30 травень 2023, Вівторок, 06:45

Керівник управління внутрішнього контролю ДБР задокументував корупцію Труби

7 Червня 2019г.

Управління внутрішнього контролю Державного бюро розслідувань працює пів року та складається лише з трьох осіб – керівника Управління та двох спеціалістів-поліграфологів. З невідомих причин Директором ДБР за весь цей час не подані конкурсній комісії кваліфікаційні вимоги на посади працівників внутрішнього контролю, чим зумисно загальмовано повноцінну роботу підрозділу. Втім, попри це, результати нашої роботи досить вагомі.

«За час роботи підрозділу двома поліграфологами було проведено 180 досліджень із використанням поліграфа. Завдяки цьому були виявлені особи, причетні до корупційних злочинів, сепаратизму та отримані факти негласної співпраці потенційних співробітників ДБР зі спецслужбами. 69 осіб зі складу ДБР були перевірені за заявами та скаргами громадян, двоє співробітників за результатами перевірок звільнені за дискредитацію органу. До НАЗК передано 4 матеріали на співробітників за порушення антикорупційного законодавства в частині заповнення декларації. На цьому наразі можливості підрозділу закінчуються завдяки діям, чи, скоріше, бездіяльності, Директора ДБР Романа Труби», - зазначив керівник Управління Богдан Чобіток, підбиваючи підсумки роботи за півроку. Про повідомляє  Резонанс. 

Та попри штучно обмежені можливості, Управління внутрішнього контролю зробило усе, аби втілити в життя гасло Романа Труби, про «притягнення винних до відповідальності, незважаючи на їхні зв’язки, ресурси та посади». Управління внутрішнього контролю задокументувало корупційне правопорушенням самого Директора ДБР Романа Труби.

«Третього червня 2019 року я скерував заяви до НАЗК та Департаменту захисту економіки Нацполіції, де прошу надати правову оцінку виявленим нами фактам незаконних дій, вчинених Директором Державного бюро розслідувань. Так, мною як керівником Управління внутрішнього контролю задокументовано факт прогулу керівником Патронатної служби Олександром Удовиченком. Втім, жодного покарання за це Удовиченко не отримав. Не відбувся він навіть зауваженням! Навпаки, Директор ДБР незаконно вніс зміни у наказ про відпустку Удовиченка, чим врятував його від звільнення за прогул. Такі дії Директора Державного бюро розслідувань містять ознаки корупції та свідчать про застосування Романом Трубою подвійних стандартів. Зазначу, що у випадках з іншими працівниками, навіть вихід з роботи на 5 хвилин раніше, Директор намагається подати як злісне порушення дисципліни. Своїм – усе, чужим - закон! Така філософія Директора ДБР», - наголосив Богдан Чобіток.

Так, 02.05.2019 та 03.05.2019 Управлінням внутрішнього контролю була зафіксована відсутність на роботі впродовж усього робочого дня керівника Патронатної служби Державного бюро розслідувань Олександра Удовиченка. Про що були складені відповідні акти (копії додаються). Відпустка ж Удовиченка була оформлена лише на 26 квітня 2019 року (копія заяви та наказу додається). Хоча закордоном він офіційно перебував протягом 10 днів, вирішивши до державних вихідних самовільно домалювати собі ще два дні. Очевидно, що це прояв жадібності у поєднанні з безкарністю.

Повернувшись з відпочинку, замість пояснень, Олександр Удовиченко подав службову записку до Управління кадрової роботи та державної служби, де просив внести зміни до наказу про його відпустку, а саме: слово та цифри «26 квітня» замінити на «з 26 квітня по 05 травня». Очевидно він не вбачає в такому жонглюванні цифрами нічого надзвичайного. Про усе це було проінформовано Директора ДБР.

Яке ж рішенням ухвалив Роман Труба? Оскільки керівник Управління кадрової роботи та державної служби відмовився вносити зміни до наказу про відпустку Олександра Удовиченка, Роман Труба самостійно новим наказом вносить зміни, замінюючи «один календарний день» на «10 календарних днів з 26 квітня по 05 травня 2019 року». Такі дії Директора Державного бюро розслідувань підпадають під ознаки корупційного правопорушення, бо рішення, ухвалене в інтересах Удовиченка, всупереч закону.

Зазначимо, що Патронатна служба підпорядковується особисто Директору Державного бюро розслідувань і це вже не перший факт, коли Роман Труба укриває порушення, вчинені керівником Патронатної служби. Управління внутрішнього контрою неодноразово намагалось ознайомитись з Положенням про Патронатну службу та її повноваженнями, втім ці документи чомусь приховуються. В той же час ця служба незаконно втручається не лише у роботу державних службовців, а й витребовує у територіальних управліннях матеріали кримінальних проваджень, надає вказівки слідчим, що згідно КПК є втручанням у роботу слідчого. Також саме за порадою керівника Патронатної служби було скорочено посади працівників внутрішнього контролю у теруправліннях, що є нонсенсом для правоохоронних органів.

Наприкінці березня 2019 року члени Ради громадського контролю при ДБР у рекомендаціях до Висновку до щорічного звіту Директора Державного бюро розслідувань просили провести психофізіологічне дослідження членів Конкурсної комісії №2, що проводила конкурс на посади до територіальних управлінь ДБР. Таким чином мали перевірити інформацію про можливий вплив керівника Патронатної служби Олександра Удовиченка на членів комісії. Зокрема, члени РГК вважали за необхідне провести дослідження за допомогою поліграфа як самого Олександра Удовиченка, так і членів комісії. Втім, Директором ДБР проведення досліджень ініційовано не було.

29 травня 2019 року колишній голова Конкурсної комісії №2 Олег Шрам під час засідання комітету Верховної ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності відкрито заявив про тиск та незаконне втручання Олександра Удовиченка у роботу комісії та надання вказівок членам комісії щодо окремих кандидатів. Втім, жодних перевірок вказаної інформації Директором ДБР також ініційовано не було.

Натомість Директором ДБР вже звільнено з посад керівника Управління забезпечення діяльності Василя Титарчука та керівника Управління планово-фінансової діяльності Дениса Луцика. Зазначимо, що документування відсутності на роботі Олександра Удовиченка відбувалось за участі співробітників їх Управлінь. Крім того, у документах, наданих фінуправлінням, зафіксовано відпустку Удовиченка саме строком на один день. Тобто незаконне звільнення цих осіб стало платою за їх принципову позицію.

«Управління внутрішнього контролю знаходиться в прямому підпорядкуванні Директора ДБР Романа Труби, і, на жаль, не може самостійно притягти його чи «його людей» до відповідальності. Втім, задокументувати його незаконні дії і передати матеріали до інших правоохоронних органів ми можемо. Тому чекаємо рішення за моїми заявами. Також хочеться нагадати Роману Трубі ще одне його улюблене гасло: Кожен, хто порушив закон, має піти! Тут з ним важко не погодитись», - зазначив Богдан Чобіток.

ЧЛЕНИ РГК ПРИ ДБР ПОСКАРЖИЛИСЬ НА ТРУБУ ДО ГПУ