» КСУ визнав конституційними мовні вимоги закону про освіту

02 липень 2022, Субота, 01:10

КСУ визнав конституційними мовні вимоги закону про освіту

18 Липня 2019г.
Фото: КСУ
Фото: КСУ

Конституційний суд України ухвалив рішення у справі за поданням 48 депутатів ВР щодо конституційності закону України "Про освіту" від 5 вересня № 2145–VIII, визнавши його конституційним.

Про це повідомляє Резонанс із посиланням на прес-службу Державної судової адміністрації України.

Розглядаючи питання, порушені у конституційному поданні, КСУ виходив з того, що українська мова як державна є обов’язковою на всій території України у державній сфері, а також в публічних сферах суспільного життя, у тому числі у сфері освіти.

Дослідивши закон в аспекті забезпечення балансу між вивченням і застосуванням державної мови і вільним розвитком, використанням, захистом мов національних меншин України, Конституційний суд вказує, що закон гарантує національним меншинам України право на вивчення рідної мови та передбачає вивчення державної української мови, що є однією з умов їх повноцінної інтеграції в українське суспільство.

КСУ дійшов висновку, що закон створює законодавчі передумови для ефективного функціонування і розвитку державної мови, можливості використання української мови в усіх сферах суспільного життя, у яких вона має бути обов’язковим засобом спілкування. Відповідно до цих законодавчих положень українська мова утверджується в конституційному статусі державної мови в Україні, що узгоджується зі ст.10 Конституції України.

На переконання КСУ, ухваливши закон, ВР створила умови для повноцінної реалізації відповідних прав національних меншин вивчати рідну мову, а також отримувати освіту державною мовою незалежно від походження, повноцінно реалізовувати визначені Конституцією України права. У такий спосіб забезпечується рівність кожної особи у реалізації вказаних прав незалежно від національності та мови спілкування.

"У законі не лише відтворюється зміст і обсяг конституційного права на освіту мовою відповідної національної меншини, яке визначено у ч.5 ст. 53 Конституції України, а й передбачається його реалізація у двох формах: навчання рідною мовою (дошкільна і початкова) та вивчення рідної мови (на всіх рівнях загальної середньої освіти)", – зазначається у рішенні суду.

Визначене у законі нормативне регулювання забезпечує реалізацію прав громадян в усіх сферах суспільного життя, у тому числі доступ до державної служби та служби в органах місцевого самоврядування.

У рішенні суду констатується, що закон встановлює перехідний період, який дає громадянам України можливість для адаптації до нового правового регулювання у сфері освіти.

Крім того, КСУ дійшов висновку про відсутність порушень конституційної процедури розгляду, ухвалення закону та набрання ним чинності. Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.