24 квітень 2024, Середа, 08:25

Правоохоронцям ще предстоїть нелегкий шлях у встановленні організаторів та доказуванні вини в судах, – Голомша про справу Шеремета

13 Грудня 2019г.
Шеремет

- Потрібно відзначити, що предствлені факти з демонстрацією фіксованої причетності 5-ти осіб у вбивстві журналіста Павла Шеремета, вказують на проведену велику роботу слідчо-оперативних служб Нацполіції та органів прокуратури. Така робота додає впевненності в утвердженні невідворотності покарання у правоохоронній діяльності. Одначе перед правоохоронцями ще предстоїть нелегкий шлях у встановленні організаторів та доказуванні вини в судах. Хочеться побажати успіху та впевненності. Єдине, що хотів би нагадати - що винною може бути визнана особа не інакше, як за вироком суду. Тому з масованою викладкою фактажу через ЗМІ у майбутньому я б не поспішав, - заявив у коментарі Резонансу 13 грудня 2019 року перший заступник Генерального прокурора України (2014 р) та заслужений юрист України Микола Голомша.

Голова політичної партії "Патріот" Микола Голомша також зазначив, що "аудіозаписи, логічні заключення, припущення це ще не доконані докази, тому повноцінна картина злочину із усіма доказами має бути бездоганна".

- Докази - зрозумілі, викладені досить логічно і свідчать про надскладну й трудомістку роботу аналітиків, слідчих, експертів й оперативних працівників. Це вперше за багато років з часу прийняття нового КПК продемонстрована професійність слідства і консолідована співпраця різних фахівців. Рада, що слідство живе!, - написала у соцмережі Facebook ексстарша слідча Генпрокуратури України з особливо важливих справ Галина Климович.

13 грудня 2019 року Печерський районний суд Києва обирає запобіжний захід Яні Дугарь — підозрюваній у вбивстві журналіста Павла Шеремета. Відомо, що сторона обвинувачення відразу попросила перевести засідання у закритий режим, проте суд відмовив, - пише Судово-юридична газета.

За інформацією Міністерства внутрішніх справ України, слідчі Нацполіції затримали підозрюваних у вбивстві журналіста Павла Шеремета – це Яна Дугарь, Юлія Кузьменко та громадянина Андрія Антоненко. Їм інкримінують злочин, вчинений за статтею 115 Кримінального кодексу України.

- Головне слідче управління НПУ затримало підозрюваних у справі про вбивство Павла Шеремета. Та за санкцією Генпрокуратури, оголосили їм про підозру. Наразі тривають активні слідчі дії. Але ми вважаємо, що справа має велике суспільне значення, тому проводимо брифінг про хід розслідування. Ви дізнаєтесь про мотиви вбивства, його ймовірні версії та схожі злочини, які вивели слідство на можливих замовників. На розголошення цих даних є дозвіл слідства, як це передбачено статтею 222 КПК, - заявив 12 грудня під час брифінгу очільник МВС України Арсен Аваков.

Перший заступник голови НПУ – начальник кримінальної поліції Євген Коваль заявив, що слідство Нацполіції провело колосальну роботу: проведено понад 800 виїмок інформації та документів, допитано понад 3700 осіб, призначено 47 експертиз, відпрацьовано 577 будинків, проаналізовано 80 мільйонів телефонних розмов, досліджено відеозаписи з 221 камери спостереження.

- Слідство висунуло відразу декілька версій злочину. Перша — помилка в об’єкті злочину, з огляду на те, що цей автомобіль належав Олені Притулі, керівнику сайту «Українська правда». Друга – побутові ситуації. Третя – професійна діяльність журналіста. Та четверта версія – дестабілізація ситуації в державі. Після відпрацювання три версії не знайшли підтвердження. Тому, слідство виділило основну причину вбивства — дестабілізація ситуації в державі, - сказав Євген Коваль. Він наголосив, що в ході відпрацювання цієї версії, слідство дослідило всі вибухи, які відбувалися в Україні до та після вбивства Павла Шеремета. Особливу увагу привернуло два злочини – підрив електроопори в Херсонській області у 2015 році та невдалий замах на бізнесмена у місті Косів у 2018.

- Одним з організаторів вибуху у Херсонській області є громадянин на прізвище Онацик. На фото з місця пригоди видно, що там є невідома особа у одязі зі специфічним малюнком на спині. Слідство встановило, що це громадянин Антоненко, який живе у центрі Києва, неподалік від місця, де вбили Шеремета. Антоненко має двох друзів Юлію Кузьменко та чоловіка К на псевдо Електрик. Вони неодноразово зустрічалися, в тому числі, і на тлі допомоги військовим. Другий злочин, який привернув нашу увагу – замах на бізнесмена Ч у Косові. Під час замаху використали майже такий взривний пристрій, на якому і підірвався Павло Шеремет. Слідство встановило, на якому автомобілі приїздили злочинці. Молекулярними експертизами було визначено, що на вибухівці лишилися сліди ДНК сімейного подружжя – Владислава та Інни Грищенко, - розповів начальник кримінальної поліції.

Євген Коваль також наголосив, що у поле зору потрапив громадянин В, на псевдо Пістолет, який возив Грищенка у Косів. А під час затримання Грищенка на його автомобілі приїхав чоловік на псевдо Електрик.

- Нас зацікавила – громадянка Кузьменко, яка є співмешканкою громадянина К, громадянка Дугаль та Антоненко Андрій. На допит викликали громадянина В, як свідка у вбивстві Шеремета. Далі слідство дослідило телефонні дзвінки цієї групи і прийшло до висновку, що ця тема їх хвилює. На наступний день після виклику на допит, громадянин В вчиняє самогубство. У телефонній розмові з чоловіком Інна Грищенко стверджує, що це навіть на краще», - зазначив Євген Коваль.

За інформацією МВС, слідчі продовжують розслідування та проводять системні обшуки. Особливу увагу слідства привертає Яна Дугаль, яка ділиться з групою своїми пересторогами щодо проведення обшуків за місцем проживання. Вона висловлює побоювання, що слідчі знайшли докази на іншій її квартирі. Таким чином, відокремили осіб, які об’єктивно підозрюються у вбивстві Павла Шеремета – це Яна Дугарь, Юлія Кузьменко, Антоненко та подружжя Грищенків. Окремо слідство передало відео на експертизу до Національного дослідного інституту, де навіть дослідили аналіз ходи підозрюваних та людей, зафіксованих на відеозаписах. До роботи залучили навіть американського експерта - Бірча. За результатами, було визначено, що вибухівку закладала Кузьменко Юлія, а допомагав - громадянин Антоненко.

- Саме в цей час телефони у підозрюваних були вимкненими. Що для них взагалі не характерно. Також слідство встановило, що громадянин Антоненко носить одяг зі специфічними принтами та навіть більше, як раз в цей період шкутильгав, оскільки переніс операцію на нозі, - наголосив Євген Коваль. Окремо він зазначив, що зазначені особи планували новий сценарій дестабілізації ситуації – обрати відому особу та зробити її сакральною жертвою. Підозрювані планували створити ситуацію, коли нападають на відому волонтерку Марусю Звіробій.

Журналіст Павло Шеремет загинув від вибуху вранці 20 липня 2016-го. Йому підклали вибухівку під автомобіль.

ЩО СПІЛЬНОГО У СПРАВАХ ВБИВСТВА П.ШЕРЕМЕТА Й ЗБИТТЯМ МАЛАЗІЙСЬКОГО БОЇНГУ?