22 березень 2024, П'ятниця, 20:44

Контрабанда цигарок: затримання прикордонників за хабарництво (оновлено)

26 Березня 2021г.
1

З року в рік обсяг тютюнових виробів, які контрабандою потрапляють на ринок Європейського Союзу та України через наш державний кордон, постійно зростає. Збільшується і рівень викорінення цієї негативної тенденції, над якою активно боряться в своїх рядах прикордонники, - пише Резонанс 26 березня із посиланням на пресслужбу Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону.

Якщо у 2020 році Спецпрокуратурою спільно зі слідчими Державного бюро розслідувань та колегами з інших правоохоронних органів викрито 16 таких злочинів, то у 2021 році цей показник досяг вже третини позначки – у 5 правопорушень. І кожен з них супроводжувався затриманням військовослужбовців прикордонних загонів на протиправній діяльності, а викривали їх власне за матеріалами та оперативного супроводу підрозділів внутрішньої та власної безпеки Державної прикордонної служби України.

Якщо проаналізувати основні причини контрабандних правопорушень, то серед прикордонників – бажання легкої наживи, а серед контрабандистів, якими, в основному, є мешканці прикордонних районів – безробіття. Власне, через закриття підприємств, які не витримують конкурентної боротьби, жителі малих міст та сіл вважають своїм основним доходом «човникову» торгівлю і контрабанду в прикордонних районах. А все тому, що імпортний акциз дорожчий за вітчизняний.

І якщо раніше пунктами призначення для контрабандистів була Польща, то відтепер не обділені контрабандними потоками і ринки сусідніх з Україною держав – Угорщини, Румунії та Словаччини.

Вивозять товар по-різному: через пункти пропуску у вантажівках, багажниках легкових автомобілів і навіть переправляючи через «зелений коридор» зазвичай вночі. Та й буває «контрабанда тютюнової продукції» різною: від одиничних блоків цигарок до великих партій. Як інструменти підробітку використовують контрабандисти і прогалини в законодавстві.

Таким же механізмом потрапляють нелегальні товари і до України. Привозять їх з Білорусії, тимчасово окупованих територій та Придністров’я. При чому контрабандні потоки тютюнових виробів проходять поза місцями розташування пунктів пропуску.

За хабарі «ділки» деталізовано дізнаються від «нечистих на руку» прикордонників службову інформацію про розстановку та часові проміжки несення служби прикордонними нарядами підрозділів охорони кордону.

Суми неправомірної вигоди за надання цієї інформації за останні два роки, в залежності від обсягів партій цигарок, коливались від 450 до 1300 доларів США.

Так, тільки в березні 2021 року прокурорами спільно зі слідчими ДБР затримано трьох інспекторів прикордонної служби.

В одному випадку, хабар у розмірі 42 000 гривень, який 19-річний інспектор прикордонної служби одного з відділів прикордонної служби Луцького прикордонного загону вимагав у лютому-березні 2021 року, призначався за сприяння в незаконному переміщенні 50 ящиків тютюнових виробів. Товар мав потрапити через державний кордон України з Республіки Білорусь на територію України. Затримали військовослужбовця «на гарячому» 11 березня.

У другому випадку мова йде про 60 ящиків цигарок, які могли незаконно потрапити з України до Румунії 18 березня через пункт пропуску Чернівецького прикордонного загону. Активізувались у цій справі двоє прикордонників, які діяли за попередньою змовою.

За даними слідства, хабар у розмірі 1300 євро вони отримали від свого ж співслужбовця – по 650 євро кожному, за сприяння у протиправній діяльності мешканцям прикордонних районів.

Загалом сума отриманої неправомірної вигоди (хабарів) торік склала 13 460 доларів США, 4400 євро та 31 000 гривень. У 2021 році ці суми становлять 1700 доларів США, 1300 євро та 60 000 гривень.

Над 81% із задокументованих злочинів у 2020-2021 роках працювали за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованих прокуратур (раніше – військових прокуратур) слідчі теруправління ДБР, розташованого у м. Львові, і над 19% – слідчі теруправління ДБР, розташованого у м. Хмельницькому.

Як відомо, контрабандисти, для досягнення своєї мети, вдаються до найвигадливіших схованок і шляхів переправлення підакцизних товарів через державний кордон.

Серед останніх найбільш зухвалих спроб переправки тютюнових виробів – перекидання з території України до Румунії 28 560 пачок цигарок, а це – 34 ящики, катапультою з модифікованого санітарного УАЗу. Працювали правопорушники вночі, вже після опівночі, щоб якнайкраще замаскувати свою протиправну діяльність.

Так, у серпні 2020 року за процесуального керівництва військової прокуратури Ужгородського гарнізону викрито старшого офіцера Чопського прикордонного загону на наданні неправомірної вигоди (ч. 5 ст. 27, ч. 3 ст. 369, ч. 1 ст. 204 КК України), яка призначалась за сприяння в незаконній діяльності з переміщення тютюнових виробів через державний кордон.

За даними слідства, вказаний прикордонник передав частину неправомірної вигоди – 4000 доларів США керівнику одного з підрозділів Чопського прикордонного загону (з раніше домовлених 5000 доларів США) за сприяння місцевим мешканцям у нестворенні перешкод з переміщення тютюнових виробів.

У ході проведеного огляду місця події було вилучено транспортний засіб та майно, що знаходилось у ньому, технічні засоби для упаковки тютюнових виробів, радіокерований безпілотний літальний апарат, пристрої для керування літальним апаратом та катапультою, рації, прилади нічного бачення, та інші речі. Усе – містило докази протиправної діяльності.

Досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснювалося теруправлінням ДБР, розташованим у м. Львові, оперативний супровід – відділом по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Управління СБУ в Закарпатській області та відділом внутрішньої та власної безпеки по Чопському прикордонному загону УВВБ «Захід» Державної прикордонної служби України. У січні 2021 року обвинувальний акт у кримінальному провадженні скеровано до суду.

Трапляються й інші нетипові випадки. Контрабандисти розраховують на те, що правоохоронці перевіряють виключно наземний транспорт, а от «небо» фізично не в змозі проконтролювати.

Щоправда, таке твердження – хибне. Наприкінці осені минулого року, також за процесуального керівництва військової прокуратури Ужгородського гарнізону, задокументовано факт організації та здійснення незаконного переміщення осіб та підакцизних товарів через державний кордон України до країн ЄС (ч. 2 ст. 332 КК України).

За даними слідства, начальник одного з відділів прикордонної служби Мукачівського прикордонного загону разом з місцевими жителями організував незаконне переправлення особи через державний кордон України. Планував він переправляти контрабанду та людей за допомогою малого літального апарату «Аполон ag1», який спеціально модифікували для фіксації на борту та переміщення через державний кордон підакцизних товарів.

Як встановили правоохоронці, цей літальний апарат зареєстрований в Словацькій Республіці на українця і незаконно доставлений в Україну поза митним контролем, в порушення правил використання повітряного простору. І вночі 26 листопада прикордонник, в якості пілота, мав переправити до країн ЄС кілька десятків ящиків тютюнових виробів.

Заходи з викриття цього правопорушення здійснювалися прокурорами спільно зі слідчими теруправління ДБР, розташованого у м. Львові, співробітниками оперативно-розшукового управління Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України і відділу внутрішньої та власної безпеки по Мукачівському прикордонному загону. Слідство триває.

Останні роки всі заходи з викриття протиправної діяльності вказаної категорії здійснювались за процесуального керівництва раніше військової прокуратури Західного регіону України, а зараз – Спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Західного регіону. Працювали прокурори спільно зі слідчими теруправлінь Державного бюро розслідувань, оперативними працівниками Служби безпеки України, Національної поліції України та підрозділами внутрішньої та власної безпеки Державної прикордонної служби України. Завжди – злагоджено та принципово.

Проблема контрабанди тютюнових виробів – це не лише бюджетні втрати. Не цураються контрабандисти і «брудних методів гри», зазіхаючи на життя людини.

Так, 15 листопада 2018 року близько 22.00 год. військовослужбовці Мукачівського прикордонного загону затримали мешканця прикордоння під час переміщення через державний кордон України тютюнових виробів. Намагаючись завадити затриманню, спільник останнього умисне здійснив наїзд на прикордонника, спричинивши йому травми, несумісні із життям.

За смертельний наїзд на правоохоронця на лаві підсудних опинився 37-річний закарпатець. У цей час справа розглядається Тячівським районним судом Закарпатської області. 13 березня 2021 року йому продовжено запобіжний захід – тримання під вартою без можливості внесення застави.

Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснювала військова прокуратура Ужгородського гарнізону. За вчинене контрабандисту загрожує від 9 до 15 років позбавлення волі або довічне позбавлення волі.

Як і в даному випадку, так і в інших проявах правопорушень, позиція прокуратури, Державного бюро розслідувань та Державної прикордонної служби України – принципова! Робота над виконанням плану по боротьбі у цій сфері активно продовжується. Порушив Закон – понеси покарання!

НА БУКОВИНІ ДВОХ ПРИКОРДОННИКІВ УПІЙМАЛИ НА КОНТРАБАНДІ ТЮТЮНОВИХ ВИРОБІВ ДО РУМУНІЇ

Як повідомила 27 березня Державна прикордонна служба України оперативники Чопського прикордонного загону затримали контрабандистів, які намагалися перемістити сигарети безпілотником.

У порядку ст.60 КПК України про факт затримання ймовірних контрабандистів та засобів для здійснення правопорушення було проінформовано місцевий орган Нацполіції. Оперативним підрозділом Чопського загону направлено повідомлення про виявлення кримінального правопорушення за ст.199 «Виготовлення, зберігання, придбання, перевезення, пересилання, ввезення в Україну з метою використання при продажу товарів, збуту або збут підроблених грошей, державних цінних паперів, білетів державної лотереї, марок акцизного податку чи голографічних захисних елементів» та ст. 204 «Незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів» КК України.

Тривають першочергові заходи щодо встановлення обставин правопорушення та з’ясування рольової участі осіб, причетних до вищевказаної протиправної відповідальності, - передає Резонанс.

Читайте Резонанс у Facebook та підписуйтесь на наш канал у Telegram