26 березень 2024, Вівторок, 20:28

За участі українського Мін‘юсту триваюсь судові війни за скіфське золото

11 Березня 2019г.
52838f35 0f30 4a26 A11a C60ae2d8a03b W1023 R1 S

Суд Амстердама розпочав розгляд апеляції у справі щодо повернення в Україну колекції скіфського золота. Слухання розпочалися сьогодні о 9:30 за місцевим часом, повідомляє Резонанс із посиланням на Укрінформ.

Участь у судовому засіданні беруть представники міністерства юстиції України, міністерства культури та міністерства інформаційної політики, посол України в Нідерландах.

Також залучені представники Національного музею історії України, Національного музею українського народного декоративного мистецтва та Національного музею мистецтв ім. Богдана та Варвари Ханенків. Інтереси держави Україна у цій справі з 2015 р. представляє голландська юридична фірма BerghStoop&Sanders NV.

Як нагадують ЗМІ, війна за “скіфське золото” почалася 2014 року. Колекцію вивезли з Криму на виставку в Нідерландах ще до окупації півострова Росією. Виставка "Крим: золото і таємниці Чорного моря" складалася з колекцій п'яти музеїв, один з яких розташований у Києві, а чотири - в Криму (Сімферополь, Керч, Бахчисарай і Херсонес), і проходила в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі з 7 лютого по 31 серпня 2014 року. Вже після окупації Росією півострова, кримські музеї почали вимагати, щоб їм повернули експонати, бо вони були взяті з їхніх фондів. Тоді як Київ наполягав, що колекція належить Музейному фонду України і не може бути повернута на окуповану територію.

За даними міністра юстиції України Павла Петренка, держава Україна 15 лютого 2019 року подала додаткові докази, серед яких - експертний висновок щодо питань застосування Конвенції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 року професора Франческо Франчіоні та експертний висновок з питань міжнародного публічного права, які мають значення для розгляду справи, професора Ніко Шрейвера.

Як уточнили Резонансу у Мін‘юсті, позивачі у справі про "скіфське золото" не мають відношення до українських музеїв, які існували до анексії Криму.

Зареєстровані за російським законодавством так звані "російські кримські музеї", які є позивачами у справі про "скіфське золото", насправді не мають відношення до тих правовідносин, за якими артефакти були передані в Нідерланди, наголосив заступник міністра юстиції України Сергій Петухов.

"Це в нашому розумінні є неналежний позивач, на що ми відразу звернули увагу суду. Особлива цинічність позиції представників так званих кримських музеїв полягає в тому, що вони у своїх доказах покладаються на українське законодавство і вважають, що саме за українським законодавством вони мають  право на зберігання цих об’єктів", - зауважив С.Петухов.

Водночас, за словами заступника міністра, позивачі по справі, що представляють позицію РФ, вже не є юридичними особами. Вони є фантомними юридичними особами, які існують лише на папері і лише для цілей цього процесу. Фактично, вони не мають відношення до українських музеїв, які існували до моменту окупації Криму.

"Їхні вимоги суперечать положенням міжнародного права, зокрема Конвеції ЮНЕСКО про заходи, спрямовані на заборону та запобігання незаконному ввезенню, вивезенню та передачі права власності на культурні цінності 1970 р., та положенням українського законодавства, що закріплюють право власності держави на спірні музейні об’єкти", - наголосив посадовець.

Він підкреслив, що повернення артефактів до Криму наразі означає або їхнє знищення, або вивезення на територію Росії. "Міністерство культури своїм наказом вже визначило, що до моменту деокупації ці артефакти мають зберігатися в Києві, аби забезпечити їхню цілісність", - додав С.Петухов.

Нагадаємо, колекцію скіфського золота привезли у музей в Амстердамі на виставку "Крим: золото і таємниці Чорного моря" ще до захоплення півострова Росією.

Окружний суд Амстердама 14 грудня 2016 р. ухвалив рішення про те, що експонати кримських музеїв мають бути повернуті в Україну. Рішення було ухвалене на основі конвенції ЮНЕСКО, згідно з якою художні цінності мають бути повернуті суверенній державі, що надала їх для тимчасової експозиції.

Апеляційний суд Амстердама 28 березня 2017 р. отримав від представників кримських музеїв апеляцію на це рішення суду.

"Скіфське золото" перебуває в Нідерландах, доки триває судова тяганина, експонати зберігають в музеї Алларда Пірсона в Амстердамі.