27 березень 2024, Середа, 04:57

“Засланий козачок” Марк Фейгін хоче стати українським адвокатом

18 Червня 2018г.
374556518 0

Іван Правдін, ІА Зрада

Зовсім нещодавно ЗМІ прокотились чутки про те, що Марк Фейгін, якого позбавили адвокатського свідоцтва у Москві, бажає практикувати в Україні, і не просто практикувати  - а стати повноцінним українським адвокатом. Що цікаво, це – майже єдина юридична професія в Україні, яка не потребує того, щоб людина набувала національного громадянства.

Профільний закон про адвокатуру та адвокатську діяльність каже просто: адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування, склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю. А отже, перш ніж складати екзамен, Фейгіну достатньо лише отримати довідку про володіння державною мовою, бо за всіма іншими параметрами він повністю підпадає під вимоги нормативно-правового акту.

Що Марк Фейгін вже й зробив.

Свого часу ми запитували у Іллі Новікова (іншого адвоката Надії Савченко), чи важко йому далося вивчення «солов’їної». І з подивом дізналися, що Новіков «українську мову на рівні розуміння освоїв іще років із п'ятнадцять тому, читаючи книжки». «Я наполовину українець по мамі, жодних інших причин у мене не було. Щоб почати говорити самому, мені просто треба було «розговоритися» – два роки для цього цілком достатньо, і вийшло все саме по собі», - розповідав тоді адвокат.

Але ось у випадку з Марком Фейгіним все трохи інакше, бо він не говорить українською. І не пише. Від слова «взагалі». Окремі журналісти навіть впевнені, що цей сертифікат – куплений.

А якщо сертифікат куплений, то мета його набуття є очевидною, оскільки вона просто одна-єдина з усіх можливих варіантів – стати «справжнім українським адвокатом». Про що, до речі, сам Фейгін вже неодноразово натякав у різних коментарях та інтерв’ю, говорячи, то про можливу адвокатську практику в Україні, то про те, що в Росії йому практикувати вже ніколи не дозволять.

Тим більше, що «похід в адвокатуру України» для Фейгіна вже є знайомим, та й певні корисні зв’язки в Національній асоціації адвокатів України вже теж налагоджені.

Нагадаємо, що ще рік тому, а саме з 17.05.2017 Марк Захарович став обліковуватись в Раді адвокатів міста Києва як адвокат, що має право практикувати в Україні.

Однак треба відразу ж наголосити, що включення до Єдиного реєстру адвокатів України ще зовсім не означало, що Фейгін став українським адвокатом. Це якраз той випадок, коли «корочка» - радше для форсу (інколи для окозамилювання), але не для ведення реальної практики.

Справа в тому, що відповідно до Положення, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 01 червня 2013 року №155, «адвокати іноземної держави на території України можуть надавати правові послуги лише з питань міжнародного права та законодавства країни, в якій вони отримали право на заняття адвокатською діяльністю. Представництво клієнтів в українських судах всіх рівнів адвокат іноземної держави має право здійснювати лише спільно з адвокатом України на підставі укладеної відповідної угоди» (п.4.1.).

Скажімо відверто, кому зараз в Україні потрібні консультації з російського права, – навіть гіпотетично, уявити досить складно. Що опосередковано доводять й ті відомості, які внесені до профайлу Марка Фейгіна в ЄРАУ: адреса - 01021, Київ обл., Київ, р-н Шевченківський, вул. Мечнікова, буд. 16, офіс 213, та пошта, які належать такій собі Юридичній компанії «Пронін та партнери» (це якщо вірити сайту) або Адвокатському бюро "Пронін та партнери" (це якщо вірити ЄРАУ). У будь-якому випадку, пошта та номер мобільного співпадають повністю. Отак, навіть не знаєш, коли будеш телефонувати за номером +38(063)723-95-89, хто ж візьме слухавку – Євген Ігорович чи Марк Захарович?

Зауважимо також, що на сайті «Пронін та партнери» жодної згадки про Марка Фейгіна немає. І це принаймні дуже дивно, адже «засвітити» відоме ім’я в якості піару ще ніколи й нікому не завадило.

Ще один штрих – Пронін отримав своє свідоцтво адвоката лише за місяць до того (14.03.2017) в тій самій Раді адвокатів міста Києва (де головує Петро Рябенко), що й Фейгін. Така синхронність викликає багато запитань. Наприклад, чи не за протекцією Фейгіна «отримав» свідоцтво й сам Пронін, в обмін «на прив’язку» російського адвоката до української адвокатури? Тим більше, що під словом протекція можна розуміти все, що завгодно. Адже за загальним правилом, адвокат іноземної держави для потрапляння в ЄРАУ повинен лише надати відповідні документи про те, що він адвокат у себе в країні перебування та сплатити відповідний внесок (близько 60 000 грн). От власне й весь механізм.

Єдина умова, аби практикувати в українських судах, це було знаходження адвоката-дублера «українського походження», роль якого, вочевидь, і виконував пан Євген Пронін, лауреат премії "Кращий молодий юрист України" у 2015 році та багаторазовий переможець та призер Всеукраїнських та обласних змагань з бігу на 400 та 800 метрів.

Однак схильність Марка Фейгіна до скандальної поведінки та нестриманість у висловлюваннях (в ЗМІ часто писали про те, як Фейгін лається на колег чи опонентів) весною 2018 року призвели до неочікуваного – Марка Захаровича позбавили адвокатського свідоцтва в Росії. Коментарі російських колег щодо цієї події були досить однозначними: «позбавлений адвокатського статусу за те, що не стежив за своєю мовою і дозволяв собі в публічному просторі висловлювання, які неприпустимі з точки зору кодексу професійної етики адвоката», «його попереджали про неприпустимість подібної поведінки, але він продовжував себе так вести і статусу адвокатського позбувся саме через це. З самого початку було сказано: Марк Фейгін, вгамуйтеся, поводьтеся пристойно. Його просили вибачитися. І тоді не було б ніяких проблем, але він вирішив побудувати з себе жертву режиму».

Також з цього приводу цікавою є думка екс-керманича Головного слідчого управління СБУ Василя Вовка: "Фейгін - захисник-аферист, давно завербована особа, шахрай від юриспруденції, який шляхом обману втерся в довіру до громадян України та дурить їх масштабно й постійно. Чим швидше він зникне з оточення українців, насильно й безпідставно утримуваних фейгінсько-російською юстицією, тим швидше буде можливим їх повернення в Україну".

У будь-якому випадку позбавлення Фейгіна статусу адвоката (згідно рішення Ради Адвокатської Палати м. Москва №43 від 24.04.2018 року) автоматично мало означати й виключення Фейгіна з українського реєстру адвокатів. Однак станом на 17.06.2018 цього й досі не було зроблено. Що говорить або про необізнаність адміністраторів ЄРАУ з тим, як правильно себе поводити в таких випадках (припускаємо, що це взагалі єдиний випадок на всю Україну, коли адвоката треба виключити з ЄРАУ за рішенням іноземного органу адвокатського самоврядування). Або, знову ж таки, про наявність у Фейгіна певних корисних зв’язків в НААУ. Адже суто гіпотетично, в разі чого, то адреси НААУ та Ради адвокатів міста Києва, де Марк Фейгін збирається отримувати вже справжнє свідоцтво про зайняття адвокатською діяльністю знаходяться за одною адресою – в Києві на вул. Борисоглібській.

Враховуючи, що вже неодноразово було анонсовано про якісну зміну правил складання кваліфікаційного іспиту для набуття статусу адвоката з 1 вересня, то дуже ймовірно, що Фейгін прийде до КДКА м. Києва найближчим часом.

То з цього приводу у читачів може виникнути декілька запитань:

1. Чи будуть в КДКА зважати на норму закону про те, що адвокатом не може бути особа, яка позбавлена права на заняття адвокатською діяльністю, - протягом двох років з дня прийняття рішення про припинення права на заняття адвокатською діяльністю?

2. Чи будуть уважними екзаменатори до того, якою мовою Фейгін буде складати іспит?

3. У кого буде проходити стажування Фейгін?

4. Чи потрібен українській адвокатурі юрист, якого позбавили адвокатського статусу у себе на Батьківщині?

5. І чи не «засланий козачок» російський громадянин Марк Фейгін, який у такий спосіб легалізується в Україні в якості адвоката і буде мати усі права та можливості для «процесуальних» диверсій в українських судах?

Це суто гіпотетичні запитання, які не потребують відповіді, але які наштовхують на роздуми. Тим більше, коли згадуєш про метаморфози, які відбулися з Надією Савченко від періоду її перебування у московському СІЗО "Матроська тиша" до часу знаходження у Київському СІЗО СБУ…