12 квітень 2024, П'ятниця, 21:01

“Жест недоброчесності з присмаком правосуддя”

26 Грудня 2018г.
Снимок экрана 2018 12 26 в 10.10.20

Veri juris – Об истинном праве. – Его у нас больше нет; существуй оно, мы не считали бы мерилом справедливости нравы нашей собственной страны. И вот, отчаявшись найти справедливость, люди ухватились за силу и т.д. (Блез Паскаль)

Сьогодні, я буду говорити про справедливе правосуддя нашої держави.

Нещодавно суддя суду Запорізької області Лариса Щербань показала жест сьогодення – дулю адвокату. Це збурило Інтернет та соціальні мережі. Чи це гарний вчинок судді чи поганий? Звісно він недопустимий для вершителів правосуддя, адже суддя – це особа, яка на підставі закону та внутрішнім переконанням виносить рішення, яке повинно бути справедливим.

«У питаннях повсякденного життя люди підкоряються законам своєї країни, у всіх інших - думку більшості, інших загальноприйнятих правил не існує. Чому? Та тому, що тільки за ними стоїть сила. А ось у монархів є ще сильне військо, так що думка більшості міністрів для них не закон. Зрозуміло, було б справедливо все блага розділити між людьми порівну, але так як нікому не вдалося підкорити силу справедливості, то її стали вважати справедливою і законною: за неможливістю посилити справедливість узаконили силу, щоб відтепер вони виступали разом і на землі запанував мир - найбільше з благ».

Блез Паскаль.

Цей жест показав стан та ставлення суддів до прав людини, адже нова судова реформа нажаль дає свої «плоди». Точно також точиться боротьба за просування «так званого» законопроекту про адвокатуру, який, до речі, отримав негативний висновок антикорупційного Комітету Верховної Ради України та Венеційської Комісії.

«Де немає рівності станів, там не може бути рівності прав», – Піфагор.

Стосовно права на справедливий суд, то процесуальні кодекси обмежують до речі право на касаційне оскарження, всупереч Рішенню Конституційного Суду України від 11 грудня 2007 року № 11-рп/2007. І це дуже серйозне порушення, яке вплине на стан відновлення порушеного права в Україні.

Але справа криється у відношенні суддів до людей. І головна проблема – це людяність суспільства. На жаль, вимушений констатувати, що це суспільство деградує. Воно повинно розуміти речі, які кожен з нас повинен відстоювати. Я прихильник американської системи правосуддя, де суд дає можливість людині захистити своє порушене право і перш за все це право відстоює не адвокат, а суддя!

«Законодавець! Підкори народ пануванню розуму і чесноти: тільки в цьому полягає справжня його свобода» - головне і корінне правило Піфагора.

Стосовно адвоката, який виклав це фото та відео теж був суддею цього ж суду. Нещодавно ТСН показала відео, де він сидить в колегії суддів з Ларисою Щербань.

Щодо адвоката відкрито дисциплінарне провадження за те, що він виклав в мережу знімок та відео. Ось вам і приклад нового законопроекту про адвокатуру.

Що може чекати суддю?

Звісно, що всі будуть в унісон кричати про те, як вони засуджують такий вчинок. Вища рада правосуддя може в кращому випадку винести догану, або в поганому – звільнити суддю. І не у відставку, це вже в тому разі, якщо вона напише заяву за власним бажанням.

На мій погляд, проблема судової реформи є і її потрібно доопрацьовувати шляхом втілення комплексного підходу до відбору суддів. Не потрібно жорстких правил. Треба, у першу чергу, перевіряти людей на людяність.

І на завершення.

Мій викладач з кримінального процесу і адвокатури сказав мені таку річ: «Де б ти не знаходився, в якій би ситуації ти не був – залишайся людиною».

ЯК ЗАПОРІЗЬКІ СУДДІ ЛИСТА ПРОТИ ПРОКУРОРА ПИСАЛИ