12 квітень 2024, П'ятниця, 23:14

Чому громада позбавлена статусу юридичної особи пояснив КАС ВС

15 Березня 2021г.
6b8264549b88201c25660cbb6a7feca0755d939f

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду по справі №362/2592/17 констатував, що правосуб`єктність територіальної громади не передбачає набуття статусу юридичної особи.

Про це повідомляє Резонанс 15 березня із посиланням на Судово-юридичну газету.

Ключовими правовими питаннями у цій справі була можливість набуття територіальною громадою статусу юридичної особи публічного права та правомірність відмови державного реєстратора у здійсненні реєстрації такого правового статусу.

При розгляді справи КАС ВС дійшов наступних висновків.

Цивільна правоздатність територіальних громад в цивільному обороні визнається Цивільним кодексом України (далі - ЦК України). Відповідно до ч. 1 ст. 169 ЦК України територіальні громади діють у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин.

Таким чином, територіальна громада є суб`єктом цивільних правовідносин, який бере участь у цих правовідносинах нарівні з фізичними особами, юридичними особами та державою.

При цьому визнання за територіальної громадою правоздатності в силу прямої норми ЦК України виключає необхідність одержання такого статусу через державну реєстрацію у якості юридичної особи публічного права.

Територіальна громада не є юридичною особою. Натомість вона сама може створювати юридичні особи публічного права (комунальні підприємства, спільні комунальні підприємства, навчальні заклади тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом (ч. 2 ст. 169 ЦК України), а також юридичні особи приватного права (підприємницькі товариства тощо), брати участь в їх діяльності на загальних підставах, якщо інше не встановлено законом (ч. 3 ст. 169 ЦК України).

Одночасно КАС ВС дійшов висновку, що суди попередніх інстанцій помилково керувалися принципом «дозволено все, що не заборонено законом», який стосується громадян, та не врахували, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи відповідно до частини другої статті 19 Конституції України зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тобто, спеціально-дозвільного принципу (дозволено все, що передбачено Конституцією та законами України).

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram