» Друг України або Суперписьменник з Болгарії Іліян Кузманов!

02 квітень 2023, Неділя, 12:56

Друг України або Суперписьменник з Болгарії Іліян Кузманов!

12 Лютого 2023г.
11

Ми повинні пам'ятати наших друзів у важкі часи і болгарського письменника і журналіст, який живе в Лондоні, Великобританія, Iliyan Kuzmanov це саме те. Це людина, яка встигла зарекомендувати себе в Канаді та Британії, яка не боїться протистояти агресорам, тим більше в Болгарії, яку роздирають політичні кризи, де пропутінські настрої найсильніші за всю Європу. Тому в Болгарії небагато людей культури та серед письменницької братії, які стають на бік України, хіба що несміливим дописом у соцмережах. Водночас ми бачимо серед літературних кіл Східної Європи не лише прихильників Путіна, але й лівих марксистів, які взагалі ненавидять Захід, що точно так само . Можливо, Іліян відрізняється тим, що у нього є бізнес у Лондоні, з якого він фінансує всю свою діяльність, першим він досяг успіху в Канаді, де отримав освіту. За останній рік у десятках статей у різних ЗМІ Болгарії Іліян говорив і розповідав про жахи режиму Путіна, про те, що над Європою та Болгарією висить найбільш мракобісний режим у нашій історії. Адже його власне невелике незалежні ЗМІ є першими в Болгарії с LGBTQ news. Сам він через свої посади та справи в Болгарії втратив бізнес у Лондоні, а також зазнав переслідувань і нападів у Болгарії, що змусило його знайти безпечний притулок у Великобританії. Але це не привід для нього кидати те, що він робить.

Коли я запитую його, навіщо він це робить, він каже мені, що походить із сім’ї, яка століттями будувала церкви, школи та бібліотеки та в одну ніч втратила все через комуністичний режим. І у нього є дуже особисті мотиви, які не дають йому здатися.

Іліян Кузманов — рідкісне явище у східноєвропейській літературі, сміливий і з яскраво вираженою позицією захисту слабких і пригноблених, права на свободу і демократію все фінансується на 100% його бізнесом у Лондоні. Я вважаю, що це безпрецедентно для письменника. Його книга «Диявол, якого я знаю», сповнена скандальних моментів для такої країни, як Болгарія. У ньому багато філософії, релігії, прозахідних ідеалів, геїв, багато сексу та грошей. Через це, а ще більше через назву, кремлівська пропаганда в Болгарії звинуватила Іліяна в сатаністстві. Крім того, він майже повністю стертий у російському інтернет-просторі, а прихильники Путіна кілька разів видаляють його сайти в Болгарії та знищують сторінку у Вікіпедії (якщо хтось може, створимо для нього в Україні!). Дійшло навіть до того, що каплиця, споруджена Іліаном у його рідному місті Пазарджику , була зруйнована через його різні погляди та те, що він переплітав християнство і буддизм, а також через те, що він навчався в єзуїтському закладі.

Я запитав його, як йому вдається говорити і про релігію, і про сексуальну свободу в тому, що він пише. І він навів мені приклад Папи Франциска та його ставлення до людей. Сказавши, що якщо він коли-небудь мав приклад для наслідування та когось, на кого він рівнявся за своїми особистими якостями, то це був сьогоднішній Папа.

Його перша книга «Якщо ти зустрінеш Будду, убий його» була не менш сумнозвісною. Але це відкрило йому двері на міжнародну арену. Зі своїм дебютом Іліян став найуспішнішим, але й найскандальнішим письменником в історії Болгарії. Книга увійшла до Топ-20 Amazon, отримала кілька нагород у США, а Іліян очолив список найсексуальніших письменників світу за версією FilmDaily за 2021 рік. А Europe TV (сьогоднішній Euronews ) назвав його Людиною року 2021 у Болгарії.

Коли я його запитую, як люди ставляться до війни в Україні, він каже, що йому соромно. Йому соромно, що європейські країни не пішли в Україну, як США в таких ситуаціях. А в Болгарії на вищих політичних посадах є люди, які повторюють кремлівську пропаганду. Є інші, які просто не заважають, а лише несміливо щось демонструють. У культурі це трагедія, адже вона на повній зарплаті тих самих політиків. Можливо, в столиці Софії є прозахідне населення. Але в селі страшно. Нібито є, показують якихось людей, які нібито підтримують Україну, але це просто політичний театр. Варто лише трохи озирнутися назад і побачити, що це люди, пов’язані з проросійськими силами в країні.

Наскільки Іліян скандальний і провокативний, говорить той факт, що на хвилі напруженості між Болгарією та Македонією, ворожнечі, яку розпалює Росія та не пускає Македонія в ЄС, Іліян вперше презентував там свою книгу. Хочу продемонструвати, як має працювати культурна дипломатія. Далі слідують Сербія, Румунія та Туреччина, а потім успіх в Amazon. Знову ж таки, вчитуючись у російську пропаганду в Болгарії, Іліан своєю першою книжкою у 2021 році робить масштабну рекламну кампанію з білбордів, закликаючи людей вакцинуватися та не боятися. Книга також входить до рекламної кампанії проти гомофобії та торгівлі людьми. Навіть те, що українська модель рекламує свою другу книгу, в Болгарії викликає більше ніж скандал.

Як сказав Іліян, моє місто в Болгарії зараз в руках прихильників Путіна, без опору, зраджене зсередини, я не можу просто стояти осторонь і бути співучасником. Порочно, що навіть у моєму рідному місті історичний клуб вшановує «російських визволителів ». Це жахливий червоний ліхтар, – продовжує Іліян Кузманов. Ці ж люди нещодавно поставили пам'ятник російському генералу разом з послом Росії, а потім, поки все це відбувалося в Україні , вони там клали квіти на чолі з губернатором. Ми повинні всіма силами допомогти Україні перемогти, бо це битва за Європу, це битва за наше майбутнє! А на запитання, про що мріє, каже, що хотів би особисто подарувати свої книги президенту Зеленському.

Автор матеріалу: Vira Nimchuk