дороги і тротуари у селі ремонтувало ТОВ «Євродор2». Тобто, проводь тендери чи не проводь, а на переможця можна навіть не ворожити.

Скажімо, перед цим договором на майже 200 тисяч чиновники з сільради і бізнесмени уклали інший – на понад мільйон. Так, згідно з договором від 10 квітня 2017 року, ТОВ «Євродор2» упродовж цього місяця, квітня, мав виконати капітальний ремонт тротуару та паркувальних майданчиків по вулиці Пошани у селі на суму 1 259 718,88 гривень, повідомляє «Прозорро». Повідомлення так само без жодних подробиць, яким чином і на що будуть витрачені ці кошти. У системі завантажено лише договір.

А місяцем раніше, у березні цього року, згідно з даними «Прозорро», на цій самій вулиці Пошани у селі бізнесмени з ТОВ «Євродор2» робили капітальний ремонт проїжджої частини на суму у 1 397 203,86 грн. І також – жодних подробиць. Тільки констатація факту.

А головне - розбивши загальний ремонт вулиці Пошани на ремонт тротуарів і ремонт проїжджої частини, чиновники і бізнесмени фактично уникнули необхідності проводити тендер, віддавши замовлення перевіреному підряднику.

По дріб’язкових ремонтах вулиць теж кращого виконавця, ніж «Євродор2», у Святопетрівській сільській раді не знають. Нижче – всі підряди комерсантів тільки за березень (уважно подивіться на їхню кількість і суми, для чого - читайте нижче - авт.).

І така картина взаємної любові сільських чиновників і бізнесменів з «Євродору» триває вже не перший рік.

Загалом, як повідомляється у базі Тексти.Zакупівлі, ТОВ «Євродор2» уклало 25 угод на суму 5,24 мільйони гривень. Основний замовник послуг цього ТОВ - Святопетрівська сільська рада.

За ширмою

Згідно з даними Уoucontrol, Товариство з обмеженою відповідальністю «Євродор2» засноване у 2012-му році. Має прописку у Києві на вулиці Пироговського.

Уповноважена особа, засновник і кінцевий бенефіціарний власник одна особа – Таїса Василівна Хлипавка. Розмір статутного фонду компанії – 100 гривень.

За словами експертів, саме малий розмір статутного капіталу може свідчити про те, що у разі непередбачених ситуацій, компанія не зможе виконати взятих на себе зобов’язань, і, фактично, «з неї не буде чого спитати».

Про це, власне, ще торік писав «Антикорупційний монітор», проводячи серед іншого аналіз тендерів Святопетрівською сільською радою у розрізі переможця «Євродор2». Так, одним із зауважень громадської ініціативи до переможця низки торгів було те, що тендерні кошти на 100% більше суми основних засобів та нематеріальних активів. Для прикладу:

І така ситуація у кожній закупівлі. Тобто, бізнесменам платять мільйони, а у разі невиконання ними своїх зобов’язань – у них за пазухою лише сто гривень.

Банкрути

А переживати Святопетрівській сільській раді (звісно, якщо там не утаємничені у щось особливе – авт.) є чому. Треба лишень прочитати «історію успіху» попередніх компаній, засновником яких була Таїса Хлипавка, нинішня одноосібна засновниця, власниця і директорка ТОВ «Євродор2».

Так от, дві фірми, в яких Таїса Хлипавка була засновником, було визнано банкрутами, вони не змогли виконати свої зобов’язання. Йдеться про ТОВ «Автодорожник» (ЄДРПОУ 32740199) і ТОВ «ВК БУДРЕМДОР » (ЄДРПОУ 33661588), засновниками якої були Таїса і Олександр Хлипавки.

Стосовно «Автодорожника» Господарський суд міста Києва 14 квітня 2014 року виніс ухвалу про те, щоб ліквідувати Товариство з обмеженою відповідальністю «Автодорожник» як юридичну особу у зв'язку з банкрутством.

Стосовно «ВК БУДРЕМДОР» цей самий суд 15 січня 2014 року ухвалив ліквідувати його як юридичну особу у зв'язку з банкрутством, Державному реєстратору за місцезнаходженням банкрута внести запис до Єдиного державного реєстру про припинення юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «ВК Будремдор», код ЄДРПОУ 33661588, адреса: Київська область, м. Вишневе, вул. Вітянська, буд. 1-А, офіс, 4 у зв'язку з банкрутством.

І ось, коли у 2014 році згасла зоря «Автодорожника» і «ВК БУДРЕМДОРА», на обрій зійшла нова зірка – ТОВ «Євродор2»: ця фірма хоча і була заснована у 2012-му році, одначе регулярно підряди від святопетрівських чиновників почала вигравати з 2014-го.

Ну, і, очевидно, роблячи висновки зі своїх попередніх «ходінь у бізнес», коли в «Автодорожника» «статутник» був 2 млн грн., а в другої фірми – 31 тис грн., бізнесмени-ремонтники у своїй новій фірмі вирішили зробили розмір статутного фонду – 100 гривень. Щоб, якщо що, то без претензій.

Претензії

А претензії з’явилися вже, причому, серйозні. Так, 13 березня цього року слідчий суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області ухвалив надати прокурору Києво-Святошинської місцевої прокуратури тимчасовий доступ до документів, що знаходяться в приміщенні Святопетрівської сільської ради з тим, щоб ознайомитися із низкою закупівель на предмет ремонту доріг у селі на підставі договорів між між Святопетрівською сільською радою та ТОВ «Євродор2».

Своє прохання ознайомитися із документами прокурор аргументував тим, що у провадженні Києво-Святошинського ВП ГУ НП в Київській області перебуває кримінальне провадження № 42017111200000069 від 13.02.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 191 КК України.

«Установлено, що службові особи Святопетрівської сільської ради Києво-Святошинського району, зловживаючи своїм службовим становищем та використовуючи організаційно-розпорядчі функції, всупереч інтересам служби незаконно заволоділи бюджетними коштами, які виділялись у грудні 2016 року для капітального ремонту автодороги в с. Святопетрівське вул. Амосова», - йдеться в тексті судової ухвали. Там же зазначається, що ціна того договору була 1 497 687, 01 гривень.

Отже, підсумуємо.

У лютому цього року у прокуратурі встановили, що чиновники і бізнесмени вкрали бюджетні гроші на ремонт дороги. У середині березня суд надав дозвіл прокурору ознайомитися з необхідними документами. А весь цей місяць березень, як ми показували вище, ці самі чиновники і бізнесмени «пиляли» бюджетні гроші на ремонти доріг такими темпами, як востаннє.

Ну, бо в разі чого можна і четверту фірму створити. Досвід вже солідний за плечима. А з тієї, що є, що взяти? Хіба що 100 гривень...

Валентина Новицька, «Ні корупції!»

Фото: Громекс