24 квітень 2024, Середа, 23:52

Баганець підказав Венедіктовій, що робити з “переатестацією” прокурорів

7 Квітня 2020г.
Олексій Баганець в ДБР
Засідання Науково-консультативної ради при ДБР (архів)

Скасувати Положення і Порядок проходження «переатестації» прокурорами, як такі, що протирічать Конституції України запропонував очільниці Офісу Генерального прокурора Ірині Венедіктовій екс-заступник Генерального прокурора України Олексій Баганець.

- Не дочекавшись відповіді на свої пропозиції щодо негайного вжиття заходів по вдосконаленню діяльності правоохоронних органів (чи як тепер представниками «грантоїдських» організацій називають їх «органами правопорядку», хоча і це питання є дискусійним) ні від новопризначеного Генерального прокурора, ні від керівника Офісу Президента України, ні від Голови профільного Комітету Верховної Ради України, я вирішив знову висловити свої деякі міркування щодо критичної ситуації, яка склалася в органах прокуратури, так і в системі органів досудового розслідування, внаслідок руйнівних процесів, які відбуваються протягом останніх 7-8-ми місяців в Україні саме в прокуратурі, - написав заслужений юрист України  у Facebook, передає Резонанс 7 квітня.

ЯК ВІДНОВИТИ ЕФЕКТИВНУ ДІЯЛЬНІСТЬ ПРОКУРАТУРИ

Баганець зауважив, що знову публічно висловитись його змусили "інтерв’ю конкретних осіб, які і створили нинішній хаос, як в прокуратурі, так і органах досудового розслідування своїми непрофесійними і шкідливими для української держави діями по остаточному руйнуванню органів прокуратури. Я маю на увазі, перш за все передостаннього Генерального прокурора Р.Рябошапку та його заступників, які останнім часом роздають просторні інтерв’ю, де називають себе ледь не рятівниками нації та розуміються на предмет того, в чому вони взагалі не розуміються".

ІЛЮЗІЯ «РЕФОРМ» В ПРОКУРАТУРІ

- У мене ні дня не було з приводу цього будь-яких сумнівів. Але коли стало відомо, що вони навмисне знищили всі документи, пов’язані із проведенням так званої «переатестації» прокурорів центрального апарату ГПУ, в результаті чого були незаконно звільнені більше 700 найбільш досвідчених професійних прокурорів (хоча декого з них і потрібно було звільнити, але не заданих підстав) і навпаки залишили на роботі тих, хто вже давно деградував і втратив всі свої професійні якості, я вирішив ще раз висловитись і звернутися з цього приводу до Ірини Венедіктової, - заявив правник.

Баганець зазначвв, що не приховував "свого негативного ставлення до призначення Генеральним прокурором України юристів без прокурорського досвіду, це не правильно. Але позитивним в перших кроках Ірини Венедіктової є призначення на три посади заступників саме вихідців із прокуратури, це заслуговує на схвалення. Я цих осіб не знаю, не можу підтвердити наявність у них достатнього професійного досвіду і організаційних здібностей, чи володіють вони достатніми навиками в організації досудового розслідування чи прокурорського нагляду у наш час і їх конкретні кроки на займаних посадах. Хоча це звісно, не самі кращі кандидатури, яких могла підібрати новий керівник прокуратури".

КАДРИЛЬ ПРОКУРАТУРИ

- Приймаючи до уваги, що один із самих «талановитих» заступників Р.Рябошапки, - В.Чумак заявив про цілковиту законність знищення матеріалів так званої «переатестації» прокурорів в центральному апараті так званого «Офісу Генерального прокурора» пропоную пані Ірині Венедіктовій якомога швидше скасувати і Положення і Порядок проходження «переатестації» і звичайно ж Наказ свого попередника про їх затвердження як такі, що протирічать Конституції України та що немаловажливо – не випливають навіть із того Закону, який стосується «реформування» органів прокуратури, за який до речі голосували і нинішній Генеральний прокурор, будучи народним депутатом від «слуги народу», але, який вже цілком обгрунтовано оскаржила група народних депутатів України до Конституційного Суду України і він, я впевнений, буде визнаний рано чи пізно не конституційним, - наголосив Баганець.

Також він закликав Венедіктову "негайно зупинити процес повної руйнації органів прокуратури".

- Я теж не проти деякої зміни в діяльності як прокуратури, так і всіх органів досудового розслідування в т.ч. і «органів правопорядку, про що я вже писав і І.Венедіктовій, і в Офіс Президента, і до профільного Комітету Верховної Ради України, зокрема, я цілком погоджуюся з тим, що частину прокурорів ГПУ потрібно було перевести на роботу в регіональні і місцеві прокуратури для того, щоб забезпечити більш раціональне навантаження на одного процесуального керівника, тому заплановане скорочення на 5 тисяч це не що інше, як диверсія проти української нації коли сотні тисяч кримінальних проваджень не можуть розслідуватися в найкоротші терміни, -  акцентував колишній куратор прокурорського слідства. - Теж саме стосується і забезпечення участі цих прокурорів у судах: це є ненормальним відкладення судових засідань у зв’язку із неявкою прокурора. Окрім кількісних показників потрібні і якісні тому рівень професійної підготовки прокурорів повинен бути достатньо високим і чим вище ланка органів прокуратури, тим вище рівень вимог до досвіду і профпідготовки прокурорів, які там можуть працювати. Тому я теж абсолютно за прийом на роботу «нових облич», але до самої нижньої ланки прокуратури – місцевої, чи як тепер їх пропонують називати, - окружних. Але і сюди нові прокурори можуть бути призначені лише після спеціальної підготовки в Академії прокуратури, яку потрібно відновити в найкоротші терміни, а після успішного закінчення якої «нові обличчя» повинні пройти як мінімум 1 річне стажування в місцевій (окружній) прокуратурі під керівництвом досвідчених прокурорів!

У ЧИЇХ ІНТЕРЕСАХ ДІЮТЬ ПРЕДСТАВНИКИ ВІД МІЖНАРОДНИХ НЕУРЯДОВИХ ОРГАНІЗАЦІЙ В КОНКУРСНИХ КОМІСІЯХ ГПУ?

Щодо самої «переатестації» - Баганець написав: "Я не проти, щоб вона була продовжена, але вже цілком в правовому полі, без будь-яких «перекосів» та порушень конституційних прав прокурорів.

Для цього потрібно змінити сам підхід до перевірки рівня підготовки прокурорів, з урахуванням рівня ланки прокуратури: окружна, обласна і центральний апарат, якому потрібно повернути попередню назву ГПУ якнайшвидше. Перелік запитань як щодо рівня професійних знань, так і на загальні здібності повинні бути підготовленими вітчизняними фахівцями і в першу чергу тими, хто займається чи займався підготовкою і підвищенням професійної майстерності прокурорських працівників і для їх застосування необхідно отримати відповідний сертифікат. Основна маса запитань повинні стосуватися норм КПК України, КК України, кримінальної психології чи організаційних здібностей. Друге: визначенням придатності прокурора для роботи в прокуратурі конкретного рівня (ланки) повинна займатися відповідна кадрова (атестаційна) комісія, але не в парній кількості її членів, і в складі, де більшість становлять виключно професійні і досвідчені прокурори, без будь-якої участі іноземних працівників, в т.ч. і так званих «громадських активістів», які фінансуються із-за кордону. Я не проти участі в комісіях представників профільних юридичних ВНЗ, в т.ч. і Академії прокуратури України. І вона буде робитися виключно не на підставі результатів етапу одного тестування, бо це може бути помилкові рішення, а на підставі трьох етапів, причому профіліруючим повинен бути показник наявності не тільки чисто теоретичних знань, а вміння їх застосовувати на практиці та відповідний досвід саме слідчого і прокурора".

- Все, що стосується даних щодо так званої доброчесності прокурорів, цим повинна займатися Генеральна інспекція, а не кадрові комісії, які не є ні органом досудового розслідування, ні судом, - запевняє Баганець.  -  Тому Ірина Венедіктова нічим не ризикує, коли буде виконувати судові рішення про поновлення незаконно звільнених прокурорів на посадах в Офісі Генерального прокурора та в регіональних прокуратурах, де вже її попередники натворили беззаконня і там, де немає наказів про звільнення прокурорів, які начебто не пройшли перший етап атестації, ці результати такої «переатестації» потрібно анулювати, i про Порядок переатестації, виключити із нього всі неконституційні норми і спокійно, без шкоди для виконання покладених функцій по здійсненню організації досудового розслідування та прокурорського нагляду поступово перевірити рівень професійної підготовки прокурорів, визначити найбільш оптимальні навантаження на одного прокурора, підготувати і внести необхідні зміни до законодавства.

ВІДКРИТИЙ ЛИСТ ЩОДО ЗАЯВ ТРЕПАКА ПРО ВЧИНЕННЯ ЗЛОЧИНУ ПРОТИ ГЕНПРОКУРОРА

Тим часом представники ГО "Рада громадського контролю" звернулася до генерального прокурора Ірини Венедіктової та в.о. директора ДБР Олександра Соколова із заявою про вчинення злочину службовими особами Генеральної прокуратури та Офісу Генерального прокурора, які ухвалили рішення про знищення та знищили матеріали атестацій прокурорів та слідчих ГПУ, яка проводилася протягом жовтня-грудня 2019.