13 квітень 2024, Субота, 01:28

Безкараність робить закони спочатку марними, а потім смішними

16 Жовтня 2020г.
33

Олег Бабіч

Незабаром кількість правоохоронців, які займаються боротьбою з корупцією, стане більшою за кількість самих топ-корупціонерів, тож є шанс, що зможемо «закидати їх шапками».

А поки що витрати на ці органи, які прямо задіяні у війні Світла проти Темряви корупції, зростають майже у геометричній прогресії, без видимої користі.

Тому, з однієї сторони, перше питання до Народу України, під час консультативного опитування на виборах 25 жовтня, особисто мене спочатку порадувало. Чи необхідно запровадити покарання у вигляді довічного позбавлення волі для топ-корупціонерів?

Емоційна відповідь -«ТАК, необхідно», напрошується сама собою. Важко собі відмовити у задоволенні, хоча б на мить уявити кару злочинців, через яких майже знищено медичну та освітню систему, науку, розграбовано промисловість тощо.

Смертну кару міжнародне співтовариство заборонило ж використовувати (і не безпідставно) всім цивілізованим державам.

Однак холодний юридичний аналіз показує, що такі техніко-юридичні питання виносити на широкий загал не доцільно взагалі. Адже це інструменти для досягнення мети. Саме для вибору таких інструментів існує парламент, де представники народу можуть обговорити механізми реалізації проекту.

Таке опитування також не правильно проводити одночасно з виборами, оскільки автоматично включатиметься політичний елемент у кримінальний процес.

Кожний правник знає, що найголовніше не стільки сама по собі тяжкість, а невідворотність покарання. Адже коли нормально не функціонує правоохоронна та судова система, який сенс посилювати покарання? Щоб збільшити розмір хабаря для того, щоб відкупитись, чи щоб більше жаху нагнати на конкурентів?

Лише наявність політичної волі (а простіше - бажання зменшити рівень корупції) має значення.

14516534 348502798829479 5888728070101902268 N
Олег Бабіч Адвокат, керуючий партнер адвокатського об’єднання «Баклер»