27 березень 2024, Середа, 03:13

Членам ГРД навряд чи вдасться уникнути декларування

26 Лютого 2018г.
ГРД

Надія Печерська, для Резонансу

З 1 січня 2018 року розпочався черговий етап подання декларацій особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Наразі чинне законодавство також передбачає обов’язок подання таких декларацій й фізичним особам, які отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції; систематично, протягом року, виконують роботи, надають послуги щодо імплементації стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингу антикорупційної політики в Україні, підготовки пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, - якщо фінансування (оплата) таких робіт, послуг здійснюється безпосередньо або через третіх осіб за рахунок технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції; є керівниками або входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об’єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють діяльність, пов’язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, та/або беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов’язаних із запобіганням, протидією корупції.

Окрім цього, відповідні декларації мають подати й представники громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інші особи, які входять до складу конкурсних комісій, утворених відповідно до Закону України "Про державну службу", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Громадської ради доброчесності, утвореної відповідно до Закону України "Про судоустрій і статус суддів",громадських рад, рад громадського контролю, що утворені при державних органах та беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінці виконання антикорупційних програм.

Станом на сьогодні жоден член Громадської ради доброчесності, представники якої так полюблять вказувати іншим на недоліки їх декларацій, -  не подав своєї за 2017 рік.

​Безумовно говорити про прозорість, чесність та публічність – це не те саме, що показувати свої статки та нерухомість. Та попри постійне обурення, що бідненькі члени ГРД роблять все на громадських засадах, бідненькі вони лише на словах, а їх реальні доходи та активи набагато вище середніх. Деякі члени ГРД за рівнем доходів обійдуть навітьнайбагатших суддів.

​Активісти розраховують на прийняття змін до антикорупційного законодавства, які б дозволили їм уникнути обов'язку подати відповідну декларацію.

Так, наразі на розгляді Верховної Ради знаходяться два законопроекти, якими передбачено виключення обов’язкуподавати декларацію громадськими активістами, фізичними особами, які отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) технічної або іншої, в тому числі безповоротної, допомоги у сфері запобігання, протидії корупції.

Мова йде про президентський законопроект № 6674 та проект закону, внесений групою народних депутатів України реєстр.№ 6271. Однак до 1 квітня (граничного строку подання е-декларації) залишилося тільки три пленарних тижня.

Вказане говорить про те, що шанси так званих «представників суспільства» не показувати суспільству свої статки та джерела їх походження дуже низькі.

Нашу ж увагу привернули висновки Головного науково-експертного управління Апарату ВРУ щодо цих законопроектів. У вказаних висновках зазначається, що на погляд ГНЕУ «пропозиція про виключення всіх зазначених вище фізичних осіб з переліку суб’єктів, на яких поширюється дія антикорупційного законодавства, не має під собою належного обґрунтування. Відповідні обмеження необхідно залишити, наприклад, для представників громадських об’єднань, наукових установ, навчальних закладів, експертів відповідної кваліфікації, інших осіб, які входять до складу конкурсних комісій, утворених відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Громадської ради доброчесності, утвореної відповідно до Закону України «Про судоустрій і статус суддів», громадських рад, рад громадського контролю, що утворені при державних органах та беруть участь у підготовці рішень з кадрових питань, підготовці, моніторингу, оцінці виконання антикорупційних програм, а також у випадках, коли особи отримують кошти, майно в рамках реалізації в Україні програм (проектів) міжнародної технічної або іншої допомоги у сфері запобігання, протидії корупції, виконуючи відповідну роботу (надаючи послуги) для конкретного державного органу чи органу місцевого самоврядування, зокрема, готують для них проекти нормативно-правових актів чи інших рішень, які можуть впливати на політику держави. Адже у цих випадках можна вважати, що діяльність таких фізичних осіб впливає на прийняття рішень державними органами чи органами місцевого самоврядування і тому може включати реальні корупційні ризики.

Тому слід очікувати, що скоро громадянам буде не уникнути здивування не тільки від декларацій чиновників, а й «професійних активістів». Останнім же надаємо лінк на пам’ятку декларанта, адже завзято перевіряючи декларації суддів і безапеляційно вказуючи їм на помилки, насправді члени ГРД так і не спромоглися ознайомитися з законодавчо визначеним порядком заповнення декларацій, що лише додатково свідчить про їх низьких фаховий рівень та непрофесіоналізм.