» Адвокати в ВАКСі. Хроніка антикорупційної справи

04 грудень 2022, Неділя, 21:05

Адвокати в ВАКСі. Хроніка антикорупційної справи

24 Червня 2020г.
0
Фото: ВАКС
Фото: ВАКС

Марія Островська

Перше особисте враження від ВАКС: судді молоді та красиві.

Це відбулось ще напередодні 2020 р. у засіданні по резонансній справі судді Слов’янського суду Донецької області Ігоря Мінаєва, якого протиправно обвинуватили в отриманні неправомірної вигоди.

Позитивні відчуття зіпсувались одразу після того, як суддя ВАКС Леся Федорак почала публічно та недоречно виховувати, як правника, одного з захисників, – харківського колегу Олександра Пироженка.

Це був справжнісенький іспит із риторичними запитанями та елементами викриття адвоката перед клієнтом у начебто неналежному захисті.

Владою ім'ям України суддя намагалась перетворити досвідченого захисника на недбайливого школяра та інкримінувати йому некваліфіковану правову допомогу.

І це навіть не кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, це – незалежний та неупереджений суд високого щабелю. Не потрібно пояснювати, чи вправі суддя допускати подібну безпідставну та неетичну поведінку замість відправляння правосуддя.

Цьому непорозумінню Інформаційне агентство «Судовий репортер» присвятило окремий пост на своїй сторінці у ФБ, слідкуючи за перебігом засідання:

Зауважу, що публічна демонстрація зверхнього та зневажливого відношення до адвокатів з боку українських суддів, на превеликий жаль, є традиційною.

І безсумнівно завдає непоправної шкоди репутації правозахисників, особливо в присутності клієнтів. Водночас, задля інтересів довірителів правники не завжди готові псувати відносини із представниками Феміди, обираючи безконфліктне погодження з будь-якими їхніми коментарями, навіть самими грубими та недоладними.

На цей раз, суб'єктивно-емоційна думка судді ВАКС про належну стратегію та тактику захисту була невідкладно покладена в основу нашого їй відводу. Зрозуміло, не задля наївного очікування у його задоволенні, а з метою припинення проявів неповаги до захисника.

Команда адвокатів спільними зусиллями успішно протистояла потужному суддівському тиску. У відводі, звісно, відмовили.

Але суддю, яка намагалась перевиховати адвоката, було перевиховано.

29 травня 2020 р. відбулось чергове засідання у справі. Перше посткарантинне. Знов приємні враження, але вже по суті.

З непідробною увагою та повагою судді ВАКС вислуховували правову думку правників у справі, навіть мою особисту нісенітницю про недійсність довіреності без строку дії. Задавали доречні питання, об’єктивно вирішували процесуальні ініціативи сторони захисту.

Правда, домогтись у судді Віктора Маслова задоволення клопотання про ознайомлення зі змістом документів, надісланих напередодні другорядними учасниками та стисло оголошених в засіданні, стало майже трудом Сізіфа.

До речі, процесуальний лайфхак для антикорупційних адвокатів: у розгляді процесуальних ініціатив сторони захисту з тимчасового доступу до речей і документів володільці останніх зазвичай надсилають клопотання про розгляд цих питань без їхньої участі. Це, як правило, стосується експертних установ СБУ та МВС.

Поряд з цим, судді неохоче йдуть назустріч адвокатам в проханні оглянути надіслані документи та висловити власну правову думку щодо кваліфікації обставин, намагаючись уникнути відступу від наміченого плану судового засідання.

Проте варто напрочуд проявляти активність та наполегливість, уважно аналізувати надіслані матеріали клопотань юридичних осіб, особливо державних органів, виявляти спірні моменти, неточності та недостовірності безпосередньо в судовому засіданні. За правильного аналізу, цих володільців доведеться викликати ще раз, та уточнювати їхню позицію, що для тактичних особливостей справи може бути корисним та доречним.

Із приємного слід також відмітити незмінно ввічливий, послужливий та вихований персонал апарату ВАКСу, а також високий сервіс: на столі учасників справи газована водичка, стаканчики, трубочки. Вже почала перебільшувати.

Із достовірного станом на 23 червня 2020 р. – це організація ознайомлення з матеріалами кримінального провадження high level.

Наступного дня після подачі клопотання електронною поштою зателефонував помічник доповідача, запросив на ознайомлення у будь-який зручний час, кваліфіковано та змістовно відповів на всі супутні питання.

Не завадило цьому і посилені карантинні заходи після ураження Covid-19 одного з працівників ВАКСу.

Думаю, подати клопотання про розгляд справи помічниками.

Далі буде...

79408442_1258934281161237_6481872279851499520_o
Марія Островська Адвокат, заступник Голови Комітету НААУ із наближення системи адвокатури України до європейських правових стандартів