19 квітень 2024, П'ятниця, 14:15

Подвійне дежавю від Генпрокурора Луценка

16 Лютого 2017г.
2

Олена Мельник, «Резонанс»

У ГПУ підвели підсумки «виконання органами прокуратури у 2016 році покладених функцій та завдань». Проблематику прокурорсько-слідчої діяльності обговорювали наживо. Без переможних реляцій. І без Петра Порошенка, але за участі народних депутатів із профільних комітетів, що видається цілком логічним для парламентсько-президентської країни. Не зрозумілим для здорового глузду лишилось інше. Поважне зібрання чомусь оминуло увагою військову юстицію. Погодьтесь, у країні де війна, анексія та окупація територій, питання додержання законності у воєнній сфері мало б стати стрижнем публічного звіту Генерального прокурора.

Натомість Юрій Луценко розпочав із теми очищення та оновлення кадрів відомства. Очевидно, корупція у правоохоронній системі лишається не меншою загрозою нацбезпеці, ніж довготривале АТО.

Пролунав і термін «люстрація». Правда, у дещо незвичній інтерпретації для вух українців. Так, очільник ГПУ пообіцяв люструвати або звільняти прокурорів, причетних до порушень прав людини. "Якщо ЄСПЛ, рішення якого є остаточним на території України, встановлює порушення прав людини, прокурори, причетні до цього, повинні бути звільнені з органів прокуратури. Варіант другий - запропонувати прокурору дати пояснення і запропонувати рапорт на звільнення з органів прокуратури. Варіант третій - люстрація. Люстрація передбачає звільнення, у тому числі за порушення прав людини", - цитує Луценка РБК-Україна. Шкода, що Юрій Віталійович не уточнив - а кого ж будуть люструвати у разі визнання Європейським судом з прав людини порушень під час квазі-люстрації українських прокурорів. Позови від них у ЄСПЛ вже взяли до провадження. У Стразбурзі правники оскаржують порушення процедури та підстав для звільнення, а також законність власне рішеннь про звільнення в межах люстрації в Україні. Яким буде рішення Європейського суду - також є очевидним. Поява відповідних ухвал - це справа часу…

ЛЮСТРАЦІЇ ПО-УКРАЇНСЬКИ: СКАСУВАТИ НЕ МОЖНА ПРОДОВЖИТИ (ВІДЕО)

Крім активізації новоутвореного підрозділу - Генеральної інспекції ГПУ, ще однією кадровою панацеєю Луценко бачить конкурси із залученням представників громадськості. За результатами проведення цих конкурсів до прокуратур низової ланки нині вже призначено 450 прокурорів, з яких 93% кандидатів жодного дня до цього не працювали в прокуратурі. «Це вливання нової крові, про яке ми говорили на початку нашої спільної роботи, відбулося і хочу наголосити, що це не одноразова акція, а постійна робота», - похвалився Генпрокурор.

ПРО КАДРОВІ КОНКУРСИ ПРАВООХОРОНЦІВ: ДЕМОКРАТИЧНИЙ ВІДБІР ЧИ ІМІТАЦІЯ?

Не стану переповідати декількагодинну доповідь Генерального. Є відеозапис наради, кому цікаво - прошу:

Зупинюсь на кількох моментах, що вразили стійким відчуттям дежавю. Перший - пов’язаний із міністерством внутрішніх справ періоду Міністра Луценка. До речі, подібна асоціація виникла не лише у мене, а й у нардепа Чумака.

Мабуть, дежавю було колективним.

Поглиблений аналіз криміногенної ситуації, з купою цифр, більш природно звучав би з вуст керманича МВС. Але, схоже, там інші інформаційні пріоритети.

Снимок экрана 2017-02-16 в 07.02.50

 

Замість Авакова про катастрофічний рівень злочинності та розкриття злочинів суспільству доповідав Луценко.

Але міліційної риторики у нього також вистачало. Так, Генпрокурор наполегливо закликав підлеглих з «областей і прокурорів крупних міст» до «профілактичної роботи з керівництвом місцевого самоврядування. А саме, щоб вони згадали про необхідність встановлення відеокамер. Працюйте з мерами, з громадами і пояснюйте, що крім посилення роботи поліції, є ще необхідність сприяння органів місцевого самоврядування, бо вони також відповідають за безпеку своїх мешканців».

Також Луценко вимагає «притягнути до дисциплінарної відповідальності окремих працівників регіональних прокурорів за зростання злочинності в містах».

— Чекаю від вас, шановні регіональні прокурори, подань про притягнення до дисциплінарної відповідальності аж до звільнення тих працівників правоохоронних органів, які винні в гострій криміногенної ситуації і відсутності нормального протидії їй. Вимагаю подати відповідні подання не пізніше наступної середи, - наголосив Генпрокурор.

І акцентував увагу, зокрема, на протидії торгівлі людьми, нагадавши, що торік в країні було відкрито лише 116 відповідних кримінальних проваджень. "Особисте завдання кожного обласного прокурора – зайнятися цим. 116 проваджень по торгівлі людьми за рік – це менше ніж кількість працівників Департаменту боротьби зі злочинами, пов’язаними із торгівлею людьми. Тобто на одного працівника менше однієї справи",- зазначив очільник ГПУ.

Але найрезонанснішою стала пропозиція Луценка щодо протидії наркозалежності … у лавах прокурорів. “Прошу всі обласні прокуратури провести перевірку на наркозалежність всіх підлеглих, відповідні методики існують. Розумію що це не передбачено нашим бюджетом, тим не менше, будь-ласка, добровільно, добровільно-примусово всі працівники прокуратури здали кров, волосся, нігті, будь-який метод прийнятний”, — наказав підлеглим Генеральний. І додав, що проблема наркозалежності починається ще з прокурорських вишів.

Свого часу Міністр внутрішніх справ Луценко напівжартома пропонував свій рецепт подолання наркозлочинності в країні - ліквідувати до біса підрозділи БНОН, оперативники яких буквально зрослися із наркобаронами, а подекуди й самі "сідали на голку".

Цього разу, схоже, Генпрокурор Луценко не шуткував. Натомість специфічними жартами буквально вибухнули соцмережі. Посипались зустрічні пропозиції: від перевірок прокурорів на цироз печінки - до колективних походів у кожвендиспансер.

Але особисто мене буквально приголомшила інформація щодо «вагомих» досягнень Нацполіції та СБУ у подоланні організованої злочинності.

Директор Департаменту комунікацій МВС України Артем Шевченко згодом уточнив, що загалом по Україні торік кримінальна поліція знешкодила 61 ОЗГ. Але це все рівно - крапля в морі…

Снимок экрана 2017-02-16 в 10.58.37

 

Для порівняння: лише за 9 місяців 2008 року спецпідрозділи БОЗ МВС завершили розслідування та направили до суду (!!!) кримінальні справи щодо 345 організованих груп та злочинних організацій у складі 1313 учасників, які скоїли 3374 злочинів. З них — 40 умисних убивств (дев’ять —вчинені на замовлення). За вироками судів до позбавлення волі засуджено 567 учасників двохсот організованих груп. Припинено діяльність дев’яти озброєних банд.

Відчуваєте різницю?!

Утім, невірно робити цапом-відбувайлом - за провали у роботі усієї правоохоронної системи - лише одного начальника Управління боротьби із оргзлочинністю, екс-заступника начальника ГУБОЗ МВС України Володимира Міщенкова. Тим паче, коли «реформи» позбавили прокуратуру такого потужного важелю впливу як правозахисна функція. Тому навіть якщо Міщенков разом із своїми колишніми колегами по ГУБОЗу, а нині керманичами підрозділів ГПУ - Володимиром Бедриківським і Вадимом Лашуком - особисто підуть «у поле» і документуватимуть ОЗГ - кардинально це ситуацію навряд чи переламає. Немає вже спецпідрозділів БОЗ! І альтернативи їм поки що немає!!! Карний розшук, як і весь кримінальний блок МВС, працює за іншою методикою: від скоєного злочину - до злочинця. Натомість убозівці викривали стійкі злочинні угруповання від реального ОЗУ - до конкретних його членів. Іноді оперативна розробка тривала понад рік … Але і результати були, і злочини попереджали ще на стадії підготовки.

У цьому контексті - друге дежавю. І пов’язано воно … із екс-генпрокурором-втікачем Віктором Пшонкою. Пам’ятаєте історію коли активістки FEMEN напівоголоні видерлись на другий поверх будівлі ГПУ на Різницький?! Хоча складно зараз пригадати проти чого чи кого вони тоді протестували, демонструючи свої оголоні красоти. Крайньою за це зробили прес-секретаря столичної прокуратури. Особисто була присутня на нараді, де Пшонка пообіцяв, і без того переляканій речниці, що у разі повторення акції FEMENісток - вона стоятиме з ними поруч. У такому ж вигляді … У який спосіб молода прокурор могла цьому запобігти?! Я і досі не знаю.

Зрозуміло, дещо некоректно порівнювати вплив на процеси начальника управління Генпрокуратури та прес-секретаря столичного прокурора. Але ж і Юрій Вітальйович - не Віктор Павлович. Принаймні, поки що.

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс