19 квітень 2024, П'ятниця, 23:14

Нова "Роттердамська ціна" на газ?

29 Вересня 2016г.
21153913 21153329 13954943074476

Опалювальний сезон ще не почався, але вже виникають побоювання стосовно можливості громадян оплачувати житлово-комунальні послуги. Запевнення урядовців, що підняття тарифів на житлово-комунальні послуги не вплине на рівень життя бідніших верств населення мало тішать.

На профспілкове звернення стосовно обґрунтованості тарифів на природний газ Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (Мінекономрозвитку України) надіслало лист «Щодо ціноутворення на природний газ» №3251-08/28076-06 від 01.09.2016р. Міністерство відзначило, що ціни на природній газ регулюються відповідно до Закону України «Про ринок природного газу». Відповідно до цього закону ціна на природний газ є ринковою, впорядкованою і встановленою на рівні 100% паритету до ціни імпортованого газу.

Стосовно відповіді Міністерства виникає ряд запитань.

1По-перше, де Мінекономрозвитку побачило в Україні ринок газу? Адже в Україні є монополіст в особі НАК «Нафтогаз України» і в регіонах «облгази».

Ринок природного газу повинен регулюватися законом України «Про ринок природного газу». Ст.3 зазначеного закону визначає принципи функціонування ринку природного газу. «1. Ринок природного газу функціонує на засадах вільної добросовісної конкуренції, крім діяльності суб’єктів природних монополій, та за принципами:

2

1) забезпечення високого рівня захисту прав та інтересів споживачів природного газу, у тому числі забезпечення першочергового інтересу безпеки постачання природного газу, зокрема шляхом диверсифікації джерел надходження природного газу;

2) вільної торгівлі природним газом та рівності суб’єктів ринку природного газу незалежно від держави, згідно із законодавством якої вони створені;

3) вільного вибору постачальника природного газу та іншими принципами.

Стосовно першого принципу, яким чином забезпечується високий рівень захисту прав та інтересів споживачів природного газу, тобто нас з вами? Адже серед споживачів закон виділяє три категорії: фізичну особу, фізичну особу – підприємця, юридичну особу, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини. Адже тарифи на природний газ ніяк не забезпечують захист прав та інтересів громадян, швидше інтереси НАК «Нафтогаз України» та облгазів, які є у приватній власності декількох олігархів.

Стосовно третього принципу, я як фізична особа невже можу вибрати постачальника природного газу крім облгазу? Питання які залишаються без відповіді.

Або можна зробити висновок, що в Україні ринку природного газу не існує Він є лише в уяві чиновників.

Друге питання стосується формування ціни на газ.

Міністерство стверджує, що ціна на природний газ встановлена на рівні 100% паритету до ціни імпортованого газу.

За даними ЗМІ, меморандум з МВФ передбачив підняття з 1 квітня 2016 року ціни на газ для населення в рамках соціальної норми 1 200 куб. м в опалювальний сезон до рівня 75% від імпортного паритету, а не 100 відсотків.

У відповідності із Положенням про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період), яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2015 р. № 758 НАК “Нафтогаз України” зобов’язаний придбавати природний газ, видобутий ПАТ “Укргазвидобування”, для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) та виробників теплової енергії відповідно до цього Положення за цінами, на умовах та у порядку, цим Положенням. Звідси випливає, що ціна на газ не може 100% дорівнювати ціні імпортного газу, оскільки собівартість українського газу нижча. Чи може працівникам ПАТ “Укргазвидобування” заробітну плату платять в розмірі, як в європейських державах?

Встановлення ціни на рівні 100 відсотків паритету до ціни імпортованого газу нагадує так звану «Роттердамську» ціну на кам’яне вугілля. Адже ціну на український газ прирівняли до ціни імпортованого газу, яка встановлюється в залежності від світової ціни. Але Міністерство не вказує про яку імпортну ціну йде мова, чи з РФ чи з країн Євросоюзу, адже це різні ціни. Крім того необхідно врахувати витрати на доставку плюс обов’язкові платежі.

Постає питання чим керувалися чиновники встановлюючи тарифи на газопостачання для населення?

 

12924523 848663708572976 8876469268990240680 N
Володимир Бурак Кандидат юридичних наук; доцент кафедри соціального права Львівського національного університету ім. І. Я. Франка; експерт Українського центру соціально-правових досліджень