28 березень 2024, Четвер, 13:05

Антикорупційні війни … прокурорів

29 Червня 2016г.
22466b0ee90609fad0898195eb97768fccf4f9d8

1453198956-2075А чого всі так дивуються, що саме військовий прокурор Костянтин Кулик завершує розслідування щодо Сергія Курченка?! Саме він у Головному слідчому управлінні ГПУ 2014 року цю справу і розпочинав. Тому логічно, що саме він і підтримує обвинувачення у Апеляційному суді Києва. Де відсутня логіка?! У тому, що перешкодили йому не адвокати «младоолігарха», а детективи Національного Антикорупційного Бюро України. Хоча відтермінування на два тижні слідчих дій у справі, котру розпочали ще в грудні минулого року, навряд чи змогло б зашкодити слідству. Чому поспішали? Існує кілька версії.

Слідчі НАБУ прийшли до квартири військового прокурора АТО, «проте забули вручити йому підозру після того, як у квартирі Кулика не було нічого знайдено, що могло б зацікавити антикорупційне бюро», - приголомшив всіх у Фейсбуці 29 червня народний депутат України Валерій Карпунцов. І додав, «сьогодні слідчий Кулик мав представляти обвинувачення в апеляції по справам затриманих Сухомлину та Кошелю, що проходять по справам Сергія Курченка». «Тобто НАБУ хоче підтримки від Генпрокуратури по справі Онищенка, а паралельно свідомо чи несвідомо валить справи по Курченку. У Кулика під дверима 15 чоловік, суд в обід. Отака антикорупційна співпраця», - акцентував екс-старший помічник Генпрокурора України з особливих доручень.

Для початку нагадаю передісторію. За даними Резонансу, ще 24 лютого 2014-ого слідчі ГСУ ГПУ внесли до ЄРДР кримінальне провадження за фактами розкрадань державних коштів службовими особами підприємств групи компаній «ВЄТЕК» (за ч.5 ст.191, ч.1 ст.204, ч.3 ст.212, ч.2 ст.364-1 КК України). Головою спостережної ради був Курченко С.В.

Встановили, що виробники скрапленого газу-державні підприємства протягом 2009-2013 рр., у порушення вимог законодавства, здійснювали реалізацію скрапленого газу через спеціалізовані аукціони з цільовим призначенням - "для потреб населення". Основними переможцями стали суб'єкти господарювання, підконтрольні молодому бізнесмену.

Розслідувати низку епізодів розпочали і слідчі ГСУ МВС, зокрема, у Київській, Харківській, Одеській, Кіровоградській, Хмельницькій, Херсонській, Черкаській та Рівненській областях. Загалом - 11 кримінальних справ лише у Міністерстві внутрішніх справ зі збитками у 7 млд. грн. бюджетних коштів.

Провели і перші процесуальні дії, зокрема вилучили і наклали арешт на нафтопродукти (понад 70 тис. тон.), а також на інше майно (нерухомість і земельну ділянку) ВАТ «Одеський НПЗ».

У квітні 2014-ого до скрині злочинної організації на чолі із Віктором Януковичем додали ще одне провадження. Заволодіння службовими особами ПАТ «Брокбізнесбанк», за попередньою змовою із Сергієм Курченком, майже 700 млн. грн., отриманих банківською установою від Національного банку України для стабілізації діяльності (ч. 5 ст. 191 КК України). А також факт заволодіння службовими особами ДК ПАТ «Укртрансгаз» державними коштами в сумі понад 250 млн. грн. під час здійснення закупівель товарів, робіт та послуг за значно завищеними цінами (ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України).

Крім того, як повідомляв весною 2014-ого перший заступник Генпрокурора Микола Голомша, який курував розслідування, було знайдено і «платіжні відомості, згідно з якими щодня перераховувалося по 650 млн., а на кінець місяця сума сягала 21 млрд. Встановлено, що через «Укрексімбанк», всупереч постанові Кабміну і НБУ, був виданий кредит на суму близько 190 млн. грн. для приватних осіб».

Розпочали кримінальні провадження і проти службових осіб держпідприємств-виробників скрапленого газу, а саме ПАТ «Укргазвидобування», ДАТ «Чорноморнафтагаз» та ПАТ «Укрнафта», а також Української аграрної біржі.

«За попереднімі даними понад 165 тис. тон скрапленого газу на суму понад один млрд грн. не надійшло до населення», - констатував тоді перший заступник генпрокурора. І повідомив, що у кримінальному провадженні ГПУ вже висунула підозру Сергію Курченку у розкраданні в особливо великих розмірах та відмиванні «брудних» коштів. І оголосила головного фігуранта у розшук.

Перші епізоди злочинних дій режиму янучар планували спямувати до суду ще у серпні 2014 року, аж раптом … змінився Генпрокурор і справа фактично «зависла». Когось - квазі-люстрували, хтось - поступово переключився на питання АТО… Періодично ЗМІ згадували про справи Курченка, але, як правило, після чергового зняття через суд арештів із його активів чи інших провалів у роботі слідства.

Особисто я не пов’язує таке процесуальне гальмування із начебто таємними перемовинами між Курченком та … не останнім топ-менеджером з Банкової (ще до його офіційного призначення держслужбовцем). Але злі язики пліткують, що він спочатку телефоном заспокоював власника медіа-холдингу «UMH group», а потім їздив до нього на особисту зустріч. Вважається, що рукописи не горять. Сподіваюсь, оперативні аудіофайли також…

Про Курченка і суд знову заговорили наприкінці травня 2016 року, після появи на Різницькій Юрія Луценка.

Ïðåäñåäàòåëü ôðàêöèè “Áëîê Ïåòðà Ïîðîøåíêî” Þðèé Ëóöåíêî âî âðåìÿ áðèôèíãà â Âåðõîâíîé Ðàäå Óêðàèíû, â Êèåâå, â âîñêðåñåíüå, 28 äåêàáðÿ 2014 ã. Ôîòî Àëåêñàíäðà Ñèíèöû / ÓÍÈÀÍ

Генпрокурор передав розслідування цієї справи, а також - щодо екс-міністра доходів і зброів Олександра Клименка, слідчій групі на чолі із першим заступником Військового прокурора Володимиром Жербицьким…

Тим часом НАБУ «у зв’язку з численними зверненнями засобів масової інформації» повідомило наступне:

«У середу, 29 червня, о 6:40 ранку детективами Національного антикорупційного бюро України по місцю проживання військового прокурора сил АТО Кулика К.Г. було проведено обшуки, під час яких здобуто відомості, які будуть використані як докази у кримінальному провадженні за фактом незаконного збагачення.

Після завершення вказаних слідчих дій детективами НАБУ о 10:30 Кулику К.Г. повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення). Однак, у присутності понятих та інших учасників процесуальної дії Кулик К.Г. відмовився отримати письмове повідомлення про підозру, після чого зачинився у власному помешканні.

Водночас, відповідно до вимог Кримінального процесуального кодексу України, Кулик К.Г. вважається особою, якій повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки даний факт зафіксовано на відеозапис у присутності двох понятих.

Нагадуємо, детективами НАБУ проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні від 25.12.2015 р. за фактом незаконного збагачення військового прокурора сил АТО Кулика К.Г. Попередня правова кваліфікація кримінальних правопорушень – ч.2 ст.368-2 КК України».

Снимок экрана 2016-06-29 в 22.57.12«Всі докази злочинної діяльності Кулика, знайдені та вилучені під час обшуку - три флешки (як зазначено в протоколі обшуку на флешках знаходиться службова інформацію) та якась квитанція, - пише відомий журналіст Володимир Бойко. - Так випадково співпало, що НАБУ прийшло з обшуком до Кулика зразу після того, як Кулик розповів в інтерв'ю "Обозревателю", що організатором схем по виведенню грошей Курченка за кордон стало адвокатське об'єднання "Арцінгер". Нагадаю, що керівниками "Арцінгера" були нинішній заступник міністра юстиції Шкляр і колишній заступник генпрокурора Касько. Також для повноти картини треба не забувати, що першим заступником Ситника є батоні Углава з команди Саакашвілі-Сакварелідзе. Можна лише уявити, як він був ображений за згадування Куликом адвокатського об'єднання "Арцінгер" та натяки Кулика на те, що Касько сприяв тому, щоби на активи Курченка не був накладений арешт. Але, у будь-якому випадку, якщо починається війна між силовиками – для простих громадян від того лише користь».

А тепер запитання та версії.

І перше - щодо вибіркового правосуддя. Чому НАБУ та САП відреагували лише на інформацію про оборудки із нерухомістю військового прокурора Кулика, і упритул не побачили кримінальне провадження про квартири іншого - екс-заступника Генпрокурора Каська?! Може спеціально для НАБУ повернули дослідчу перевірку? В результаті справа опинилось … у Нацполіції. Феєрично! Це як передати справу «діамантових прокурорів» податківцям. Чому б ні?! «Діаманти» - як доказ ухилення від сплати податків у особливо великих розмірах.

Чи може в НАБУ разраховують, що прокурор Кулик виявиться менш стійким ніж екс-прокурор Корнієць?! «А коли Корнієць хоробро заявив, що в українській прокуратурі двічі два дорівнює триста сімдесят вісім, процесуальних доказів про те, що двічі по два чотири, у Сакварелідзе не виявилося» - цю злу іронію Юлії Латиніної не хотілось би асоціювати вже зі справими НАБУ …

Друге запитання. Чому фактів, викладених у розслідуванні журналістів «Донецької правди», і заяви про злочин від підозрюваного у скоєнні злочину сержанта військової служби правопорядку Олександра Ружанського, детективам НАБУ вистачило для внесення інформації до ЄРДР?!

Н13240124_498188890370608_5074258084593821075_nатомість вони «не помічають» інформаційної хвилі, що здійняв своїми публікаціями Артем Фурманюк про квартирні оборудки прокурорів, суддів та інших силовиків. Спочатку телеканал Еспресо  - "Квартирне питання" судді ВАСУ Олега Голяшкіна.

Далі підключились журналісти програми "Гроші", які розкрили схему, за якою прокурори, судді та інші високопосадовці безкоштовно отримують майно в елітних будинках просто в центрі Києва.

Програма ЦРУ (Центр розслідувань України) із Тетяною Мартинюк, Схеми.

А також Надзвичайні новини - "Службові квартири прокурорів: як розбазарюють житловий фонд України".

Снимок экрана 2016-06-30 в 00.12.34В останньому телесюжеті КМДА себе фактично задокументувала - просто готове кримінальне провадження. Але нових антикорупціонерів  це так і не зацікавило. Заяву потерпілого забудовника спочатку із САП спрямували до НАБУ, потім - до ГПУ. Далі - до прокуратури міста Києва. Аж нарешті заявнику зателефонував … дільничий інспектор поліції одного з районів столиці. Мовляв, матеріали щодо корупції у судах та прокуратурі вже у мене… Без коментарів!

А тепер про версії. Найвірогіднішу озвучив у соцмережах Володимир Бойко: «24 червня Печерський райсуд зобов'язав Генпрокуратуру відкрити кримінальне провадження щодо Ситника. Розслідувати це провадження можуть або підлеглі Столярчука, або підлеглі Матіоса. Тому Ситник перейшов у наступ».

Ситник

Нагадаю, нещодавно слідчий суддя Печерського районного суду Києва задовольнив скаргу народного депутата Ігоря Луценка і зобов'язав ГПУ порушити кримінальне провадження щодо директора НАБУ, в діях якого вбачаються ознаки ряду корупційних злочинів.

А ось коментар для «Резонансу» власне Ігоря Луценка: «Сьогодні я підозрюю наявність певного антагонізму між військовою прокуратурою та НАБУ. Тому якщо виявиться, що ГПУ має намір доручити (або вже доручила) саме військовій прокуратурі, то тоді дійсно сьогоднішні дії НАБУ можна розглядати як наступний етап ескалації цього антагонізму після реєстрації відповідного провадження.

Так само, зараз можна говорити і про гіпотетичні політичні репресії стосовно слідчих військової прокуратури».

«Резонанс» сподівається почути відповідь на ці запитання від заступника Генерального прокурора України - Спеціалізованого антикорупційного прокурора Назара Холодницького.

А також анонсує продовження журналістського розслідування Артема Фурманюка.

ДАЛІ БУДЕ …

13260089 1013484595354637 523691465419455425 N
Олена Мельник Редактор, юрист, Резонанс