12 квітень 2024, П'ятниця, 22:14

Верховний суд обмежив діяльність урядової антірейдерської комісії

22 Березня 2019г.
Суд декларация

Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації міністерства юстиції (далі – Антирейдерська комісія), ні саме міністерство не уповноважені розглядати скарги на реєстраційні дії, вчинені до 1 січня 2016 р.

Про це свідчить постанова Верховного суду України від 6 лютого 2019 р., передає Резонанс із посиланням на видання Наші гроші.

Даною постановою суд задовольнив скаргу кіпрської фірми Headparade services (overseas) ltd на постанову Київського апеляційного адміністративного суду за позовом цієї компанії до Мін’юсту та Антирейдерської комісії.

У постанові йдеться про нежилі приміщення в Києві на вул. Татарській, 6. У 2008 р. приватна особа заставила ці приміщення Автозазбанку. Потім, не повідомивши банк,  під час ремонту змінила площу нерухомості і через суд оформила право власності, зареєструвавши її як новий об’єкт, а згодом – продала.

Банк не знаючи про це, передав право грошової вимоги щодо цієї приватної особи ТОВ "Кредитні ініціативи", фірма через суд 2015 р. набула право власності на приміщення на Татарській, 6. Але потім виявила, що майно вже має нових власників – кіпрську компанію Headparade services (overseas) ltd, представником якої є Віталій Дубінко – брат в.о.гендиректора ДП "Інформаційні судові системи" Дмитра Дубінка.

ТОВ "Кредитні ініціативи" 15 грудня 2016 р. подало скаргу в Антирейдерську комісію з проханням скасувати дії трьох реєстраторів, які реєстрували право власності за іншими власниками у 2015-2016 рр.

Комісія 28 грудня 2016 р. задовольнила скаргу, тим самим поновивши право ТОВ "Кредитні ініціативи" на нежитлові приміщення.

Headparade services (overseas) ltd 12 квітня 2017 р. звернулася в київський окружний адмінсуд з проханням скасувати рішення Антирейдерської комісії. Суд 11 вересня 2017 р. задовольнив скаргу Headparade –  скасував наказ Міністерства юстиції, винесений на основі рішення комісії.

Мін’юст подав апеляцію і виграв її. Логіка суддів Київського апеляційного адмінсуду була такою: законодавством не встановлено, що Мін’юст не приймає до скарги на дії реєстраторів, вчинені до 1 січня 2016 р. А якщо це ніде чітко не прописано, значить, повноваження у Мін’юсту були.

Верховний Суд поставив остаточну крапку в цьому питанні: вирішивши, що антирейдерська комісія не мала права скасовувати реєстраційні дії, вчинені до 1 січня 2016 р., оскільки до цієї дати повноваженнями розглядати скарги на дії державних реєстраторів були наділені виключно суди.