Парламентський комітет з питань національної безпеки та оборони розглядає можливість продовження терміну проходження військово-лікарської комісії (ВЛК) для осіб з обмеженими фізичними можливостями. Для реалізації цих змін планують внести відповідні корективи до законодавства. Однак рішення про це буде ухвалено не раніше ніж 5 лютого, оскільки саме в цей день закінчується термін, визначений чинним законодавством для проходження ВЛК.
Про це розповідає Резонанс
Наразі терміни продовження ВЛК невідомі
Членкиня комітету від «Європейської Солідарності» Ірина Фріз в інтерв’ю зазначила: «Підіймалось це питання на комітеті. Готуються відповідні зміни. Але щоб ви розуміли: наступне засідання (ВР – ред.) відбудеться вже в лютому. А отже потрібно буде в перехідних положеннях передбачити, що на час, поки буде ухвалюватись ця чергова зміна з пролонгацією терміну, щоб люди не підпадали під адміністративну відповідальність».
Депутатка також додала, що точні терміни, на які планується продовження проходження ВЛК для осіб з обмеженими можливостями, поки що залишаються невідомими. Вона підкреслила важливість якісного реформування системи ВЛК, оскільки «без цього пролонгація термінів може тривати ще кілька разів».
Проблеми з викликами на ВЛК
Раніше заступниця голови Офісу президента Ірина Верещук повідомила, що на сьогодні більше 1 мільйона осіб з обмеженими можливостями ще не пройшли відповідні медогляди. Причини цього полягають у тому, що багато з них не отримали викликів на ВЛК або мають проблеми з їх отриманням у територіальних центрах комплектування через черги. Верещук констатувала, що забезпечити проходження такої кількості людей до 4 лютого є нереально.
Нагадуємо, що 5 лютого закінчується термін, до якого чоловіки зі статусом «обмежено придатний» повинні пройти повторну військово-лікарську комісію. У той час, коли територіальні центри комплектування стверджують, що чоловіки повинні особисто приходити для отримання направлення на ВЛК, юристи наголошують на тому, що саме ТЦК мають ініціювати цей процес, керуючись нормами закону. У разі, якщо особа з обмеженими можливостями не пройде повторну ВЛК до 5 лютого, її може чекати штраф.
«Насправді дійсно виникла ситуація, де одне протирічить іншому. З чим це пов’язано: з тим, що закон передбачає, що обмежено придатні особи або військовозобов’язані зі статусом обмежено придатні потребують проходження повторної військово-лікарської комісії», – зазначив юрист Антон Сінцов.
Юристи також зазначають, що «у законодавстві є також інша норма, у якій вказано, що ВЛК у воєнний стан діє лише один рік». Це створює додаткові труднощі в процесі проходження медоглядів для військовозобов’язаних.