Болгарія остаточно вирішила не продавати два реактори недобудованої атомної електростанції «Белене» Україні. Про це заявив віцепрем’єр-міністр країни Атанас Зафіров, представляючи позицію уряду.
Про це розповідає Резонанс
Згідно з інформацією, опублікованою болгарською службою Радіо Свобода, це рішення було ухвалене всіма партіями, що входять до складу урядової коаліції. Влітку 2023 року в парламенті було затверджено попереднє рішення про продаж, яке підтримали такі політичні сили, як ГЕРБ, PP-DB, «Є такий народ» (ITN) та деякі інші, тоді як проросійські партії, зокрема «Возраждане» та Болгарська соціалістична партія, виступили проти.
Зміна позиції уряду
Наразі Болгарська соціалістична партія є частиною уряду, і її представники змінили свою позицію щодо продажу. Зафіров підкреслив, що він провів переговори з партнерами по коаліції, зокрема особисто з лідером ГЕРБ Бойком Борисовим, аби запобігти продажу реакторів.
«Є готовність, щоб це рішення було втілено в постанові НС», – зазначив Зафіров.
У свою чергу, Верховна Рада України раніше затвердила закон, що дозволяє «Енергоатому» закупити в Болгарії обладнання для третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС. Це рішення було сприйнято як стратегічне, яке має зміцнити енергетичну незалежність та безпеку України.
Критичні зауваження
Проте критики зазначають, що Україна, купуючи обладнання у Болгарії, фактично будує «російські реактори під час війни з росією». Також підкреслюється, що добудова енергоблоків на Хмельницькій АЕС може виявитися значно дорожчою, ніж прогнозується, оскільки кошторис на ці роботи залишається невідомим.
Нагадаємо, що раніше парламент Болгарії вже надавав дозвіл на ведення переговорів щодо продажу обладнання, яке не використовувалося на атомній станції «Белене», за суму не менше ніж 600 мільйонів євро.
Хмельницька АЕС на сьогодні має два реактори, перший з яких був збудований у 1987 році, а другий – у 2004 році, вже за незалежної України. Загальна потужність обох реакторів типу ВВЕР-1000 становить 2000 мегават.