13 квітень 2024, Субота, 20:20

Для чого уряду ротація?

6 Лютого 2020г.
Гончарук
Фото: Секретаріату Кабінету Міністрів України

Буквально півроку тому, 29 серпня, на першій сесії 9-го скликання Верховна Рада затвердила новий склад Кабміну. 15 міністерств замість 19, які були у Володимира Гройсмана. 17 міністрів замість 25. І дві посади віце-прем'єрів замість шести.

Минулого місяця президент дав прем’єру «другий шанс». А ще дав завдання зробити ротацію в Кабміні. Кого і як змінюватимуть? А головне – для чого?

Віце-прем’єри для Гончарука

Під час формування нового уряду минулого року з 6 посад віце-прем'єрів залишилось дві: з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба та віцепрем'єр-міністр Михайло Федоров.

Наразі у владі зрозуміли, що Гончарука потрібно посилити фаховими людьми. І це дійсно так, адже навіть сам очільник зазначає, що він «повний профан в економіці».

Днями йому в допомогу призначили третього віце - Денис Шмигаль. Ще можуть з'явитись віцепрем'єр з питань економіки-інвестицій-промисловості та з питань окупованих територій.

Нові міністерства

Ще одна особливість цього політичного сезону – розділяємо колись об’єднанні міністерства.

Минулого року об'єднали вісім міністерств в чотири:

-Міністерство енергетики та вугільної промисловості об'єднано з Міністерством екології;

-Міністерство економічного розвитку і торгівлі та Міністерство аграрної політики і продовольства об'єднані в Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства;

-Міністерство у справах ветеранів і Міністерство з питань тимчасово окупованих територій об'єднані в Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України;

- замість Міністерства культури і Міністерства молоді та спорту було Міністерство культури, молоді та спорту.

Нині відбувається зворотній процес. Те, що об’єднали, тепер роз’єднують. Нинішнє міністерство окупованих територій, ветеранів та переміщених осіб розділять на два: Міністерство з питань ветеранів і Міністерство реінтеграції територій. Знову планують окремими відомствами зробити Мінекономіки і МінАПК, а також Мінкульт і Мінмолодьспорт.

І тут виникає логічне питання: для чого потрібно було об’єднувати, щоб через півроку роз’єднати?

Як бачимо, влада робить такий собі рестарт. Але рестарт через півроку виглядає дивним. Ці півроку просто втрачено. Насправді, так політика не робиться. З таким успіхом, давайте почнемо нашвидкоруч ухвалені закони поправляти. Процес може бути безперервним, але від того страждатимемо ми. Бо переформатування міністерств займає час, який можна було б використати для впровадження змін.

Сьогоднішня ротація також виглядає хаотично і де впевненість, що вона не повториться через півроку. Є пропозиція – не похапцем, а з розумом підходити до всіх важливих рішень у країні. Бо така політика, яку зараз проводить чинна влада, - це відсутність політики та нефаховість, як у веденні державних справ, у відсутності фаховості та бажанні впроваджувати зміни.

61937640 1114442378764033 8661034197877522432 N
Володимир Пилипенко Представник України у Венеціанській комісії (2013-2017 рр), народний депутат України VI-VII скликань, директор Українського центру суспільно-правових досліджень.