Відповідно до результатів соціологічного опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС), абсолютна більшість українців позитивно оцінюють спільну ініціативу України та США щодо 30-денного припинення вогню. Опитування проходило з 12 до 22 березня 2025 року.
Про це розповідає Резонанс
Різниця в підтримці між регіонами
Дослідження показало, що підтримка цієї пропозиції коливається від 72% мешканців Сходу до 85% жителів Заходу України. Серед респондентів, які висловили позитивну думку, 47% вважають, що перемовини можуть засвідчити, що росія не має наміру досягати миру або порушує домовленості. Ще 12% сприймають це як спосіб розблокування військової допомоги, а 18% розглядають як можливість завершити війну на вигідних для України умовах.
Ставлення до вимог росії
Однак 17% опитаних мають негативну думку щодо даного кроку: 8% вважають його помилковим рішенням, яке послабить Україну, 7% вбачають у цьому прояв відчаю влади через ситуацію на фронті, а 2% розглядають це як початок капітуляції.
Також, з 19 по 21 березня, після телефонної розмови Дональда Трампа з Володимиром Путіним, КМІС включив запитання щодо вимог росії під час переговорів. Більшість українців – 79% – категорично відкидають вимоги росії, які передбачають зупинку мобілізації, припинення постачання зброї з Заходу та передачу розвідданих Україні. Тільки 16% респондентів висловили готовність погодитися на ці умови, причому 14% з них вважають це дуже складним компромісом.
24 березня у Саудівській Аравії, в Ер-Ріяді, завершилися закриті переговори між делегаціями США та росії, які тривали понад 12 годин. Раніше помічник президента росії Юрій Ушаков повідомляв, що головною темою переговорів буде можливе поновлення Чорноморської зернової ініціативи, що стосується безпеки судноплавства в акваторії Чорного моря. Речник Кремля Дмитро Пєсков зазначив, що також обговорюватимуться інші аспекти припинення війни.
У той же день в Саудівській Аравії відбулася зустріч делегацій США та України, за підсумками якої український міністр оборони Рустем Умеров відзначив, що розмова була конструктивною та змістовною, обговорюючи ключові питання, зокрема в енергетичній сфері. Делегація України продовжує консультації з американською стороною після завершення переговорів представників США та росії.
Варто зазначити, що опитування проводилося методом телефонних інтерв’ю на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів. Було опитано 1326 респондентів на підконтрольній Україні території. Статистична похибка не перевищує 3,5%.