28 березень 2024, Четвер, 11:53

ЄСПЛ частково визнав скаргу України проти РФ щодо Криму

14 Січня 2021г.
15 Main

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) 14 січня виніс перше рішення у справі "Україна проти Росії" щодо Криму. Суд визнав скаргу України "частково прийнятною", - повідомив заступник міністра юстиції України, уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.

Про це повідомляє Резонанс із посиланням на телеканал "Дом"

Своїм рішенням ЄСПЛ визнав більшість статей, за якими Україна звинувачує Росію, прийнятними для розгляду по суті.

Зокрема, будуть розглянуті звинувачення:

  • в неналежному розслідуванні Росією вбивств;
  • про практику незаконного позбавлення волі і недостойного поводження з людьми;
  • переслідування неросійськомовних ЗМІ і обмеження освіти не російською мовою;
  • залякування і переслідування релігійних лідерів;
  • автоматичне надання російського громадянства;
  • обмеження вільного пересування кримчан на материкову Україну.

Водночас суд відхилив звинувачення України щодо того, що Росія встановила в окупованому Криму "адміністративну практику щодо вбивств/розстрілів".

Окремо ЄСПЛ зазначив, що Росія здійснювала "фактичний контроль" на території Криму з 27 лютого 2014 року, тобто ще до офіційно визнаної дати спроби незаконної анексії півострова.

Суд зазначає, що незважаючи на те, що війська Чорноморського флоту РФ на півострові не перевищили встановлений ліміт у 25 000 осіб, чисельність військових зросла майже в два рази з приблизно 10 000 наприкінці січня 2014 року до близько 20 000 в середині березня.

На думку ЄСПЛ, посилення військової присутності Росії в Криму було значним.

Суд взяв до уваги, що уряд Росії не оскаржував твердження про перевагу свого угруповання в Криму над українською армією в технічному, тактичному і військовому відношенні. Також російська сторона жодним чином не виправдала таке різке зростання військової присутності.

"Більш того, збільшення відбулося без згоди або співпраці з українською владою, про що свідчать дипломатичні комюніке, що заперечували проти розгортання військ", - йдеться у рішенні.

Крім того, всупереч доводам російської сторони про нібито "пасивне спостереження" Україна надала докладні відомості про те, як російські військові брали участь у блокаді та роззброєнні військовослужбовців Збройних сил України.

Також ЄСПЛ звернув особливу увагу на заяви президента Росії Володимира Путіна. Перша - на нараді з керівниками силових структур у ніч з 22 на 23 лютого 2014 року, коли він заявив, що прийняв рішення "розпочати роботу з повернення Криму Російській Федерації".

Друга - в інтерв'ю від 17 квітня 2014 року він прямо визнав, що Росія "роззброїла військові частини української армії та правоохоронні органи" і що російські військовослужбовці підтримали "кримські сили самооборони".

Як написав на свої сторінці у Facebook міністр юстиції Денис Малюська: "справа має одразу кілька важливих аспектів:

(1) юридичний: ми крок за кроком доводимо судовими рішеннями факти агресії та злочинної поведінки Російської Федерації на території нашої держави. Рішення судів – це не політичні заяви. Рано чи пізно такі рішення матимуть юридичні наслідки для топ-чиновників країни-агресора

(2) комунікаційний: і ми, і Рада Європи даємо потужний меседж, Крим залишається у наших пріоритетах, ми все пам’ятаємо і будемо доганяти усіх причетних.

(3) протидія гібридній війні: Росія підтримує міф про «мирне» та «правомірне» «приєднання» Криму. Міф, звичайно, у першу чергу для їх внутрішнього користування. Але вони намагаються просувати його і на міжнародній арені.

Рішення ЄСПЛ – потужний юридичний удар по міфології, яка використовується РФ у гібридній війні.

Крим – це історія збройної агресії та грубих порушень прав людини, а не «референдуму» та «мирного волевиявлення»".

Читайте Резонанс в Facebook и подписывайтесь на наш канал в Telegram