Головне управління розвідки Міністерства оборони України підтвердило, що росія викрала 164 археологічні артефакти, знайдені під час розкопок античних міст «Німфей» і «Пантікапей» у Криму. Це стало відомо 24 березня, коли розвідка оновила перелік осіб, причетних до вивезення культурних цінностей, до якого було додано 14 російських музейних працівників, які активно займаються пропагандою та підтримують викрадення українських культурних артефактів на тимчасово окупованих територіях.
Про це розповідає Резонанс
Пропаганда та культурні злочини
ГУР також повідомило про системну діяльність російських музеїв на окупованих територіях України з 2022 року. Вони організовують різноманітні виставки, лекції та освітні програми, які мають на меті інтеграцію українських музеїв у російський культурний простір, а також знищення української ідентичності.
Відомі фігури у викраденні спадщини
Серед російських посадовців, яких звинувачує ГУР, є:
- Ірина Жукова, директорка «Всеросійського історико-етнографічного музею», яка організувала виставку на окупованій Луганщині у 2024 році для пропаганди «історичного зв’язку Донбасу з Росією».
- Олександр Школьнік, директор «Музею Великої вітчизняної війни», який у 2023 році проводив навчання для музейників з окупованого Донецька, спрямовані на просування російської історії.
- Сергій Наришкін, голова служби зовнішньої розвідки рф, який веде фонд «Історія Вітчизни» та російське історичне товариство з філіями на окупованих територіях України.
До реєстру «Викрадена спадщина» внесено інформацію про 996 викрадених об’єктів та 260 підозрюваних у пограбуванні української культурної спадщини, викривленні історії та стиранні української ідентичності. За даними Міністерства культури, на початок 2025 року російська агресія завдала шкоди 1 255 пам’яткам культурної спадщини в Україні, з яких 125 мають національне значення, 1 055 – місцеве, а 75 – щойно виявлені.