27 березень 2024, Середа, 13:29

Суд скасував вирок екс-судді з Житомира і відправив справу на додаткове розслідування

6 Серпня 2018г.
Barenko

Суд скасував вирок стосовно екс-судді Житомирського райсуду Сахібжамал Баренко, яку звинуватили в отриманні хабара. Справу направлено на додаткове розслідування.

Про це йдеться в ухвалі Апеляційного суду Вінницької області, - пише Судовий репортер.

15 квітня 2016 року Баренко визнали винною і засудили до 5 років позбавлення волі, з позбавленням права на 2 роки обіймати певні посади та з конфіскацією усього майна. За версією обвинувачення, у 2010 році суддя начебто вимагала хабар у представника ТОВ «Кентавр» у справі про реалізацію арештованого майна органами Державної виконавчої служби і в подальшому одержала $2500. Після передачі третього і останнього траншу була затримана співробітниками СБУ і гроші в неї було вилучено.

Захист Баренко подав апеляцію і просив про скасування вироку і закриття справи. Адвокати посилались на те, що у справі допущена однобічність та неповнота досудового слідства, в ході якого сфальсифіковані докази на підтвердження винуватості, висновки, викладені у вироку, не відповідають фактичним обставинам справи, вирок побудований на неналежних та недопустимих доказах.

Суд задовольнив апеляційні скарги частково. Суд дійшов висновку, що слічі не дослідили деяких обставин і допустили істотні порушення кримінально-процесуального закону.

Так, до УСДУ в Житомирській області заяви про вимагання суддею хабара надійшли 23 та 24 квітня 2010, однак оперативно-розшукова справа була заведена ще 16.04.2010, а підстави її заведення у справі не вказані.

Також у матеріалах справи відсутні подання УСБУ в Житомирській області та винесена за наслідками його розгляду постанова Апеляційного суду Черкаської області про надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів щодо судді Баренко.

У справі наявні протоколи про вручення заявнику спеціальних технічних засобів відео та аудіозапису для фіксації зустрічей з суддею, проте не зазначено яких. Протоколів про вилучення вказаних засобів засобів у матеріалах справи немає.

Протокол огляду, маркування та вручення коштів від 18.05.2010 складений у приміщенні УСБУ в Житомирській області за участі понятих, які відповідно до журналу УСБУ відвідувачами не були.

У суду також викликає сумнів добровільність подання до УСБУ заяв про вимагання суддею хабара та пояснення заявників з цього приводу. Психолого-лінгвістичне дослідження показало, що заяви і пояснення Анджея Климчука і засновника фірми «Кентавр» найбільш вірогідно виготовлені однією особою, спеціалістом не виключається авторство співробітника СБУ.

Відповідно до протоколу обшуку службового кабінету судді Баренко від 18.05.2010, вилучені 1000 доларів США упаковані в паперовий пакет, проте, відповідно до протоколу огляду від 19.05.2010, вказані кошти знаходились у поліетиленовому пакеті чорно-білого кольору.

На думку суду, порушення і неповнота розслідування унеможливлюють постановлення судом остаточного рішення. Тому суд вирок скасував і направив справу прокурору для організації додаткового розслідування.

Згідно з текстом вироку , Баренко вину не визнала, вважає справу сфальшованою з метою помсти і дискредитації за роботу, яка не сподобалась посадовцям Управління Служби безпеки України в Житомирській області та деяким колишнім працівникам прокуратури.

Зокрема, йдеться про справу, де потерпілою від ДТП органами розслідування була незаконно визнана дружина начальника оперативного відділу Управління СБУ в Житомирській області. У ході судового розгляду її стасус з потерпілої змінено на підсудну, а при новому розгляді вона розкаялася і справу закрили. Ще одна кримінальна справи стосувалася екс-начальника відділу Житомирської облпрокуратури по нагляду за діяльністю управління Служби безпеки України у Житомирській області, якого було заарештовано та засуджено на 5 років реального тюремного ув’янення.

Водночас у вироку зафіксовано, що на стадії досудового розслідування Баренко не заперечувала, що отримала гроші, але вважала, що це не хабар, а оплата роботи, яку мав виконати юрист приватної компанії. Суду вона розповіла, що саме адвокат Анджей Климчук вперше озвучив суму, яку може передати в якості хабара. Водночас суд першої інстанції не побачив у цьому провокації, оскільки на записах зустрічей Баренко начебто неодноразово натякала на необхідність «зацікавити її» для розгляду справи та «забезпечити її інтерес». Заявник Климчук, маючи статус потерпілого, вимагав стягнути з Баренко 3 млн грн моральної шкоди, але суд залишив цей позов без задоволення.

Попри судовий розгляд кримінальної справи, Баренко працювала суддею до початку 2018 року, поки не вийшла на пенсію.

Як відомо, заявник у справі Баренко Анджей Климчук також є заявником і потерпілим у справі члена Вищої ради правосуддя Павла Гречківського.

Члена ВРП Павла Гречківського і арбітражного керуючого Олега Шкляра обвинувачують у незакінченому замаху на шахрайське заволодіння коштами в особливо великих розмірах, а саме 500 тис. доларів.

За ці гроші Гречківський нібито мав забезпечити рішення у господарських судах на користь ТОВ «Богадар». Ця фірма запатентувала спосіб виготовлення квасу і квасного сусла. У 2016 році інша фірма-виробник оскаржувала дійсність цих патентів.

За матеріалами справи, 21 вересня 2016 року адвокат Климчук, який діяв від імені компанії «Богадар», під контролем правоохоронців передав Шкляру частину грошей і той був затриманий.

У суді захист Гречківського і Шкляра відстоює версію, що Климчук діяв не як адвокат, а як провокатор. У лютому 2018-го суд провів допит Климчука.

У 2017 році у зв’язку з неодноразовою участю у спецопераціях правоохоронних органів Климчука позбавили свідоцтва адвоката і тепер він оскаржує це в суді. Рішення про позбавлення Климчука права на зайняття адвокатською діяльністю кваліфікаційно-дисциплінарна комісія ухвалила за скаргами адвоката Петра Бойка, який захищає Гречківського.