Європейська комісія 10 червня оголосила про підготовку нового, 18-го пакета санкцій проти російської федерації. Цей пакет обмежень значно посилює тиск на енергетичний та фінансовий сектори рф, а також передбачає нові заходи щодо протидії обходу санкцій.
Про це розповідає Резонанс
Нові обмеження для енергетичного сектору та транзиту нафти
Серед ключових ініціатив – заборона будь-яких транзакцій, пов’язаних із трубопроводами «Північний потік-1» і «Північний потік-2». Це означає, що жоден європейський оператор не зможе брати участь у фінансових чи інших операціях з цими газопроводами.
«Пропонуємо запровадити заборону на транзакції для «Північного потоку-1» та «Північного потоку-2». Це означає, що жоден оператор ЄС не зможе прямо чи опосередковано брати участь у будь-яких транзакціях щодо трубопроводів «Північний потік». Повернення до минулого немає», – заявила очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Єврокомісія також виступила з пропозицією знизити стелю цін на нафту, встановлену на рівні 60 доларів за барель, до 45 доларів. Президентка ЄК підкреслила, що експорт нафти досі забезпечує третину надходжень до бюджету рф. Питання про подальші кроки щодо ціни на нафту обговорюватиметься на саміті G7 у Канаді найближчими днями. Додатково до цього, пропонується розширити «чорний список» так званого тіньового російського флоту ще на 77 суден, які використовуються для транспортування нафти в обхід санкційних заборон, а також обмежити імпорт перероблених продуктів на основі російської нафти.
Посилення санкцій у фінансовому секторі та сфері експорту
У сфері фінансів Єврокомісія ініціює повну заборону транзакцій для ще 22 російських банків, розширюючи обмеження, які раніше стосувалися використання системи SWIFT. Нові заходи також зачіпають операторів у третіх країнах, які допомагають фінансувати торгівлю з рф в обхід санкцій.
Під нові санкції потраплять і Російський фонд прямих інвестицій, що утруднить модернізацію та підтримку промислової бази росії. Додатково, планується введення експортних заборон на товари та технології на суму понад 2,5 мільярда євро. Обмеження стосуватимуться машин, металів, пластмас, хімікатів, а також товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися для виробництва безпілотників, ракет і військової техніки. За словами Урсули фон дер Ляєн, це має унеможливити модернізацію російського озброєння за рахунок європейських технологій.
Крім того, під санкції можуть потрапити 22 компанії з росії та інших країн, які прямо чи опосередковано підтримують російський військово-промисловий комплекс.
Єврокомісія також закликала до запровадження експорту заборон щодо перероблених нафтопродуктів із російської сировини. Обговорюється і питання щодо введення обмежень проти дев’яти фізичних осіб та 33 юридичних осіб, які пов’язані з військовою промисловістю рф.
Серед додаткових ініціатив – експортні обмеження на промислову сировину та технології, що можуть застосовуватися для виробництва зброї чи підтримки російської економіки.
Для набуття чинності новий пакет санкцій має бути одноголосно схвалений країнами-членами ЄС та затверджений Радою Євросоюзу на рівні міністрів закордонних справ. Засідання заплановане на 23 червня.