12 квітень 2024, П'ятниця, 21:00

Нова народна Конституція України. Прірва чи спасіння

27 Серпня 2018г.
Фото: Facebook
Фото: Facebook

На зустрічі з лідером партії «Батьківщина» - Юлією Тимошенко обговорювалось питання щодо створення «Народної Конституції України».

Почну з того, що Конституція України – це ОСНОВНИЙ ЗАКОН ДЕРЖАВИ. І вона тричі змінювала своє обличчя. І коли приходить новий Гарант Конституції, починаються і  зміни до Основного Закону. Чомусь усі вірять у те, що оновлена Конституція щось змінить у державі чи будуть реформи. От тут я нагадаю слова судді Конституційного Суду України у відставці – Віктора Шишкіна, який колись сказав про те, а чи розуміють вони суть слова «реформа»? От тут я дуже сумніваюся.

Хоча в деяких словах із Юлією Володимирівною я погоджуюсь. Наприклад щодо парламентського устрою держави. 23 лютого 2014 року, Верховна Рада незаконно змінила, на мій погляд, устрій держави. Згадайте Рішення Конституційного Суду від 30.09.2010 року, тоді Конституційний Суд фактично скасував парламентсько-президентський устрій і започаткував президентсько-парламентський устрій. Таким чином, тоді 23 лютого 2014 треба було обирати між двома устроями або президентський або парламентський. Тому що КСУ визнав законопроект 2222 неконституційним. І потрібно було обирати ці два аспекти, але не парламентсько-президентський тому що фактично він був скасований, а Верховна Рада перебрала на себе чомусь повноваження КСУ. Про це до речі ніхто не задумався.

Далі пропонується виборність суддів на посади.

Я так розумію Вища Рада Правосуддя буде ліквідована. Цього робити не можна. Рада Правосуддя – це конституційний орган, який відповідно до Конституції України вносить подання Президентові України про призначення суддів та звільняє у порядку, який визначений Законом України «Про Вищу Раду Правосуддя». Тобто повинні бути контролюючі органи, які не будуть залежні від гілок влади.

Пропозиції щодо обрання Голови Конституційного Суду України на всенародних виборах – це гра в політику, яка не має жодного відношення до судової реформи.

МИКОЛА ГОЛОМША ПРО ВИБОРНІСТЬ СУДДІВ ТА ПРО КАДРОВУ ПОЛІТИКУ В УКРАЇНІ:

Сьогоднішня судова реформа має проблеми. І я в деякій мірі не підтримую її. Але політика не повинна зачіпати, на мій погляд, речі, які полягають у захисті Верховенства Права в цілому. Тут потрібний холодний розум та виважені кроки.

А нам пропонують лише вибори. Це неправильно. Я не кажу що не повинно бути виборів. Я кажу про те, що під прикриттям нібито демократизації виборності суддів, можливо ліквідації ВРП, ми не побудуємо дійсно правову державу, а навпаки перетворимося в інституційну виборну державу. Навіщо?

Можна реально не змінюючи Конституцію, яка визнана однією із найкращих у світі змінювати нормально закони. А те, що пропонує Юлія Володимирівна – це шлях в нікуди, на жаль.

Вимушений констатувати, що і лідер «Батьківщини» і інші політики не розуміють юриспруденцію. А тому імітуючи зміни можуть знищити важливу інституцію в державі.