14 квітень 2024, Неділя, 01:26

Віктор Чумак згадав про військові суди

22 Жовтня 2019г.
650x433

- Можна ліквідувати все, що завгодно. Але ти не ліквідуєш ні армію, ні того, що до неї дотичне. І тут потрібна своя специфіка нагляду за цими відносинами. А розслідування справ з цих відносин якраз і доводить, що потрібні люди зі спеціалізацією всередині прокуратури. Тому військову прокуратуру то створювали, то ліквідували. Це вже третя її ліквідація в Україні. А відбувається так тому, що у нас модель військової юстиції не така, як прийнято в інших країнах світу. Щоб військова прокуратура була дієвою, потрібні ще два елементи: військова поліція з правом проведення негласних слідчо-розшукових дій і військові суди. Якщо таку вертикаль всієї військової юстиції створено, військова прокуратура абсолютно нормальна. Якщо цієї вертикалі немає, то, даруйте за порівняння, вона виходить ніби напіввагітною. Тому що у неї немає власного інструменту для розслідування – військової поліції. І немає свого інструменту для вирішення всіх спорів, а всі справи йдуть у загальні суди. І розслідують їх загальнонаціональні органи досудового розслідування: Служба безпеки, Національна поліція чи ДБР, що трапляється найчастіше, - заявив у інтерв‘ю Цензор.Нет заступник Генерального прокурора України Віктор Чумак.

Про це інформує Резонанс 22 жовтня 2019 року.

Головний військовий прокурор вважає, що "тому й потрібно створювати спеціалізовану прокуратуру, яка відповідатиме винятково за сферу національної безпеки і оборони. Це як дві нерозривні частини цього величезного пласту. Перше – це військові злочини, процесуальне керівництво у військовій сфері. А друге – злочини, пов’язані зі спеціальним суб’єктом – військовослужбовцем, процесуальне керівництво в цій сфері, і суб’єктом захисту, тобто національна безпека і оборона. Йдеться про злочини, які скоюються військовими разом з цивільними на підприємствах Міністерства оборони, Національної гвардії, "Укроборонпрому" тощо".

ВІЙСЬКОВІ СУДИ БУЛИ ПОТРІБНІ ЩЕ ВЧОРА

- В умовах ведення військовими формуваннями держави бойових дій ще більш наочною і переконливою стала явна помилковість рішення про ліквідацію військових судів. Саме зараз дуже гостро відчувається недостатність в державі цього фахового судового органу. Особливо це помітно у зв’язку зі справами, які пов’язані із бойовим застосуванням військ, що є для невійськових осіб питаннями малозрозумілими і складними. Для любої армії військова дисципліна важніше за вмотивованість бійців. Поєднання цих якостей робить армію ще сильнішою. Саме з питаннями військової дисципліни у військових формуваннях, особливо в зоні АТО, є багато до кінця не вирішених проблем. Відновлення в Україні діяльності військових судів допомогло би в їх вирішенні. Свого часу Франція, ліквідувавши військові суди, через кілька років визнала це помилкою, повернула усе назад і там військові суди працюють донині. З військовою прокуратурою керівництво держави вже виправило допущену раніше помилку. На жаль, новий Закон України «Про судоустрій» не передбачив відновлення військових судів, але це можна виправити внесенням до нього невеликих змін. Ще не пізно це зробити, поки не звільнилась та невелика частка колишніх військових суддів, що у 2010 році перейшли працювати в інші суди. Вони могли би скласти кістяк нових військових судів. Головне – бажання цього і воля до змін на краще, - Анатолій Маркевич, Резонанс, 6 вересня 2016 року.