24 березень 2024, Неділя, 11:32

СБУ доручили шпигувати за адвокатами?!

26 Лютого 2018г.
Image634650124949586250

Іван Правдін, ІНФОРМАЦІЙНЕ АГЕНТСТВО "ЗРАДА"

За рік до президентських виборів в АП розуміють, що без адміністративного ресурсу перегони не виграти. Тож в нагоді будь-якої хвилини може знадобитись вправний суддя, який не буде задавати незручних запитань чи зупинить вчасно допит.

Для цього, мабуть, і проводилася широко розрекламована судова реформа, результати якої самих суддів трохи шокують, а пересічні громадяни взагалі не розуміють, для кого і для чого вона проводиться.

Але не менш цікавою є реформа адвокатури, яку як не дивно, теж курують в АП, хоча й в давні часи, а останні 5 років, особливо після прийняття Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», так й поготів, адвокатура є незалежним співтовариством і здатна сама займатись питаннями своєї самоорганізації. Тим не менш, за інформацією з надійних джерел, підкріпленою окремими натяками у соцмережі Фейсбук, новий закон про адвокатуру буде прийнятий вже в квітні.

І буде він саме таким, як того хочуть в Адміністрації Президента.

Про окремі новації цього проекту ми вже розмовляли минулого року з Інною Рафальською. Але що цікаво, й до цього часу точаться настільки потужні «підкилимні ігри» з приводу того, хто і як буде «керувати адвокатами», що доводиться тільки диву даватись.

Наприклад, нещодавно стало відомо про досить незвичний запит до Національної асоціації адвокатури України від народного депутата Юрія Дерев’янка. Останній відомий як співзасновник політоб’єднання «Воля» (разом з координатором ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» Ольгою Галабалою, правозахисником Олексієм Бонюком та Єгором Соболєвим), яке в квітні минулого року «поглинув» Рух Саакашвілі.

Так ось в цьому запиті, яке по суті наче стосується того, а чи надходила інформація до НААУ про факти втручання правоохоронних органів в діяльність органів адвокатського самоврядування, дотично доводиться до відома той факт, що заступник голови АП Олексій Філатов дав доручення СБУ («направив листа з вимогою» - якщо дослівно) збирати та надавати негативну інформацію про діяльність органів адвокатського самоврядування по всій Україні.

І все це чомусь знову пов’язується з новим законопроектом про адвокатуру. Це звернення і цей лист зараз НААУ дуже потрібні, оскільки там намагаються внести хоча б якісь «свої» правки в новий законопроект. Але спротив з боку АП великий – і Філатова підтримує не менша кількість адвокатів з іншою точкою зору.

З цього приводу є декілька думок.

Перша. Адвокатура таки перестала бути аполітичною. За неї інтригують усі – нинішнє керівництво НААУ, народні депутати, активісти (куди ж без них?), СБУ та Адміністрація Президента. Щоправда, маємо уточнення інтригують не за права та гарантії адвокатської діяльності, а лише за можливість доступу до професії та відповідно «управління» самими адвокатами. З непідтвердженого, але дуже цікавого: в АП начебто готують настільки масштабну «зачистку» від нинішніх керманичів адвокатури, що чи то проведуть «люстрацію» для усіх адвокатів, чи то просто заборонять очолювати нові органи самоврядування тим адвокатам, хто був «при адвокатській владі» останні 5 років. Деталі не знаємо, але самі чутки дуже прикметні.

Друга. В боротьбі «за адвокатуру!» усі засоби гарні. Так, якщо лист Філатова не фейк, то це – ганьба Президенту. А якщо фейк – то вже ганьба нинішнім керманичам адвокатури, бо дуже вже дивно, що соратники Саакашвілі (депутат Дерев’янко) збираються на Майдані Незалежності поспілкуватись з довіреними особами голови НААУ Лідії Ізовітової (новий голова Київської ради адвокатів Петро Рябенко) саме з метою «вкусити» АП.

Тим більше, що додатково на сайті НААУ весь час з’являється інформація про те, що впродовж 2017-2018 років з боку Адміністрації Президента впроваджується «недемократичний шлях спроб реформування інституту адвокатури і внесення змін до профільного законодавства у втаємничений спосіб».

І нарешті третя думка. Точніше запитання. Хто б і які інтриги не влаштовував, все ж цікаво, а що здобудуть звичайні адвокати в результаті нової реформи?