19 березень 2024, Вівторок, 05:26

Щодо розслідування нападу на кіборга Вербича

8 Січня 2019г.
Po03.05.20183

Загибель відомої української активістки Катерини Гандзюк стала каталізатором для поновлення уваги державних органів до справ про напади на громадських діячів.

Зокрема, Тимчасовою слідчою комісією Верховної Ради України нещодавно організовано депутатський контроль за досудовим розслідуванням у резонансній справі жорстоких поранень кіборга Дмитра Вербича групою радикальної анархістської молоді торік у травні.

У цьому кримінальному провадженні стосовно однієї з обвинувачених, яка фільмувала вчинення злочину на камеру, вже набув чинності вирок на підставі угоди про визнання винуватості, яким її засуджено до двох років позбавлення волі умовно. Інші фігуранти поки переховуються, у тому числі за кордоном, але завдяки злагодженим діям сторони обвинувачення та адвокатів потерпілого дані вже внесені до бази Інтерполу.

Наприкінці 2018 року у цій справі знов здійнялась хвиля резонансу. До прокуратури стали надходити запити народних депутатів з метою контролю за якістю слідства.

Як стверджує прокурор Київської місцевої прокуратури Станіслав Петренко, незважаючи на наявність обвинувального вироку по виділених матеріалах, досудове розслідування продовжується в активній фазі. Із самого початку Подільська поліція разом з місцевою прокуратурою не припиняла розшук інших учасників нападу, що переховуються, та пошук доказів їхньої причетності до подій. Зокрема, нещодавно було проведено низку слідчих дій, включно з обшуками у різних містах України. Також було організовано внесення даних підозрюваних до баз міжнародного розшуку на рівні Інтерполу. Серед цього, складнощі виникають через процесуальні прогалини щодо застосування запобіжних заходів, закладені в КПК України стосовно відсутнього підозрюваного, та через останні рішення Міжнародної організації кримінальної поліції стосовно вимог до процесуальних документів. Команда потерпілого та його адвокатів сприяли слідству, через що були встановлені основні учасники подій, підписана угода про визнання винуватості, отримано обвинувальний вирок та ініційовано міжнародний розшук із внесенням даних про осіб до баз Інтерполу.

Зі своєї сторони, як адвокат потерпілого, зауважу, що ми з колегою Наталею Фещик, за підтримкою друзів постраждалого активіста, які вміло збирали оперативну інформацію, та за сприянням сторони обвинувачення успішно пройшли як стадію запобіжних заходів, так і процедуру укладення та розгляду угоди про визнання винуватості. А також шлях внесення інших підозрюваних до обліку Інтерполу, що був складним та повільним. Він тривав через постанови слідчого та прокурора, а також низку ухвал слідчого судді, далі - Відділ міжнародного поліцейського співробітництва ГУ НП у м. Києві, після цього - Департамент міжнародного поліцейського співробітництва ГУ НП у м. Києві.

Лише тоді спрямовувався до Генерального секретаріату Міжнародної організації кримінальної поліції у м. Ліон, через погодження з Комісією з контролю файлів Інтерполу. Але ми вдало завершили цю процедуру разом із стороною обвинувачення завдяки спільній роботі задля ефективного результату досудового розслідування в інтересах потерпілого активіста. До того ж, результатом співпраці стало набрання чинності обвинувальним вироком стосовно однієї з учасниць нападу, яка засуджена на два роки з іспитовим строком в один рік.

Відмічу, що домовленість між всіма учасниками кримінального провадження стосовно більш суворого терміну покарання наприкінці значно змінилась завдяки лояльності потерпілого до підозрюваної через чоловіче співчуття. Ось така гендерна великодушність в дії.

ЧИ ВСТОЇТЬ У АПЕЛЯЦІЇ РІШЕННЯ СУДУ ЩОДО НАПАДУ НА КІБОРГА?

79408442 1258934281161237 6481872279851499520 O
Марія Островська Адвокат, заступник Голови Комітету НААУ із наближення системи адвокатури України до європейських правових стандартів