» ДСА б’є на сполох через недофінансування судів

01 грудень 2022, Четвер, 03:12

ДСА б’є на сполох через недофінансування судів

1 Вересня 2020г.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Державна судова адміністрація України б'є на сполох, майже мільярд гривень недофінансування судової системи у 2020 році - це загрожує зупинкою роботи судів першої та апеляційної інстанцій.

Як передає Резонанс, про це написав 1 вересня у соцмережі речник ДСА Андрій Лисенко.

У зв’язку з тривожною та надзвичайно критичною ситуацією, яка склалась у 2020 році з фінансовим забезпеченням діяльності апеляційних та місцевих судів, Державна судова адміністрація України звернулась до Комітетів Верховної Ради України з питань бюджету та питань правової політики і Міністерства фінансів України.

Так, Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" Державній судовій адміністрації України як головному розпоряднику бюджетних коштів передбачені бюджетні призначення лише в сумі 14 619,1 млн грн, що на 922,7 млн грн (6 %) менше проведених касових видатків у 2019 році.

У 2019 році касові видатки на оплату праці працівників апарату судів складали 5 367,2 млн грн, що у 9 разів більше, ніж передбачено на 2020 рік (598 млн грн).

На початку 2020 року дефіцит фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення здійснення судочинства за всіма напрямами, становив 9 746,0 млн грн, з яких найбільш критичними напрямами були видатки на оплату праці працівників апарату судів, нарахування на оплату праці, видатки споживання щодо забезпечення судочинства (витратні матеріали та послуги).

Дефіцит на початок 2020 року за цим напрямком видатків становив 831,6 млн гривень.

Внаслідок використання майже в повному обсязі коштів, передбачених Законом України "Про Державний бюджет України на 2020 рік", на сьогодні суди позбавлені можливості провести навіть мінімально необхідні поточні закупівлі матеріалів для здійснення судочинства, а саме: конверти, марки, диски відео- та звукозапису, папір, витратні матеріали для оргтехніки, інше, здійснити оплату відповідних послуг, що забезпечують відправку кореспонденції (маркувальні машини, відеоконференцзв’язок під час судового засідання, Інтернет, телефонію), оплатити роботу присяжних тощо.

У результаті суди вимушені зупинити відправлення поштової кореспонденції, якою здійснюється повідомлення учасників справ про судові засідання (судові повістки, копії процесуальних документів тощо).

Така ситуація створює передумови для недотримання гарантованого статтею 55 Конституції України права на захист прав і свобод людини і громадянина судом, порушення процесуальних строків розгляду справ, в цілому підриває довіру суспільства до судової системи, у той час, як така довіра є однією з основ Української держави, її стабільності та демократії.

З метою недопущення зупинення здійснення судочинства Державна судова адміністрація України просить Комітети Верховної Ради України з питань бюджету та питань правової політики і Міністерство фінансів України невідкладно ініціювати внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" шляхом збільшення видатків споживання на забезпечення здійснення судочинства в сумі 969,7 млн гривень.

ВРП ВІДРЕАГУВАЛА НА ЗВЕРНЕННЯ СУДІВ ЩОДО КРИТИЧНОГО СТАНУ ОПЛАТИ ПРАЦІ ТА ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СУДІВ ЗАСОБАМИ ЗАХИСТУ

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram.