29 березень 2024, П'ятниця, 12:00

До ОАСК надійшов позов до влади Китаю та України через COVID-19

12 Травня 2020г.
Guagzhou, China January 22: Citizens Wear Masks To Defend Agai

Андрій Ірклієнко, юрист

Адвокат Д. Касьяненко подав позов в інтересах народу України про визнання небезпечною діяльності Державної Ради КНР щодо поширення коронавірусу та визнання протиправною бездіяльності української влади щодо протидії його наслідкам.

Вже через кілька місяців пандемії COVID-19 цілком очевидним є те, що нинішня ситуація по всьому світі є прямим результатом зловживань та обману, здійснених владою Китайської Народної Республіки, загрози та потенційні наслідки яких чого бачимо зараз для всіх держав світу як в демографічному, так і економічному плані. Правозахисник та адвокат Д.Л. Касьяненко зазначає про обґрунтовані докази того, як на початку епідемії небезпечного вірусу невідомого походження, отримавши відомості про можливе поширення епідемії небезпечної хвороби, більшість провідних держав вважали за доцільне приховувати та применшувати реальні масштаби її поширення.

Звісно ж, якщо пандемію не буде зупинено спільними зусиллями всіх без винятку держав із максимальною кількістю залучених ресурсів та людей, наслідки можуть бути настільки катастрофічними, що людство буде змушене десятиліттями відновлювати демографічні та економічні показники.

Так, станом на сьогодні, зазначає Д. Касьяненко, коли жодна країна не залишилася без сліду нової небезпечної хвороби CoVID-19, викликаної невідомим досі медикам вірусу SARS-COV-2, вчені та політики всього світу заговорили про можливе штучне походження вірусу та особливу небезпеку для людства загалом.

Зважаючи на реалії України, беручи до уваги наявний стан медичної системи, яка потребує негайного та максимально ефективного плану дій, очевидним є те, що влада не змогла своєчасно зреагувати на ризики хвороби.

Несумлінне ставлення до своїх обов’язків осіб, які перебувають на ключових посадах, вказівки яких повинні були відповідати нагальним потребам населення та медичних працівників, однак, яких надано не було, а дії влади радше свідчать про незаконні дії з приводу власного збагачення, голова Громадської організації «Правниче партнерство України» Д.Л. Касьяненко вважав за необхідне звернутися до Окружного адміністративного суду м. Києва з відповідним позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов’язання вчинити дії.

Відповідачами визначено Державну раду Китайської Народної Республіки, Офіс Президента України, Кабінет міністрів України, керівництво Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства соціальної політики України, Службу безпеки України, Офіс Генерального прокурора, а також народних депутатів України з профільних комітетів з питань бюджету та з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Позовні вимоги до уряду КНР обґрунтовані тим, що, порушуючи Міжнародні медичні регламенти та порушуючи загальне благо та життя та здоров'я населення планети, керівництво провідної держави світу продемонструвало повну байдужість або свідоме нехтування безпекою громадськості з огляду на відомі для них ризики COVID-19, допускаючи поширення небезпечної хвороби шляхом повного заперечення властивості передачі вірусу від людини до людини. Таким чином, Позивач, надаючи у позові статистичні відомості, які лише нещодавно стали відомі громадськості, просить суд визнати діяльність Державної Ради КНР та відповідальних підконтрольних їй лабораторій небезпечною, а також зобов’язати Державну раду КНР виплатити усі збитки та реституцію відповідно до норм міжнародного права.

Щодо протиправної бездіяльності української влади, Позивач зазначав про відсутність термінового реагування влади для захисту українських громадян та, особливо, медичних працівників, опирався на дані щодо незаконних експортних поставок засобів захисту, через що українців були позбавлені можливості додатково захиститись від зараження небезпечним для життя вірусом.

Окрім того, голова Громадської організації «Правниче партнерство України» прагне через суд встановити істину щодо здійснених МОЗ України закупівель захисних костюмів та фактичної бездіяльності через обіцяні додаткові виплати медичним працівникам, вказує на грубі порушення у сфері соціальної політики та відсутність відповідних законопроектів, ініційованих найвищим керівництвом держави та розроблених народними депутатами профільних комітетів.

Окремо у позові сформовано позовні вимоги до Служби безпеки України та Офісу Генерального прокурора, центральними та територіальними органами яких не було проведено жодних розслідувань з приводу протиправної бездіяльності та службової недбалості, а також фактів привласнення бюджетних коштів, нераціонального їх витрачання та розподілу.

Стосовно вищевказаних фактів Дмитро Касьяненко як голова ГО ППУ звернувся також і до правоохоронних органів з відповідними заявами про вчинення злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 364 та ч. 2 ст. 367 КК України, членами попереднього та нинішнього Кабінету міністрів України, керівництвом Міністерства охорони здоров’я України та Міністерства соціальної політики України, народними депутатами України з профільних комітетів з питань бюджету та з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування. Саме слабка комунікація органів Служби безпеки України з громадянами та низький рівень проінформованості населення щодо реального стану справ є наслідком протиправної бездіяльніості щодо оперативного реагування на зловживання, допущені службовими особами уповноважених на здійснення державної політики у сфері охорони здоров’я органів.

Зверненням до суду та правоохоронних органів правозахисник Д. Касьяненко прагне встановити істину щодо походження та поширення небезпечного вірусу серед населення планети та України в тому числі, а також виявити та притягнути до відповідальності осіб, чиєю протиправною бездіяльністю та незаконними діями було спричинено тяжкі наслідки для інтересів громадян та держави.

ПОЗОВНА ЗАЯВА про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії

- Загалом позов містить 9 вимог, серед яких – зобов’язати Уряд КНР виплатити усі цивільно-правові збитки та реституцію, встановлені нормами міжнародного права; зобов’язати КМУ розробити та виконати відповідні державні цільові програми та санітарно-протиепідемічні правила і норми на виконання ЗУ «Про захист населення від інфекційних хвороб», а МОЗ - забезпечити проведення комплексних клінічних випробувань лікарських засобів та експертизи матеріалів клінічних випробувань з метою запобігання поширенню на території  України коронавірусу COVID-19, - уточнили 12 травня у пресслужбі Окружного адміністративного суду міста Києва.

Наразі судом вирішується питання про відкриття провадження в адміністративній справі.