На саміті в Брюсселі лідери 26 із 27 держав Європейського Союзу ухвалили декларацію, що підтверджує підтримку України. Єдиним прем’єр-міністром, який не підтримав це рішення, став Віктор Орбан з Угорщини.
Про це розповідає Резонанс
Хоча декларація не буде включена до офіційних висновків саміту ЄС, вона буде зазначена в додатках до цих висновків, які отримали «стійку підтримку 26 держав-членів».
Основні положення декларації
У документі підкреслюється підтримка можливого розміщення миротворців в Україні в рамках механізму «Спільної політики безпеки та оборони» (CSDP), що передбачає участь Євросоюзу у миротворчих операціях.
«У світлі переговорів щодо всеосяжного, справедливого та тривалого миру, Європейський Союз та держави-члени готові надалі сприяти гарантіям безпеки на основі їхніх відповідних компетенцій та можливостей, згідно з міжнародним правом, зокрема шляхом вивчення можливого використання інструментів спільної політики безпеки та оборони (CSDP)».
Країни Європейської ради підтвердили свою постійну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Перспективи миру і переговорів
У контексті «нового імпульсу для переговорів», які мають на меті досягнення всеосяжного і тривалого миру, 26 з 27 членів ЄС наголосили на важливості того, що припинення вогню можливе «лише як частина процесу, що веде до всеосяжної мирної угоди, а будь-яка така угода має супроводжуватися надійними гарантіями безпеки для України, які сприятимуть стримуванню майбутньої російської агресії». Мир повинен базуватися на повазі до незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.
Важливо також, що в документі підкреслюється: жодні переговори щодо України не можуть відбуватися без участі самої України та Європи.
Цей саміт відбувся на фоні зростаючої напруженості, зокрема після емоційної дискусії президента України Володимира Зеленського з президентом США Дональдом Трампом і віцепрезидентом Джей Ді Венсом під час його візиту до Білого дому.