» ДБР розслідує незаконну втечу за кордон відстороненого голови КСУ Тупицького

25 травень 2022, Середа, 23:10

ДБР розслідує незаконну втечу за кордон відстороненого голови КСУ Тупицького

8 Квітня 2022г.

Державне бюро розслідувань розпочало досудове розслідування за фактом організації співробітниками правоохоронних органів та цивільними особами незаконного переправлення через кордон відстороненого голови Конституційного суду Олександра Тупицького. Він, як раніше встановили «Схеми» (Радіо Свобода), у розпал повномасштабного вторгнення Росії виїхав з України у Відень, при цьому перетнувши кордон неофіційно.

«У ході досудового розслідування слідчі ДБР встановили, що він (Олександр Тупицький – ред.) залишив межі України без проходження передбаченого законодавством прикордонного і митного контролю та без перевірки документів, які надають право на виїзд за кордон. Також не було з’ясовано наявність або відсутність підстав для тимчасового обмеження Тупицькому у праві виїзду за кордон», – повідомили в ДБР.

Розслідування розпочате за ч.2 ст.332 КК України (незаконне переправлення осіб через державний кордон України, що передбачає позбавлення волі на строк від 5 до 7 років).

За даними ДБР, встановлено, що Олександр Тупицький перебуває в Австрії, зокрема, у Відні, хоча, відповідно до інформації Державної прикордонної служби, «у законний спосіб він державний кордон України не перетинав».

Наприкінці березня «Схеми» повідомляли, що Олександр Тупицький після початку повномасштабного вторгнення військ Росії в Україну в лютому цього року разом із родиною переїхав на захід України, зокрема, у місто Стрий Львівської області.

Вже у розпал війни Росії проти України, відповідно до даних від прикордонників, 17 березня дружина судді Ольга Тупицька разом з двома дітьми перетнула кордон з Угорщиною на автомобілі BMW, зареєстрованому на неї.

При цьому сам відсторонений голова КСУ офіційно кордон не перетинав. Втім, за даними «Схем», він також виїхав з України. І відповідно до фотографій, які опинилися в розпорядженні журналістів – суддя перебуває у Відні.

Тупицького помітили 24 березня, коли він виходив з готелю Stefanie у центрі австрійської столиці. «Схеми» зв’язались з Олександром Тупицьким телефоном, але він кинув слухавку.

У грудні 2021 року уряд США запровадив санкції проти Олександра Тупицького. Підставою для запровадження санкцій названі «значні корупційні діяння, які включають отримання грошового хабаря під час роботи в українській судовій системі». Також під санкціями опинилася дружина судді Ольга Тупицька.

28 грудня 2020 року слідчі ДБР повідомили Тупицькому про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень проти правосуддя, передбачених частиною 2 статті 384, статті 386 Кримінального кодексу України (завідомо неправдиві показання, поєднані зі штучним створенням доказів захисту, підкуп свідка з метою відмови від дачі показань). У травні 2021 обвинувальний акт направили до суду.

До цього «Схеми» опублікували запис розмови за участю Олександра Тупицького, який свідчить про те, що голова Конституційного суду до нинішньої посади як районний суддя Донецька у період 2006-2010 років за допомогою впливу та знайомств у суддівському корпусі брав участь у подіях, які призвели до заволодіння майном заводу у місті Зугрес (Донецька область) та, схоже, отримав свою частку у цьому підприємстві через довірену особу.

Після цього, вже працюючи заступником голови КСУ, Тупицький намагався відмовити свідка від свідчень правоохоронцям про ці події та заявляв, що хотів би отримати фінансову винагороду за владнання давнього корпоративного конфлікту.

27 березня 2021 року Володимир Зеленський скасував указ про призначення Тупицького суддею Конституційного суду. Але, відповідно до закону про Конституційний суд, скасування указу про призначення судді Конституційного суду України не є підставою для припинення його повноважень чи звільнення. Закон про Конституційний суд, перелічуючи всі можливі підстави для припинення повноважень судді КСУ (стаття 20) і для звільнення з посади (стаття 21), не передбачає такої можливості, як «скасування указу про призначення». Конституційність цього указу Зеленського оскаржила в Конституційному суді України група народних депутатів, яка вважає його «небезпечним прецедентом».