20 квітень 2024, Субота, 10:17

Суддя звинуватив прокуратуру у оприлюдненні неправдивої інформації

13 Лютого 2020г.
Суд1

Ленінський районний суд міста Кіровограда оприлюднив заяву судді Драного Владислава Вікторовича щодо публікації прокуратури Кіровоградської області від 10.02.2020 року про чинення тиску. Про це повідомляє портал Судова влада України.

У заяві йдеться, що на офіційному веб-сайті прокуратури Кіровоградської області розміщено публікацію під назвою «Прокуратура спростовує заяву судді щодо чинення тиску», яка на думку Драного Владислава Вікторовича містить неправдиву та викривлену інформацію.

«Так, твердження, що я як слідчий суддя виніс ухвалу про припинення експертизи, яка не передбачена чинним кримінальним процесуальним законодавством і що право на припинення експертизи має лише сторона, яка була ініціатором її проведення (в даному випадку слідчий та прокурор) суперечать чинному законодавству» - зауважив Драний В.В.

Суддя звернув увагу на те, що в п. 2.2 Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом від 08.10.1998 за № 53/5 Міністерства юстиції України, в редакції, чинній станом на 13.05.2019 (дату постановления ухвали слідчим суддею), прямо передбачено можливість припинення проведення раніше призначеної експертизи у спосіб постановлення судом відповідної ухвали. Застосування положень цієї Інструкції узгоджується з приписами ч. 2 ст. 1 КПК України та ч. 1 ст. 2 Закону України «Про судову експертизу». Поряд із цим, жодна норма чинного законодавства не містить імперативної вказівки, що припинення експертизи здійснюється лише ініціатором проведення експертизи, як стверджується у повідомленні прокуратури.

Крім того, Драний В.В. наголосив на тому, що у клопотанні про призначення експертизи слідчий та прокурор умисно приховали той факт, що ухвалами апеляційного суду скасовано арешти майна та повернуто власникам вилучене майно, що підлягало дослідженню під час експертизи, в тому числі і з правом зміни в необхідних для проведення експертного дослідження межах. За цих обставин експертиза не могла бути призначена і проведена.

«Неправдивими та такими, що не ґрунтуються на законі є і заяви прокуратури, що винесення мною як слідчим суддею ухвали про припинення експертизи унеможливило подальше досудове розслідування, що потягло за собою закриття кримінального провадження та уникнення винними особами кримінальної відповідальності, а за висновками експертизи шкода спричинена навколишньому природному середовищу вказаним злочином становить 1.9 млн. грн.

По-перше, припинення експертизи не є підставою для закриття кримінального провадження, перелік яких визначений в ст. 284 КПК України.

По-друге, припинення експертизи об’єктивно не могло спричинити шкоду інтересам слідства і не перебуває у причинному зв’язку зі шкодою навколишньому природному середовищу. Експертиза припинена вже після того як були скасовані арешти на майно і законних підстав його утримувати у органів досудового розслідування не було. Також припинення експертизи не позбавляло уповноважений орган (слідчого, прокурора) можливості повторно заявити клопотання про призначення експертизи за наявності правових підстав для вилучення майна, необхідного для проведення експертного дослідження» - наголосив суддя.

Як зауважив суддя, з травня 2019 року органом досудового розслідування не було вчинено дій щодо повторного звернення про накладення арешту на майно та проведення експертизи. Наведене свідчить про системні недоліки досудового розслідування, які прокуратура Кіровоградської області намагається виправдати у спосіб голослівних звинувачень та порушення через тривалий проміжок часу квазі- кримінального провадження про начебто неправосудну ухвалу.

Більше того, нехтуючи конституційною засадою презумпції невинуватості та дискредитуючи професійну діяльність судді, прокуратура умисно поширює неправдиву інформацію, маніпулюючи громадською свідомістю та нав’язуючи хибну думку про вчинення суддею злочину» - наголосив суддя.

Саме такі дії посадових осіб прокуратури Кіровоградської області послугували підставою для звернення до Вищої ради правосуддя та Генерального прокурора з повідомленням про втручання у професійну діяльність судді Ленінського районного суду м. Кіровограда Драного В.В.

Нагадаємо, 12 лютого 2020 року, Прес-центр судової влади України оприлюднив інформацію, що суддя Ленінського районного суду міста Кіровограда повідомив ВРП про неправомірні дії прокуратури Кіровоградської області.