17 квітень 2024, Середа, 17:01

Право на рівність або як КСУ став на бік ліквідаторів

7 Червня 2019г.
B60f06ce295098ed422dfba7aeb36b47

25 квітня 2019 року Конституційний Суд України своїм рішенням врешті-решт відновив справедливість у пенсійному забезпеченні військовослужбовців-ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Тепер ця категорія людей має право вимагати від держави справедливого перерахунку своїх пенсій.

Ще з моменту прийняття Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у 1991 році встановлювалися різні правила для розрахунку пенсій військовослужбовцям, які отримали інвалідність внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У найбільш сприятливому становищі опинились солдати-строковики. Їм пенсія за інвалідністю нараховується з п’ятикратного розміру заробітної плати, встановленого на 1 січня відповідного року.

Натомість всі інші військовослужбовці, які також стали особами з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи, але не перебували в цей час на дійсній строковій службі, отримують суттєво меншу пенсію.

Такі положення закону порушують конституційний принцип рівності. Разом з ліквідаторами ми з самих початків відстоювали позицію, що такі норми є відверто дискримінаційними. Зокрема, розробляли проекти звернень до Пенсійного фонду України та позовні заяви до суду, аби хоч якось захистити права людей. Навіть зустрічались з омбудсменом, яка нас цілковито підтримала.

Не забуваймо, що всі військовослужбовці, які брали безпосередню участь у ліквідації цієї страшної аварії, незалежно від того перебували вони на дійсній строковій службі чи ні, мали однаковий статус, виконували однакові обов’язки та отримали однакову дозу опромінювання, що завдала непоправної шкоди їхньому здоров’ю. А тому і розрахунок пенсій для них має здійснюватися на однакових умовах.

Про цю несправедливість говорю вже давно. І ось нарешті КСУ сказав своє остаточне слово - визнав неконституційним словосполучення «дійсної строкової служби» у частині 3 ст. 59 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто це надає ліквідаторам право на перерахунок призначеної їм пенсії.

Принаймні так би мало бути. Адже статті 88 та 89 ЗУ «Про Конституційний Суд України» передбачають, що рішення Суду є обов’язковим, остаточним та не підлягає оскарженню.

Однак органи Пенсійного фонду, до яких почали звертатися громадяни про перерахунок пенсії, вирішили, що самого рішення Суду їм недостатньо. Вони вважають, що оскільки у вердикті КСУ не передбачено порядку його виконання, тому й питання про перерахунок зможуть розглянути лише після надходження відповідних роз’яснень від Мінсоцполітики.

Ось так! КСУ для службовців з Пенсійного фонду не є авторитетом. Мовляв, лише після роз’яснення від Міністерства вони і перераховуватимуть пенсії. А без нього - нічого робити не збираються.

Що ж, чиновникам варто нагадати про існування ч. 4 статті 382 Кримінального кодексу України, в якій передбачено, що умисне невиконання службовою особою рішення Конституційного Суду України карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Порядок притягнення до відповідальності за цією статтею чітко визначений в Кримінальному процесуальному кодексі України.

А тому наполегливо раджу не порушувати права людей, а всього лиш виконати свою роботу - провести перерахунок пенсій на підставі рішення КСУ. От тоді у цій історії ми й поставимо крапку.

61937640 1114442378764033 8661034197877522432 N
Володимир Пилипенко Представник України у Венеціанській комісії (2013-2017 рр), народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру суспільно-правових досліджень.