» Єврокомісія перед самітом «Східного партнерства» озвучила пріоритети подальшої співпраці

11 серпень 2022, Четвер, 23:15

Єврокомісія перед самітом «Східного партнерства» озвучила пріоритети подальшої співпраці

2 Липня 2021г.


Європейська комісія та верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель затвердили порядок денний щодо подальшого розвитку пріоритетів співпраці з країнами «Східного партнерства».

«Цей порядок денний базується на п’яти довгострокових цілях, в основі яких лежить стійкість, визначена на майбутнє «Східного партнерства» у березні 2020 року. Він буде підкріплений економічним та інвестиційним планом на суму 2,3 мільярда євро у вигляді грантів, дотацій та гарантій. Це допоможе також залучити до 17 мільярдів євро приватних інвестицій», – заявили в Єврокомісії.

В ЄС зазначили, що комплексний порядок денний спрямований на збільшення обсягів торгівлі, зростання робочих місць, інвестування у сферу зв’язку, зміцнення демократичних інститутів та верховенства права, сприяння справедливим, гендерно рівним та інклюзивним суспільствам.

«Східне партнерство» залишається головним у порядку денному Європейського союзу. Ми хочемо сформувати порядок денний, який відповідає безпрецедентним викликам і можливостям сьогодення та буде придатним для майбутнього. Основою нашої роботи буде просування демократії, належного врядування та верховенства закону, які є надзвичайно важливими для досягнення позитивних, конкретних результатів у нашій співпраці», – сказав Боррель.

Документ містить основні ініціативи для України:

  • Підтримка інноваційної та конкурентоспроможної економіки;
  • Економічна підтримка для сільських районів – допомога понад 10 000 малих фермерських господарств;
  • Покращення зв’язку шляхом модернізації пунктів перетину кордону;
  • Посилення цифрової трансформації – модернізація державної ІТ-інфраструктури;
  • Підвищення енергоефективності.

Саміт «Східного партнерства» відбудеться у грудні 2021 року.

Програма Європейського союзу «Східне партнерство» була започаткована 2009 року і має на меті наблизити Україну, Азербайджан, Білорусь, Вірменію, Грузію і Молдову ближче до ЄС. Водночас вона не містить чіткої перспективи вступу цих країн до Євросоюзу.

Із того часу Грузія, Молдова й Україна підписали угоди про асоціацію з Євросоюзом, у тому числі угоди про вільну торгівлю. Але деякі країни-члени Євросоюзу неохоче публічно обговорюють можливість долучення нових держав до ЄС.

Росія неодноразово висловлювалася проти програми «Східного партнерства», заявляючи, що зміцнення економічних зв’язків між Євросоюзом і її основними торговельними партнерами серед післярадянських держав може нашкодити інтересам Москви.