29 березень 2024, П'ятниця, 13:52

Володимир Пилипенко: Закон про незаконне збагачення знову можуть визнати неконституційним

5 Листопада 2019г.
406530

Ухвалений парламентом закон про незаконне збагачення можуть визнати неконституційним, адже він суперечить міжнародним договорам та Конституції України.

Про це сказав представник України у Венеціанській комісії (2013-2017 рр.), народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру суспільно-правових досліджень Володимир Пилипенко у своєму блозі на сайті «112. Україна», пише Резонанс 5 листопада 2019 року.

За його словами, найбільшим і найсуттєвішим недоліками документу є встановлення кримінальної відповідальності не лише за те, що посадова особа отримала у власність активи, які більше ніж на 6 243 250 грн перевищують його законні доходи, але й за майно, яким володіють будь-які треті особи.

«І тут відразу виникає декілька запитань. Що варто розуміти під набуттям майна у власність іншою фізичною або юридичною особою? Чи для кримінального переслідування достатньо просто встановити наявність усного доручення, на зразок поради чи вказівки, третій особі про придбання майна? І чи можна буде в такому разі притягнути до відповідальність чиновника, якщо він порадив своєму другові купити майно, а він раптом взяв і скористався такою порадою?» - риторично запитав він.

Венеційська комісія і ст.8 Конституції наголошують на тому, одним із основних елементів принципу верховенства права є юридична визначеність, якої в питанні володіння майном третіми особами немає.

«Норми нової статті 368-5 Кримінального кодексу України аж ніяк не відповідають вимогам визначеності і прогнозованості застосування закону та допускають їх неоднакове застосування. Більше того, ухвалена редакція цієї статті ККУ суперечить і положенням ст. 20 Конвенції ООН проти корупції, яка встановлює відповідальність лише за значне збільшення активів посадової особи і жодним чином не передбачає, що він може відповідати за майно, яке йому не належить і перебуває у власності третіх осіб», - сказав він.

Володимир Пилипенко вважає, що наразі українським парламентарям, які працюють в турборежимі, не до вивчення норм власної Конституції та положень міжнародних договорів – «головне, щоб щось прийняти з гарною назвою і потім цим вихвалятися у своїх звітах».