Білий дім ухвалив рішення про звільнення генерального інспектора Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) Пола Мартіна. Це сталося на наступний день після того, як його відомство опублікувало доповідь, яка містила критику дій адміністрації президента Дональда Трампа, спрямованих на ліквідацію агентства.
Про це розповідає Резонанс
Хоча Білий дім не розкрив причин звільнення Мартіна, його офіс у понеділок опублікував екстрений звіт. У даному звіті зазначалося, що скорочення персоналу USAID і заморожування іноземної допомоги ускладнили контроль за використанням гуманітарної допомоги на суму 8,2 мільярда доларів, яка фінансується американськими платниками податків.
Функції та структура USAID
USAID функціонує як незалежна урядова установа, заснована Конгресом США у 1961 році. В даний час в агентстві працює близько 10 000 осіб, дві третини з яких розташовані за межами Сполучених Штатів.
Адміністрація президента США планувала тимчасово відправити у відпустку тисячі співробітників USAID, які працюють за прямим наймом, а також звільнити десятки підрядників. Проте минулої пʼятниці федеральний суддя заблокував ці плани.
Реформи в агентстві
Державний секретар Марко Рубіо підтвердив, що він виконує обов’язки директора USAID, але заявив, що делегував повноваження, тому не займається повсякденною діяльністю агентства. Він також проінформував Конгрес про реорганізацію, в якій зазначив, що частину функцій USAID можуть передати Державному департаменту, а інші – ліквідувати.
Білий дім не зволікає з реформуванням агентства. У заяві зазначалося про «марнотратство та зловживання», які нібито існують в USAID, зокрема у використанні 1,5 мільйона доларів, призначених для «просування рівності та інклюзивності на робочих місцях і в бізнес-спільнотах Сербії».
Згідно з нещодавнім звітом Дослідницької служби Конгресу США (CRS), у 2023 фінансовому році USAID розпорядилося понад 40 мільярдами доларів, які були використані на підтримку проектів у близько 130 країнах. Серед найбільших отримувачів допомоги – Україна, Ефіопія й Йорданія, а також Афганістан, який увійшов до десятки найбільших одержувачів фінансування USAID.